Szukaj
Konto

Były szef gabinetu prezydenta Zełenskiego podejrzany o udział w grupie przestępczej

Andrij Jermak podczas spotkania Rady Europejskiej w Brukseli
Źródło: pap | Autor: Leszek Szymański | Licencja: umowa licencyjna | Andrij Jermak
Ukraińska prokuratura poinformowała o poważnych podejrzeniach wobec byłego szefa biura prezydenta Andrija Jermaka. Według śledczych ma on być powiązany ze zorganizowaną grupą przestępczą, która miała zajmować się praniem ogromnych kwot pieniędzy.
Co musisz wiedzieć:
  • Śledczy mówią o zorganizowanej grupie przestępczej
  • Chodzi o pranie 460 mln hrywien
  • Sprawę prowadzi ukraińska prokuratura

Ukraińska prokuratura wszczęła śledztwo

Ukraińska prokuratura przekazała, że były szef biura prezydenta Andrij Jermak jest podejrzany w sprawie dotyczącej udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Według informacji przekazanych przez służby grupa miała zajmować się praniem pieniędzy.

 

Śledczy mówią o 460 mln hrywien

Jak poinformowano, śledztwo dotyczy dokładnie 460 milionów hrywien.

Na obecnym etapie ukraińskie służby nie przekazały jeszcze szczegółowych informacji dotyczących mechanizmu działania grupy ani ewentualnych kolejnych osób objętych postępowaniem.

 

Afera korupcyjna na Ukrainie

10 listopada Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy (NABU) oraz Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna (SAP) ujawniły informacje na temat uczestników rozległego procederu korupcyjnego w ukraińskiej branży energetycznej.

Pobierali oni od kontrahentów Enerhoatomu, państwowego operatora elektrowni jądrowych, łapówki w wysokości od 10 do 15 proc. wartości kontraktów. Środki te miały być legalizowane przez tzw. back office w centrum Kijowa, przez który - jak ustalono - przeszło około 100 mln dolarów.

 

Dymisja Jermaka

Zełenski poinformował 28 listopada, że szef jego biura (kancelarii) Andrij Jermak podał się do dymisji. Jermak jest objęty dochodzeniem NABU w związku ze śledztwem w sprawie korupcji w Enerhoatomie pod kryptonimem "Midas". W aktach śledztwa Jermak figuruje pod pseudonimem Ali Baba.

NABU zostało powołane w 2014 r. Jego utworzenie było jednym z warunków współpracy Ukrainy z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Wkrótce więcej informacji.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 11.05.2026 20:58
Źródło: pap