Szukaj
Konto

25 szpitali złożyło wniosek do NFZ o likwidację oddziału całodobowego

Oddział szpitalny
Źródło: Pixabay | Autor: Pixabay | Licencja: Pixabay | Oddział szpitalny
Jak poinformowała „Rzeczpospolita”, 25 szpitali złożyło wniosek do Narodowego Funduszu Zdrowia o likwidację oddziału całodobowego w zamian za 50 proc. ryczałtu przez kolejne dwa lata. To efekt zmian wprowadzonych rozporządzeniem minister zdrowia.
Co musisz wiedzieć:
  • 25 szpitali złożyło wniosek do Narodowego Funduszu Zdrowia o likwidację oddziału całodobowego.
  • W zamian mają otrzymać 50 proc. ryczałtu przez kolejne dwa lata.
  • To efekt zmian wprowadzonych rozporządzeniem minister zdrowia.

Oddział-widmo

 

Jak przypomina „Rzeczpospolita”, szpital może dostać za okres dwóch lat tyle samo pieniędzy, co wcześniej za rok działalności konkretnego oddziału z tą różnicą, że nie przyjmie ani jednego pacjenta. Jest to możliwe dzięki przepisom rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie sposobu ustalania ryczałtu w szpitalach, które weszło w życie w lutym tego roku.

 

Inny scenariusz

 

Inny scenariusz, w którym szpital dostanie 50 proc. dotychczasowej zapłaty przez kolejne dwa lata, to zamiana oddziału całodobowego na taki, który realizuje świadczenia w trybie planowym lub jednodniowym albo przekształcenie dotychczasowych łóżek na opiekę długoterminową. Sam ryczałt jest podstawową formą rozliczeń, jakie NFZ prowadzi ze szpitalami – to z góry ustalona kwota, jaką placówka dostaje za prowadzenie konkretnego oddziału w ramach publicznej ochrony zdrowia

 

- podkreśla gazeta.

 

25 wniosków

 

Jak ustaliła „Rzeczpospolita” do Narodowego Funduszu Zdrowia wpłynęło dotychczas 25 wniosków szpitali o tzw. „wykreślenie danego profilu systemu zabezpieczenia”, czyli likwidację oddziału całodobowego. Z nieoficjalnych informacji, do których dotarła gazeta wynika, że dotychczas rozpatrzono siedem takich wniosków – wszystkie pozytywnie.

Sytuacja taka miała miejsce w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej (SP ZOZ) w Radzyniu Podlaskim (woj. lubelskie), SP ZOZ w Lesku i SP ZOZ w Leżajsku (woj. podkarpackie), Szpitalu Powiatowym im. Prof. Romana Drewsa w Chodzieży, Szpitalu Specjalistycznym w Pile im. Stanisława Staszica, SP ZOZ MSWiA w Poznaniu im. Prof. Ludwika Bierkowskiego (woj. wielkopolskie) oraz SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu (woj. opolskie).

Na rozpatrzenie wniosków czeka 16 szpitali; najwięcej, bo 7, w województwie śląskim.

 

 

Nowe regulacje

 

O tym, że szpitale mogą dostać 50 proc. ryczałtu za likwidację oddziału całodobowego jako pierwszy informował portal „Rynek Zdrowia”. Nowe regulacje mają być zachętą do restrukturyzacji profili oddziałów, lecznic, co zakłada wprowadzona w ubiegłym roku ustawa o reformie szpitalnictwa. Z bonusu ryczałtowego będą mogły skorzystać szpitale, które zdecydują się na zmiany w latach 2026-2029.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 07.05.2026 10:54
Źródło: Rzeczpospolita, Rynek Zdrowia