Na nasze koncerty przychodzi coraz więcej młodych ludzi. Jak na zespół przestają przychodzić młodzi ludzie, to zespół jest martwy. Zespół powinien zabiegać o młodzież. Teraz pracujemy nad naszą jedenastą płytą. Kończymy w tym roku 49 lat, a czujemy się, jakbyśmy zaczynali – mówi zespół Agressiva 69 w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem
12 kwietnia 1999 roku miał premierę jeden z największych sukcesów muzycznych polskiej fonografii, płyta „Kayah & Bregović”. Album sprzedał się w nakładzie ponad 700 tys. egzemplarzy, dzięki czemu stał się jednym z największych sukcesów artystyczno-komercyjnych lat 90. Wydawnictwo uzyskało status diamentowej płyty a wrześniowy koncert w 1999 roku na warszawskim Służewcu zgromadził ponad 50 tys. osób. Płyta „Kayah & Bregović” to umiejętne połączenie folkloru bałkańskiego z polska tradycją ludową, muzyką pop oraz akcentami muzyki góralskiej. Czyli wszystkiego co Polacy uwielbiają.
Bard antykomunistycznej opozycji odszedł 10 kwietnia 2014 roku w wieku 47 lat.
Artysta z tak bogatym życiorysem, dyskografią i historią koncertową nie powinien wyrażać się tylko na polu muzycznym. Anegdoty, opowieści i krótkie historyjki to nic nowego dla tych, którzy znają Adama osobiście, a w grono to wliczają się nie tylko bliscy i współpracownicy, ale często także liczni słuchacze uczęszczający na koncerty. Ostry jest skarbnicą słowa nie tylko za mikrofonem.
Dla mnie liczy się przekaz, który często nie dociera do mas. Jednak o gustach się nie rozmawia. Kiedy pojechałem do śp. Generała „Gryfa” i on wyraził zgodę, żebym nagrał o nim utwór, wiele to dla mnie znaczyło. Hejterzy mogą się schować – mówi Bosski, raper, autor tekstów, działacz społeczny w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
5 kwietnia 1994 roku odszedł na zawsze Kurt Cobain, muzyk, lider zespołu Nirvana. Okoliczności śmierci artysty były tragiczne. 25 lat temu odbyła się ostatnia trasa koncertowa Nirvany po Europie. Muzyk był silnie uzależniony od heroiny, po powrocie do USA zameldował się w klinice odwykowej, z której wydostał się po kilku dniach. Uciekł udo swojego domu, gdzie popełnił samobójstwo. Artysta zmarł w wieku 27 lat.
Mnie się podoba i pisanie, i śpiewanie w języku polskim, choć faktycznie śpiewa się łatwiej po angielsku. To kwestia sylab, akcentów, otwartych głosek. No ale bez przesady – mówi Dorota Osińska, wokalistka i aktorka, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
Wiele osób mówi mi po koncercie, że grało na akordeonie i żałują, że nie dokończyli edukacji na tym instrumencie. Cześć osób mówi, że ich rodzina ma w domu akordeon. Kiedyś każdy robotnik mógł w stanie kupić sobie akordeon. Dlatego wstyd, ciąża, syntezator marszczony, prosiak, świnia. Żadne określenie nie jest w stanie mnie zdziwić. Akordeon obecnie nie przeżywa renesansu, on go już przeżył. W programie dobrej filharmonii masz już akordeon.Dwóch rektorów Akademii Muzycznych w Polsce to są akordeoniści. – mówi Paweł Zagańczyk muzyk, akordeonista, wykładowca akademicki w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
2 kwietnia mija kolejna rocznica śmierci Jana Pawła II. Wiedzieliśmy o wielu talentach następcy św. Piotra. Św. Jan Paweł II uwielbiał śpiewać do tego stopnia, że nagrał płytę Abbà Pater , na której znalazły się fragmenty recytowane i śpiewane przez św. Jana Pawła II w muzycznym opracowaniu Leonarda de Amicis oraz Stefano Mainettiego. Tytuł wydawnictwa nawiązuje do słów Chrystusa modlącego się w Ogrójcu z Ewangelii św. Marka
2 kwietnia 1987 roku w Los Angeles zmarł Buddy Rich. Jeden z najlepszych i najpopularniejszych perkusistów na świecie. Instrumentalista i lider zespołu Buddy Rich Big Band znany był z wyjątkowych i niesamowitych umiejętności gry na perkusji. Rich do dziś jest wielką inspiracją dla wielu perkusistów. Na łożu śmierci powiedział w szpitalu, że jedyną rzeczą na jaką był uczulony, to... muzyka country.
Świat kultury jest dobrem wspólnym. Ona nie musi się zawężać do wyborów politycznych – mówi Łukasz Orbitowski, pisarz, publicysta w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
Nie chcę robić niczego na siłę. Niektóre moje utwory są przystępne i mogą zaciekawić statystycznego Kowalskiego – mówi wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka Olga Polikowska w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem
Lady Gaga 28 marca skończyła 33 lata. Ubiegły rok dla wokalistki był pasmem sukcesów.
Muzyka jest właśnie po to, aby się w niej zatracić i między innymi po to ją tworzymy. Jest to bezpieczny narkotyk i raczej nie szukamy innych – mówi zespół Dollz.
Amerykańska formacja odwiedzi warszawski klub Progresja 26 marca 2019 roku, w ramach trasy promującej ich najnowszy album „When Legends Rise”.
Spełniam się i jestem zadowolona z miejsca, w którym jestem, ale wciąż jest przede mną bardzo wiele wyzwań – mówi Monika Lewczuk, wokalistka w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
Arek Kłusowski powraca ze swoim długo wyczekiwanym debiutanckim albumem „Po tamtej stronie”.
Mój debiut kierowany jest do dojrzałych kobiet. Jednak z drugiej strony wielu mężczyzn pokochało już mój świat. Każdy znajdzie w tej książce coś dla siebie, bo w niej naprawdę jest wszystko. Sądzę też, że pokolenie wychowane na zabawach na dywanie, bieganiu po podwórkach, na pierwszych zachodnich serialach, pokolenie bez komputerów przypomni sobie tamte fajne czasy beztroskiego dzieciństwa. Im może bardzo spodobać się moja książka – mówi Adrianna Szymańska, pisarka w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
- Nie mam pomysłów na filmiki. Nie chciałbym robić niczego na siłę. Gdybym miał pomysły, to robiłbym kolejne przeróbki - opowiada w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem CeZik.
Żeby zrozumieć nostalgię życiową czy tęsknotę nie trzeba mieszkać w dużym mieście czy na wsi – mówi Anna "MoMo" Ołdak, wokalistka, lektorka w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.