Magnificat. Komentarz o. Tomasz Nowak OP.
Czy Matka Boża zmarła przed wniebowzięciem? Czy wzmiankę o jej wniebowzięciu można znaleźć na kartach Pisma Świętego? Gdzie współcześnie przechowywane są relikwie Matki Bożej? Czy uroczystość Wniebowzięcia NMP obchodzą wyłącznie rzymscy katolicy? Przedstawiamy 10 ciekawostek dotyczących tego wyjątkowego święta.
"Przyszedłem ogień rzucić na ziemię i jakże pragnę, ażeby już zapłonął". Komentarz o. Adam Szustak OP.
"Ten, kto poszukuje prawdy, poszukuje Boga, bez względu na to, czy sobie z tego zdaje sprawę, czy nie". Była o tym przekonana Edith Stein – św. Teresa Benedykta od Krzyża. Żydówkę, filozofa, karmelitankę i męczennicę, jedną ze współpatronek Europy, Kościół katolicki wspomina w liturgii 9 sierpnia. 80 lat temu, 9 sierpnia 1942 roku, Edyta Stein i jej siostra Rosa zostały zamordowane w komorze gazowej niemieckiego obozu zagłady Auschwitz.
"Nie bój się, mała trzódko...". Komentarz o. Wojciech Prus OP.
Być bogatym u Boga, a nie u ludzi. Komentarz o. Norbert Oczkowski OP.
Jak to się stało, że św. Szarbel pół wieku po śmierci znalazł się na pamiątkowym zdjęciu? Skąd bierze się olej św. Szarbela? Gdzie leży „polski Liban”? 28 lipca wspominamy maronickiego mnicha i pustelnika św. Szarbela Makhloufa (1828–1898), związanego z monaterem w Annaja w Libanie. To obecnie jeden z najpopularniejszych świętych, choć nie wszystkie fakty są powszechnie znane.
– Wystawiliśmy Najświętszy Sakrament. Odmówiłem modlitwę, a kiedy wstałem, aby iść do zakrystii, zaczęło się dziać – mówi mediom ks. Carlos Spahn, który prowadził nabożeństwo 23 lipca w kościele parafii Matki Bożej Różańcowej w mieście Zapotlanejo, gdzie odbywała się Adoracja Najświętszego Sakramentu.
Modlitwa Pańska. Komentarz ks. Marek Studenski.
"Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem...". Spotkanie ze Zmartwychwstałym. Komentarz ks. Arkadiusz Szczepanik.
Jeśli ktoś miał wiedzę na temat problemów ks. Dębskiego i zaniechał działania, to czas na rachunek sumienia – stwierdza w rozmowie z KAI abp Józef Guzdek. Metropolita białostocki zaznacza, że tylko poznając prawdę, można postawić tamę złu, można też podjąć próby leczenia ran. W ubiegłym tygodniu "Gazeta Wyborcza" opublikowała materiał o byłym już rzeczniku białostockiej Kurii, ujawniając obsceniczne wiadomości, jakie wysyłał on do nieznanej kobiety.
"Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona". Komentarz o. Adam Szustak OP.
Boże Ciało. Komentarz o. Wojciech Jędrzejewski OP.
Wniebowstąpienie Pana Jezusa. Komentarz o. Adam Szustak OP.
28 maja, dzisiaj przypada pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Stefana Wyszyńskiego, po jego wyniesieniu na ołtarze, które obchodzone jest we wszystkich polskich diecezjach. Jest to zarazem 41. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia, wyniesionego na ołtarze 12 września 2021 r.
- Dalekosiężnym owocem tej wizyty może być autentyczne pojednanie polsko-ukraińskie. Byłaby to sprawa na miarę dziejową. Jako Polacy i Ukraińcy możemy razem stworzyć coś wielkiego - mówi abp Stanisław Gądecki podsumowując wizytę polskich biskupów w Ukrainie. Przewodniczący Konferencji Episkopatu dodaje, że z Kijowa wraca z nadzieją na odrodzenie Ukrainy, a potem także Europy.
Kościół wspomina 22 maja św. Ritę z Cascii, zakonnicę, patronkę trudnych spraw. Do ponownego odczytania jej doświadczenia ludzkiego i duchowego jako znaku Bożego Miłosierdzia zachęca również papież Franciszek.
"Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy...". Komentarz o. Tomasz Grabowski OP.
Jezus otoczony chwałą. Komentarz o. Wojciech Surówka OP.
Trwające od 13 maja do 13 października 1917 r. objawienia Matki Bożej w Fatimie to najsłynniejsze w XX stuleciu objawienia maryjne, które nastąpiły w czasie, gdy toczyła się pierwsza wojna światowa, a w Portugalii sprawował rządy ostro antykościelny reżim. W Rosji za kilka tygodni miała zacząć się ateistyczna rewolucja, która – w swych konsekwencjach – przyniosła najwięcej zbrodni i ofiar w historii świata oraz prześladowania Kościoła w niespotykanej dotąd skali. Dziś przypada 105. rocznica początku objawień fatimskich.