wideo
Ewangelia na Święto Marii Magdaleny z komentarzem [video]

"Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem...". Spotkanie ze Zmartwychwstałym. Komentarz ks. Arkadiusz Szczepanik.

[wywiad] Abp Guzdek: ksiądz ma być celebransem, nie celebrytą Wiadomości
[wywiad] Abp Guzdek: ksiądz ma być celebransem, nie celebrytą

Jeśli ktoś miał wiedzę na temat problemów ks. Dębskiego i zaniechał działania, to czas na rachunek sumienia – stwierdza w rozmowie z KAI abp Józef Guzdek. Metropolita białostocki zaznacza, że tylko poznając prawdę, można postawić tamę złu, można też podjąć próby leczenia ran. W ubiegłym tygodniu "Gazeta Wyborcza" opublikowała materiał o byłym już rzeczniku białostockiej Kurii, ujawniając obsceniczne wiadomości, jakie wysyłał on do nieznanej kobiety.

wideo
Ewangelia na XVI Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

"Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona". Komentarz o. Adam Szustak OP.

Ewangelia na Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa z komentarzem [video]

Boże Ciało. Komentarz o. Wojciech Jędrzejewski OP.

Ewangelia na Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego [VII Niedziela Wielkanocna] z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego [VII Niedziela Wielkanocna] z komentarzem [video]

Wniebowstąpienie Pana Jezusa. Komentarz o. Adam Szustak OP.

Wiadomości
Cała Polska obchodzi pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

28 maja, dzisiaj przypada pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Stefana Wyszyńskiego, po jego wyniesieniu na ołtarze, które obchodzone jest we wszystkich polskich diecezjach. Jest to zarazem 41. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia, wyniesionego na ołtarze 12 września 2021 r.

[wywiad] Abp Gądecki: Podejście Watykanu do Rosji powinno się zmienić na bardziej dojrzałe, obecne wydaje się naiwne i utopijne Wiadomości
[wywiad] Abp Gądecki: Podejście Watykanu do Rosji powinno się zmienić na bardziej dojrzałe, obecne wydaje się naiwne i utopijne

- Dalekosiężnym owocem tej wizyty może być autentyczne pojednanie polsko-ukraińskie. Byłaby to sprawa na miarę dziejową. Jako Polacy i Ukraińcy możemy razem stworzyć coś wielkiego - mówi abp Stanisław Gądecki podsumowując wizytę polskich biskupów w Ukrainie. Przewodniczący Konferencji Episkopatu dodaje, że z Kijowa wraca z nadzieją na odrodzenie Ukrainy, a potem także Europy.

Wiadomości
22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Kościół wspomina 22 maja św. Ritę z Cascii, zakonnicę, patronkę trudnych spraw. Do ponownego odczytania jej doświadczenia ludzkiego i duchowego jako znaku Bożego Miłosierdzia zachęca również papież Franciszek.

Ewangelia na VI Niedzielę Wielkanocną z komentarzem [video] Wiadomości
Ewangelia na VI Niedzielę Wielkanocną z komentarzem [video]

"Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy...". Komentarz o. Tomasz Grabowski OP.

Ewangelia na V Niedzielę Wielkanocną z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na V Niedzielę Wielkanocną z komentarzem [video]

Jezus otoczony chwałą. Komentarz o. Wojciech Surówka OP.

Wiadomości
Dziś 105. rocznica początku objawień fatimskich. Treść trzeciej tajemnicy

Trwające od 13 maja do 13 października 1917 r. objawienia Matki Bożej w Fatimie to najsłynniejsze w XX stuleciu objawienia maryjne, które nastąpiły w czasie, gdy toczyła się pierwsza wojna światowa, a w Portugalii sprawował rządy ostro antykościelny reżim. W Rosji za kilka tygodni miała zacząć się ateistyczna rewolucja, która – w swych konsekwencjach – przyniosła najwięcej zbrodni i ofiar w historii świata oraz prześladowania Kościoła w niespotykanej dotąd skali. Dziś przypada 105. rocznica początku objawień fatimskich.

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski Wiadomości
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich Jana Kazimierza z 1656 r. W tym roku w obchody uroczystości Królowej Polski wpisuje się dziękczynienie za wyniesienie na ołtarze bł. Prymasa Tysiąclecia.

Ewangelia na III Niedzielę Wielkanocną z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na III Niedzielę Wielkanocną z komentarzem [video]

Trzecie zjawienie się Zmartwychwstałego apostołom. Komentarz o. Wojciech Prus OP.

Ewangelia na Niedzielę Miłosierdzia Bożego z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na Niedzielę Miłosierdzia Bożego z komentarzem [video]

Niedziela Bożego Miłosierdzia. "Pan mój i Bój mój!". Komentarz o. Tomasz Grabowski OP.

Niedziela Miłosierdzia Bożego. Święto, o które prosić miał sam Jezus Wiadomości
Niedziela Miłosierdzia Bożego. Święto, o które prosić miał sam Jezus

Dziś, w pierwsza niedzielę po Wielkanocy, Kościół obchodzi Święto Miłosierdzia Bożego, zwane obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Święto to zostało ustanowione przez Jana Pawła II w odwołaniu do objawień s. Faustyny Kowalskiej, na zawartą w nich prośbę samego Jezusa. Zabiegi o ustanowienie tego święta sięgają roku 1938 r., które po śmierci św. Faustyny podjął jej spowiednik ks. Michał Sopoćko.

Wiadomości
[Wywiad] „Papież nie jest kimś w rodzaju kapelana wojskowego na wojnie”

– Zaangażowanie papieży na rzecz pokoju odbywa się zawsze w perspektywie ich zaangażowania na rzecz dobra ludzkości ponad stronami konfliktów. Nie można wymagać od papieży postawy, jakby mieli być kimś w rodzaju kapelanów wojskowych na wojnie. Papieże są zawsze ponad stronami konfliktów. Tak było z Benedyktem XV, Piusem XII w czasie II wojny światowej, Janem XXIII, Pawłem VI, Janem Pawłem II i teraz z Franciszkiem – mówi o. Federico Lombardi SJ, prezes Watykańskiej Fundacji Josepha Ratzingera/Benedykta XVI i były wieloletni dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

[Wywiad] Z czym wiąże się oktawa Wielkiej Nocy? Wiadomości
[Wywiad] Z czym wiąże się oktawa Wielkiej Nocy?

Potrzebujemy czasu, by przejść przez tajemnicę Wielkiej Nocy. Skoro w Noc Paschalną cały wszechświat opowiada o zmartwychwstaniu, to szkoda byłoby prześlizgnąć się obok bogactwa tekstów, znaków czy doświadczeń – mówi w rozmowie z KAI o. dr Dominik Jurczak OP. Wykładowca papieskich uczelni w Rzymie i członek zespołu fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny porusza również kwestie braku postu w piątek po Wielkanocy, klękania w okresie wielkanocnym, podstaw i znaczenia oktawy.

Zmartwychwstały Pan pozostaje blisko i umacnia nas. Błogosławieństwo wielkanocne z Jasnej Góry Wiadomości
"Zmartwychwstały Pan pozostaje blisko i umacnia nas". Błogosławieństwo wielkanocne z Jasnej Góry

- Zmartwychwstały Chrystus jest z nami, aby rozświetlić, tak nasze osobiste mroki, jak i wszelkie ciemności nocy naszych czasów - przypominają paulini z Jasnej Góry w tegorocznych życzeniach wielkanocnych.

Jak wyznacza się datę Wielkanocy? Skąd różnice? Wiadomości
Jak wyznacza się datę Wielkanocy? Skąd różnice?

- Jezus umarł w święto Paschy. Dlatego przy wyznaczaniu daty Wielkanocy nawiązujemy do stosowanego przez Żydów kalendarza księżycowego, zgodnie z którym wskazuje się datę tego święta – powiedział KAI ks. prof. Józef Naumowicz. Patrolog, historyk literatury wczesnochrześcijańskiej przypomina, że wśród chrześcijan od pierwszych wieków kształtowały się różne sposoby i tradycje wyznaczania daty Wielkanocy. Zgodnie z tradycją Kościoła katolickiego ma być to pierwsza niedziela po pierwszej pełni księżyca po 21 marca, gdy przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.

Sekretarz generalny KEP: Chrystus jest jedynym Sensem naszego istnienia Wiadomości
Sekretarz generalny KEP: Chrystus jest jedynym Sensem naszego istnienia

Naszym zadaniem jako chrześcijan jest nieść nadzieję wielkanocnego poranka tym, którzy tego najbardziej potrzebują – powiedział bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, w życzeniach na Wielkanoc 2022.

Emerytury
Stażowe