Zdaniem Adama Glapińskiego, prezesa NBP oraz szefa Radyy Polityki pieniężnej polska gospodarka jest w doskonałej kondycji. RPP nie podniosła więc stóp procentowych.
Przedstawiciele motobranży w Polsce pozostają optymistami. Pomimo niepewności co do koniunktury na rynkach zachodnich, aż 61 proc. (-7 pp. r/r) zapytanych uważa, że produkcja w ciągu najbliższych 12 miesięcy wzrośnie.
Komisja Europejska zdecydowała dziś o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciw Polsce za zwolnienia z podatku akcyzowego od węgla i gazu dla przedsiębiorstw energochłonnych.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza kupno spółki Eurozet, właściciela Radia Zet przez Agorę, wydawcę "Gazety Wyborczej". UOKiK skierował przejęcie Eurozetu do II etapu postępowania.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie przez Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności kontroli nad BillBird. W tej sprawie urząd przeprowadził badanie rynku.
Bankowość, ubezpieczenia, księgowość, inżynieria i produkcja czy logistyka i magazynowanie – to branże, które dotąd najmocniej doświadczyły automatyzacji oraz redukcji miejsc pracy. Co ciekawe, Polacy nie czują się zagrożeni technologicznym bezrobociem. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną i outsourcingową Devire – tylko 8 proc. respondentów obawia się, że w ciągu 5 lat automatyzacja może pozbawić ich pracy. Jednak większość pracowników (82 proc. z nich) czuje się bezpiecznie.
Czy polski rynek pracy jest gotowy na wykorzystanie potencjału silversów? Jaka jest obecnie sytuacja zawodowa pokolenia 50+? Czy mamy do czynienia z dyskryminacją ze względu na wiek? Na te i więcej pytań odpowiada raport „Pokolenie 50+ w pracy – prawda i stereotypy” opracowany przez Essilor Polonia i Bigram.
W ciągu 10 lat aż o 11 punktów proc. wzrósł odsetek osób z wyższym wykształceniem zatrudnionych w finansach w Unii Europejskiej – wynika z raportu CFA Society Poland i Spot Data „Przyszłość sektora finansowego. Ewolucje i rewolucje”. Wcześniej wystarczało średnie wykształcenie...
Akcyza na alkohol i papierosy wzrośnie w przyszłym roku o 10 proc. Taką podwyżkę przewiduje rząd w projekcie ustawy zmieniającej ustawę akcyzową. Dla budżetu oznacza to co najmniej o 2 mld zł więcej.
Produkt Krajowy Brutto w III kwartale 2019 roku wzrósł o 3,9 proc. rok do roku wobec wzrostu na poziomie 4,6 proc. w II kw. 2019 r., po korekcie z 4,5 proc. - informuje GUS.
Najnowsze dane Accenture wskazują, że odpowiednie wdrożenie nowych, w tym cyfrowych, modeli biznesowych może w niedalekiej przyszłości mieć wpływ na 80 proc. wszystkich przychodów banków.
To będzie czwarta i największa z fabryk Tesli na świecie. Zatrudni łącznie 10 tys osób i powstanie w Europie – choć niestety nie w Polsce. I – ku rozgoryczeniu Brytyjczyków, którzy liczyli na tę inwestycję – również nie w Zjednoczonym Królestwie. Elon Musk na siedzibę „Gigafactory 4” wybrał Niemcy, o czym informuje w Berlinie.
Deklaracja Odpowiedzialnej Sprzedaży to projekt zainicjowany przez instytucje finansowe, a jego gospodarzem jest Federacja Konsumentów. Powstał by podnosić i upowszechniać standardy etyczne w relacjach z klientem, edukować biznes i konsumentów, zwiększać zaufanie do branży finansowej oraz przeciwdziałać nieuczciwym praktykom.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy przestrzega, że obecne spowolnienie w sektorze przemysłowym krajów UE może się rozszerzyć na sektor usług. Co robić? Zamożne kraje muszą się zdecydować na luzowanie fiskalne.
Już 18 proc. firm w Polsce zatrudnia pracowników z Ukrainy, w tym aż 40 proc. dużych przedsiębiorstw. Pracodawcy oferują im atrakcyjne wynagrodzenie. Co piąta osoba może liczyć na więcej niż 21 zł brutto na godzinę. Mimo to przyciągnięcie pracownika z Ukrainy jest coraz trudniejsze.
Prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej przez firmy jest warunkiem wzrostu ich innowacyjności, a przez to zwiększenia konkurencyjności całej gospodarki. Znajduje to coraz mocniejsze odzwierciedlenie w praktyce rynkowej. Jak podał GUS w 2018 r. odnotowano dynamiczny wzrost nakładów wewnętrznych na działalność badawczą i rozwojową – czyli tzw. GERD.
Rynek fotowoltaiczny w Polsce przeżywa prawdziwy rozkwit. W ubiegłym roku przybyło 235 MW mocy ze źródeł fotowoltaicznych, co pozwoliło Polsce zająć 9. miejsce w UE pod względem skali przyrostu.
Komisja Europejska ogłosiła laureatów trzeciej edycji konkursu WiFI4EU. Aż 123 gminy z Polski uzyskały środki z UE na budowę hotspotów w ramach konkursu.
W III kwartale 2019 r. padł rekord liczby dokumentów zastrzeżonych w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w tym okresie baza wzrosła o ponad 45,2 tysiąca szt. To najlepszy wynik od 12 lat objętych badaniem w raporcie infoDOK Związku Banków Polskich.
Firma Synthos, której współwłaścicielem jest najbogatszy polski biznesmen Michał Sołowow, planuje we współpracy z GE Hitachi Nuclear Energy budowę elektrowni atomowej w Polsce