– Najprawdopodobniej w poniedziałek zostanie przedstawiona ocena traktowania ks. Michała Olszewskiego i dwóch urzędniczek MS w areszcie – zapowiedział w piątek Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek. Dodał, że potwierdzono liczne zarzuty dotyczące niewłaściwego traktowania podejrzanych.
W odpowiedzi na udzielenie przez rząd Węgier azylu Marcinowi Romanowskiemu do MSZ wezwany został ambasador Węgier w Polsce, który otrzyma formalny protest strony polskiej w powyższej sprawie. Równocześnie minister spraw zagranicznych zdecydował o wezwaniu do Warszawy na konsultacje ambasadora RP na Węgrzech Sebastiana Kęcieka.
Premier Węgier Viktor Orban powiedział w czwartek, że nie zna szczegółów udzielenia azylu politycznego posłowi PiS Marcinowi Romanowskiemu. – Jedyne, co wiem, to, że relacje pomiędzy Polską a Węgrami nie są dobre, zwłaszcza po ataku ministra sprawiedliwości Polski na węgierski rząd – podkreślił.
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali burmistrza Olecka oraz lokalnego przedsiębiorcę. Mężczyźni w celu uzyskania korzyści majątkowej wpływali na procedury przetargowe. Śledztwo nadzoruje Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku.
Będą kolejne analizy zwłok George'a Floyda. Skazany za jego zabójstwo policjant ma nadzieję, że badania pokażą jego niewinność. Możliwe bowiem, że Floyd wcale nie zginął w wyniku interwencji funkcjonariuszy, a w skutek przedawkowania.
Jak poinformował pełnomocnik Marcina Romanowskiego mec. Bartosz Lewandowski, Marcin Romanowski otrzymał azyl na Węgrzech. Mamy komentarz doradcy Victora Orbana.
Służy jako miejsce audiencji generalnych oraz spotkań papieża z pielgrzymami z całego świata. To tutaj odbywają się watykańskie koncerty, pokazy filmowe i inne masowe wydarzenia. Z Janem Pawłem II spotkało się tam w sumie niemal 8 mln ludzi, a z powstaniem Auli Pawła VI wiąże się ważne przesłanie.
Jak poinformował pełnomocnik Marcina Romanowskiego mec. Bartosz Lewandowski, Marcin Romanowski otrzymał azyl na Węgrzech.
Internauci śmieją się z Radosława Sikorskiego oraz jego reakcji na udzielenie przez węgierskie władze azylu politycznego Marcinowi Romanowskiemu.
W czwartek węgierskie władze przyznały Marcinowi Romanowskiemu azyl polityczny. Polityk udzielił również pierwszego wywiadu od początku grudnia.
Dyrektor Obserwatorium Watykańskiego, ks. F. Guy Consolmagno SJ., w inspirującym wystąpieniu oddał cześć dziedzictwu ks. Georges'a Lemaître'a - kapłana, fizyka i twórcy teorii Wielkiego Wybuchu - w ramach cyklu „Wykładu Von Hügela” w St Edmund's College na Uniwersytecie w Cambridge. Wydarzenie było uhonorowaniem rewolucyjnego wkładu Lemaître'a w naukę i jego głębokiej wiary, która w wyjątkowy sposób łączyła naukę i religię. 100 lat temu belgijski ksiądz i fizyk ks. Georges Lemaître rozpoczął swoją karierę naukową w St Edmund's College. Wykład ks. Consolmagno nosił tytuł: „Dlaczego patrzymy w górę? Przemyślenia astronoma na temat wszechświata i powołania do jego odkrywania”.
W czwartek węgierski rząd poinformował o udzieleniu Marcinowi Romanowskiemu azylu politycznego. Do tej sprawy odniósł się m.in. szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.
Tomasz Duklanowski poinformował, że w czwartek funkcjonariusze policji dokonały przeszukania domu jego rodziców.
W Sejmie trwa debata nad projektem zmian w kodeksie karnym w zakresie rozszerzenia ochrony przed tzw. mową nienawiści i tzw. przestępstwami z nienawiści. W tej sprawie wypowiedział się poseł Sebastian Kaleta, który mówił o zagrożeniach ze strony ustawy.
Europejską opinią publiczną wstrząsnęła ostatnio informacja o anulowaniu wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich w Rumunii. Pomimo tego, że nie przedstawiono żadnych dowodów na fałszerstwa wyborcze.
Jak poinformował pełnomocnik Marcina Romanowskiego mec. Bartosz Lewandowski, Marcin Romanowski otrzymał azyl na Węgrzech.
W czwartek odbyła się sesja Rady Miasta Wrocławia, podczas której uchwalono budżet na przyszły rok. Nie obyło się jednak bez żywiołowej dyskusji. Po czwartkowej sesji, klub KO usunął kilku radnych.
Połączone posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Życia i Rodziny pod przewodnictwem posła Piotra Uścińskiego oraz Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Życia i Zdrowia Polaków pod przewodnictwem posła Romana Fritza odbyło się w środę 18 grudnia. Spotkanie poświęcone było kontrowersjom wokół edukacji zdrowotnej i zabrali w nim głos liczni eksperci: lekarze, psychologowie, dydaktycy, eksperci oświatowi, nauczyciele, pedagodzy i prawnicy.
Stan głodzonego przez rodziców trzyletniego dziecka poprawia się – przekazała rzecznik Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze Sylwia Malcher-Nowak.
Nie żyje Andrzej Samolewicz, polski himalaista, który przegrał walkę z chorobą. Wziął udział w pamiętnej akcji ratunkowej w Hindukuszu w 1976 r. To na jej podstawie powstał film dokumentalny.