- Zgodnie z ustawą o rachunkowości sprawozdanie finansowe musi być sporządzone przez każdą organizację do końca 3 miesiąca od dnia bilansowego (dnia zakończenia roku finansowego), czyli dla większości organizacji do 31 marca - czytamy w poradników dla organizacji NGO. Tymczasem sprawozdanie finansowe fundacji Otwarty Dialog, znanej z tego, że przewodniczący jej rady Bartosz Kramek wzywa i podaje "przepisy" na "Majdan w Polsce", zdaje się nie mieścić w tych wymogach
29 lipca Komisja Europejska poinformowała o wszczęciu postępowania wobec Polski. Powodem są, według Komisji, kwestie praworządności.
Światowym viralem stała się sfilmowana przez kierowców zakonnica, która mknie na rowerze znacznie szybciej niż mógłby wskazywać na to jej wiek i długi habit. Wojownicza siostra kojarzy się z szaloną zakonnicą w filmów Louisa de Funnesa. Do roweru przyczepioną ma polską flagę.
Jarosław Kurski w "Gazecie Wyborczej" pokusił się o komentarz do ostatnich wydarzeń w państwie. Stwierdził, że protesty przeciwko reformie sądownictwa zakończyły się nokautem władzy przez obywateli. Do sprawy włączył się Rafał Ziemkiewicz.
Na początku lipca na świat przyszła Jagódka. Zdjęcie z noworodkiem na Instagramie polubiło ponad 1600 osób, komentarze są jednak różne.
W czwartek wieczorem polski alpinista spadł w przepaść w masywie Mont Blanc, w jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc na tym szlaku.
Nad ranem w centrum Rzeszowa doszło do detonacji ładunku skonstruowanego sposobami domowymi. Poszkodowany leżał na ulicy.
Wicemarszałek Sejmu, Joachim Brudziński, zachęcił wczasowiczów udających się na wakacje do tankowania paliwa na polskich stacjach. Zaproszenie to spotkało się z reakcją Bartosza Wielińskiego w "Gazety Wyborczej" i Tomasza Lis z "Newsweeka", dziennikarze kpią z propozycji Brudzińskiego. Do ich opinii dołączyli podzielający ich poglądy internauci.
Zapraszamy na cykl rekolekcji w nurcie duchowości ignacjańskiej zatytułowanych "3 minuty z Loyoli". Dwudziesty pierwszy odcinek skupia się wokół nauki św. Ignacego: "Przewidywać i planować to, co ma się zrobić, a po zrobieniu zbadać to i ocenić; to najpewniejsze zasady dobrego działania".
Od stycznia 2018 roku przedsiębiorcy inwestujący w badania i rozwój będą mogli uzyskać zwrot podatku na poziomie 100 proc. kwoty przeznaczonej na te aspekty działalności firmy. Podobne programy działają już od lat w innych krajach, choć na przykład w Wielkiej Brytanii maksymalna kwota zwrotu nie przekracza 70 proc. Dzięki drugiej ustawie o innowacyjności Polska może stać się krajem, w którym przedsiębiorstwa w wyraźny będą zwiększać wydatki na badania i rozwój (B+R).
- Efektem dekoncentracji może być repolonizacja. Jeśli mamy koncentrację bardziej na poziomie narodowości kapitału niż na poziomie posiadacza, który jest ponadnarodową organizacją, to skutkiem będzie repolonizacja i takiego efektu właśnie można oczekiwać - mówił wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski pytany o różnicę pomiędzy repolonizacją a dekoncentracja mediów w rozmowie z Cezarym Krysztopą, którą przeprowadziliśmy w kwietniu
- Chciałbym wierzyć, że wygrał tylko interes partyjny i nie chodziło o szwindel i krycie przestępców, a chodziło tylko o to, żeby wizerunek partii nie ucierpiał. Bo to byłby najmniejsze ich przewinienie. Chcę wierzyć, że politycy są uczciwi i bez względu na partię chcą dobra Polski. Niestety obawiam się, że dzika reprywatyzacja to nie są tylko beneficjenci, których nazwiska zostały skrócone do pierwszych liter, osoby ujawnione przez prokuraturę i CBA w wyniku ostatnich zatrzymań. To nie byłoby możliwe bez przymykania oka, a nawet czynnego udziału ponad podziałami najwyższych polityków w państwie - mówi warszawski radny Piotr Guział w rozmowie z Mateuszem Kosińskim.
- To wszystko jest ukierunkowane na obalenie układu rządzącego jako największego szkodnika Polski, a ten "szkodnik" spowodował renesans ekonomiczny kraju - powiedział abp Henryk Hoser w Radiu Warszawa, komentując protesty wokół ustaw ws. sądownictwa.
Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej podczas słynnej już konferencji prasowej na temat reformy sądownictwa w Polsce, zakwestionował przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego. W kontekście sędziów uznał, że zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn (które będzie obowiązywać od 1 października) jest pogwałceniem traktatu o funkcjonowaniu UE oraz traktatu o równości płac i zatrudnienia. Czy oznacza to, że kolejną rekomendacją kolegium unijnych komisarzy może być żądanie wydłużenia wieku emerytalnego kobiet?
30 czerwca 1943 r. Komendant Główny Armii Krajowej generał Stefan Rowecki został aresztowany na ul. Spiskiej w Warszawie. Do dziś krąży wersja, że „Grot” wpadł wskutek niemieckiego nasłuchu, zainstalowanego w konspiracyjnych lokalach AK. Faktycznie wsypała go trójka zdrajców. Dziś Instytut Pamięci Narodowej szuka szczątków najwybitniejszego komendanta polskiej podziemnej armii.
Sześćdziesiąt trzy przejmujące zdjęcia przedstawiające Powstanie Warszawskie znalazły się na unikatowej wystawie, którą umieszczono na ogrodzeniu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie. Ekspozycja pt. „Niemieccy kaci – polskie ofiary” jest jednym z wielu elementów kultywowania pamięci o heroicznej walce warszawiaków w 1944 roku.
Michał Setlak - ekspert lotniczy, wielokrotnie wypowiadał się dla stacji TVN. Na Twitterze zamieścił dzisiaj bulwersujący wpis, który momentalnie podchwycili oburzeni internauci. Co napisał, że wzbudził takie kontrowersje?
Na dość ryzykowną grę zdecydowała się firma produkująca popularne soki owocowe. Jeden z internautów zauważył w kiosku promocję, w której przy zakupie "Gazety Wyborczej" uzyskuje się rabat na zakup Tymbarka. Swoimi obserwacjami podzielił się na Twitterze. Internauci natychmiast podchwycili temat i poprosili Tymbark o ustosunkowanie się do całej sprawy. Odpowiedź przyszła szybko i wielu z pewnością zadziwiła. Producent soków nie wiedział, że wspierając "Wyborczą" decyduje się na ryzykowną grę?
"W związku z publikacją zamieszczoną na stronie Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej http://poland1944.mil.ru „Wyzwolenie Polski. Cena zwycięstwa” Instytut Pamięci Narodowej stwierdza, iż materiały te nie przyczyniają się do poważnej i otwartej dyskusji o roli Armii Czerwonej w Polsce w końcowym okresie II wojny światowej" - czytamy w oświadczeniu IPN. Poniżej publikujemy całość oświadczenia.
Wystartowała kampania „Zaprojektuj z nami polski paszport 2018”. Nowy dokument powstaje w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.