Minister Edukacji Izraela Naftali Bennett przyjedzie w środę do Polski ze specjalną wizytą. Minister spotka się ze wicepremierem Jarosławem Gowinem i polskimi studentami. Wydawałoby się, że to krok ku normalizacji stosunków pomiędzy Polską a Izraelem, jednak komunikat, który wysłano izraelskim mediom może budzić poważny niepokój.
Na indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) i indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) Polacy zgromadzili ponad 9 mld zł. Środki zbierane w III filarze to nie tylko zabezpieczenie przyszłości, lecz także możliwość skorzystania z ulg podatkowych. W przypadku IKZE możliwe jest odliczanie wpłat od podstawy opodatkowania. W zależności od wpłaconych środków i progu podatkowego można liczyć na ulgę w wysokości nawet 1,7 tys. zł. Ponadto zarówno z IKZE, jak i z IKE można pod pewnymi warunkami wypłacić pieniądze bez podatku Belki.
Znany aktor publicznie wsparł inicjatywę będącą apelem do polskich hierarchów w sprawie obrony tradycyjnie katolickiego nauczania Kościoła dotyczącego małżeństwa i rodziny.
"Dzisiaj nie można kierować się ambicjami i politycznymi sympatiami. Nieważne czy jesteś z obozu rządzącego, czy opozycji. Ważne czy bronisz Polski" - zaapelowała do polityków o jedność Beata Szydło. Jak widać to wezwanie nie spotkało się z pozytywną reakcją działaczy opozycji.
Poseł Kukiz'15 w ciągu trzech dni wziął udział w trzech debatach z politykami Platformy Obywatelskiej i jak sam przyznaje - stracił już nadzieję, że można jednym głosem bronić dobrego imienia Polski.
Na zlecenie "Rzeczpospolitej" IBRiS przeprowadził sondaż, w którym zapytano Polaków o nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Jak się okazuje, zdania Polaków w tej prawie są podzielone.
"Dzisiaj nie można kierować się ambicjami i politycznymi sympatiami" - przekonuje wicepremier Szydło na Twitterze. To komentarz do przyjętej przez Senat nowelizacji ustawy o IPN, która wprowadza kary dla tych, którzy wbrew faktom przypisują Polsce jako narodowi zbrodnie popełnione w czasie II wojny światowej przez hitlerowskie Niemcy.
Samo otwarcie sklepu lub wydawanie towaru nawet przez ochroniarza czy sprzątaczkę jest niemożliwe, gdyż jest to wykonywanie czynności związanych z handlem. Szukanie możliwości obejścia ustawy pokazuje, jakich mamy w Polsce pracodawców – mówi Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Krajowego Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność, w rozmowie z Barbarą Michałowską.
Patrick Ney, który wyemigrował do Polski opowiada o rzeczach, które odkrył dzięki Polsce.
W programie "Studio Polska" dziennikarz Marcin Makowski mówił o potrzebie wyjścia za granicę z faktami dotyczącymi polskiej historii.
Renata Grochal napisała dla "Newsweeka" artykuł o złym stanie emocjonalnym wicepremier Beaty Szydło po tym, jak na fotelu premiera zastąpił ją Mateusz Morawiecki. Kiedy dziennikarka zareklamował swój artykuł na Twitterze, odpowiedziała jej sama zainteresowana.
W ostatni styczniowy wtorek prezydent uroczyście podpisał ustawę o wolnych niedzielach, która powstała z inicjatywy „S” i o którą związek od dłuższego czasu walczył. – Bez względu na to, co się próbuje mówić o Solidarności jesteśmy największą, najsilniejszą i najlepiej zorganizowaną grupą społeczną w Polsce. Jeśli za coś się bierzemy, to realizacja jest kwestią czasu – mówi Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, w rozmowie z Andrzejem Berezowskim.
W związku z ostatnimi wydarzeniami wokół nowelizacji "Ustawy o IPN z dn. 26 stycznia 2018 r." środowisko krakowskiego wydawnictwa Biały Kruk wystosowało list otwarty z petycją do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o podpisanie nowelizacji ww. ustawy. Pod petycją podpisali się między innymi Adam Bujak, ks. prof. Waldemar Cisło, prof. Janusz Kawecki, Stanisław Markowski, prof. Andrzej Nowak, prof. Krzysztof Ożóg, Leszek Sosnowski czy poseł Janusz Szewczak -czytamy we wstępie na portalu BialyKruk.pl
Na ulicy Łowickiej w Bydgoszczy doszło do poważnego wybuchu gazu. dwa budynki runęły.
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, poinformował publicznie, że jako osoba piastująca ważny urząd państwowy rozmawia z Ambasador Izraela w Polsce i Naczelnym Rabinem krytykując polskie władze.
- Chciałem przekazać do Muzeum w Auschwitz listy starszego brata Babci, więźnia z pierwszego transportu Polaków do Auschwitz (14 czerwca 1940, 3-cyfrowy numer, później w obozowym Ruchu Oporu). Odpowiedziano mi: "skoro nie był Żydem, to nas to nie interesuje, bo mamy za dużo listów" (...) Brat Babci był jednym z pierwszych więźniów Auschwitz (pierwszy transport polskich więźniów z Tarnowa, 14.06.1940). Wcześniej byli tam tylko Rudolf Höss i budujący obóz niemieccy kryminaliści. Poniżej skan jednego z listów, których nie chciało Muzeum - chwilowo bez danych personalnych - pisze internauta na Twitterze publikując skany dokumentów
Mateusz Szpytma, wiceprezes IPN, w swoich rozmowach w TVP Info i TVP Rzeszów odnosił się do kontrowersji wokół nowelizacji ustawy o IPN.
Aleksander Gleichgewicht. przewodniczący Wrocławskiej Gminy Żydowskiej, były opozycjonista, działacz KOR, obecnie zaangażowany w działania KOD opublikował tekst odnoszący się do trwającego sporu wokół ustawy o IPN.
- Po powrocie spod tablicy do miejsc dla gości, faktycznie przy krzesłach zajmowanych przez Gości Honorowych, czyli więźniów, rozwinęliśmy jeszcze raz flagę (uroczystość dobiegała końca). Wówczas zaatakowała nas pani, której sylwetka jest widoczna na zdjęciu (wcześniej stojąca przed flagą) pytając z wyrzutem: "co to jest?" odpowiedź: "mówi pani po polsku, więc chyba nie muszę tłumaczyć co trzymam" (była to niewielka flaga biało-czerwona z Godłem i napisem Polska, nikomu nie przeszkadzała i nie powiewała na wietrze - odsyłamy do zdjęcia). Wtedy usłyszeliśmy pouczenie: Z takim czymś to pod skocznią narciarską się stoi... - czytamy w oświadczeniu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych
Kamil Zaradkiewicz opublikował fragment materiału dotyczącego prawa niemieckiego z 1941 roku...