W ostatni styczniowy wtorek prezydent uroczyście podpisał ustawę o wolnych niedzielach, która powstała z inicjatywy „S” i o którą związek od dłuższego czasu walczył. – Bez względu na to, co się próbuje mówić o Solidarności, jesteśmy największą, najsilniejszą i najlepiej zorganizowaną grupą społeczną w Polsce. Jeśli za coś się bierzemy, to realizacja jest kwestią czasu – mówi Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, w rozmowie z Andrzejem Berezowskim.
Gdy jakiś czas temu zobaczyłam rajstopy damskie zaopatrzone w graficzną instrukcję ich zakładania, moje śmiechy i złośliwe żarty nie miały końca. Dziś za większość owych złośliwych żarcików autora owej instrukcji przepraszam. Wprawdzie nadal uważam, że każda kobieta wie, jak to się robi i żadna instrukcja jej do tego nie jest potrzebna, ale pomysł, by jej nie pisać, lecz narysować, był doskonały.
Zorganizowana, międzynarodowa grupa przestępcza zmuszająca naszych obywateli do przymusowej pracy, została rozbita wraz z zatrzymaniem jej przywódcy. Możliwe było to dzięki wzorowej wręcz współpracy polskiej i brytyjskiej Policji. Sprawa nie jest jednak zamknięta, policjanci nadal poszukują osób, które mogły paść ofiarą wyzysku pracy niewolniczej.
Dziś zgłaszamy wniosek do KRRiT o ukaranie TVP m.in. za liczne treści noszące znamiona antysemickich wyświetlanych np. w programie StudioPolska - poinformowała posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz na Twitterze.
Hiszpański dziennikarz austriackiego pochodzenia Hermann Tertsch, na łamach poniedziałkowego dziennika "ABC" przypomina, że to właśnie Polska była główną ofiarą nazistowskich Niemiec.
Polski i izraelski pisarz i dziennikarz, szef serwisu newsowego TELAWIW OnLine, Eli Barbur, podzielił się na Twitterze refleksją dot. prowadzenia przez Polskę polityki historycznej ws. Holocaustu. Zdaniem publicysty polski rząd powinien domagać się od władz Izraela, aby przy zwiedzaniu obozów koncentracyjnych młodzi Izraelczycy najpierw zwiedzali obozy znajdujące się w Niemczech i Austrii.
"Ostatnie dni pokazują, że „siła bezsilnych” z klasycznego eseju Vàclava Havla to dziś bajeczka dla grzecznych dzieci" - pisze dr Krzysztof Mazur na łamach jagiellonski24.pl. Zdaniem doktora nauk politycznych w erze globalnego obiegu informacji, armii botów i algorytmów zarządzających przesyłanymi informacjami, "słabi nie mają żadnych szans".
Coraz więcej szkół otwiera się na nowe technologie. Technologia przestaje szkołom przeszkadzać, a pomaga im wpasowywać się w proces edukacyjny – ocenia Cecylia Szymańska-Ban z Microsoft Polska. Nowe technologie pomagają zwiększyć kompetencje cyfrowe uczniów. W części szkół brakuje do tego odpowiedniego sprzętu, w niektórych placówkach problemem jest brak kompetencji nauczycieli. Sytuacja powoli się jednak zmienia. Sześć polskich szkół zostało wskazanych przez Microsoft jako centra kompetencyjne na światową skalę.
Janusz Sujecki, który w 1998 roku z rąk ówczesnego ambasadora Izraela w Polsce odebrał dyplom uznania za "zasługi dla ochrony zabytków kultury żydowskiej w Polsce", postanowił zwrócić dyplomacji Izraela wyróżnienie. Przyczyną jest "haniebny atak", jakiego dopuścił się Izrael przeciwko Polsce - donosi portal niezalezna.pl.
"W naszej poturbowanej historii ostatnich 200-300 lat nie mogliśmy pokazać tego, na co było nas stać. Byliśmy tego pozbawieni przez brak niepodległości, lub inne jeszcze bardziej dramatyczne wydarzenia, które wymordowały nas w czasie II wojny światowej i sponiewierały w czasach komunizmu. Ale dzisiaj mamy Polskę wolną i wierzę, że czujecie tak samo jak ja, że musimy dać z siebie wszystko, aby rozsławić imię Polski na całym świecie" - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas ślubowania skoczków narciarskich reprezentujących Polskę na zimowych igrzyskach olimpijskich w Korei Południowej.
Minister Edukacji Izraela Naftali Bennett przyjedzie w środę do Polski ze specjalną wizytą. Minister spotka się ze wicepremierem Jarosławem Gowinem i polskimi studentami. Wydawałoby się, że to krok ku normalizacji stosunków pomiędzy Polską a Izraelem, jednak komunikat, który wysłano izraelskim mediom może budzić poważny niepokój.
Na indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) i indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) Polacy zgromadzili ponad 9 mld zł. Środki zbierane w III filarze to nie tylko zabezpieczenie przyszłości, lecz także możliwość skorzystania z ulg podatkowych. W przypadku IKZE możliwe jest odliczanie wpłat od podstawy opodatkowania. W zależności od wpłaconych środków i progu podatkowego można liczyć na ulgę w wysokości nawet 1,7 tys. zł. Ponadto zarówno z IKZE, jak i z IKE można pod pewnymi warunkami wypłacić pieniądze bez podatku Belki.
Znany aktor publicznie wsparł inicjatywę będącą apelem do polskich hierarchów w sprawie obrony tradycyjnie katolickiego nauczania Kościoła dotyczącego małżeństwa i rodziny.
"Dzisiaj nie można kierować się ambicjami i politycznymi sympatiami. Nieważne czy jesteś z obozu rządzącego, czy opozycji. Ważne czy bronisz Polski" - zaapelowała do polityków o jedność Beata Szydło. Jak widać to wezwanie nie spotkało się z pozytywną reakcją działaczy opozycji.
Poseł Kukiz'15 w ciągu trzech dni wziął udział w trzech debatach z politykami Platformy Obywatelskiej i jak sam przyznaje - stracił już nadzieję, że można jednym głosem bronić dobrego imienia Polski.
Na zlecenie "Rzeczpospolitej" IBRiS przeprowadził sondaż, w którym zapytano Polaków o nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Jak się okazuje, zdania Polaków w tej prawie są podzielone.
"Dzisiaj nie można kierować się ambicjami i politycznymi sympatiami" - przekonuje wicepremier Szydło na Twitterze. To komentarz do przyjętej przez Senat nowelizacji ustawy o IPN, która wprowadza kary dla tych, którzy wbrew faktom przypisują Polsce jako narodowi zbrodnie popełnione w czasie II wojny światowej przez hitlerowskie Niemcy.
Samo otwarcie sklepu lub wydawanie towaru nawet przez ochroniarza czy sprzątaczkę jest niemożliwe, gdyż jest to wykonywanie czynności związanych z handlem. Szukanie możliwości obejścia ustawy pokazuje, jakich mamy w Polsce pracodawców – mówi Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Krajowego Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność, w rozmowie z Barbarą Michałowską.
Patrick Ney, który wyemigrował do Polski opowiada o rzeczach, które odkrył dzięki Polsce.
W programie "Studio Polska" dziennikarz Marcin Makowski mówił o potrzebie wyjścia za granicę z faktami dotyczącymi polskiej historii.