- Niektóre ze słów, które usłyszałem z izraelskiej strony w ostatnim tygodniu są przerażające. Te oskarżenia wobec Polski, są po prostu nieprawdziwe i wyraźnie nie są pomocne. A nawet gorzej – one po prostu są złe - mówi w wywiadzie dla I24 News Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich
Stanisława Leszczyńska, więźniarka i położna w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, sprzeciwiając się rozkazom władz obozowych, przyjęła w Auschwitz około 3 tys. porodów.
"W związku z zawierającymi nieprawdziwe informacje publikacjami medialnymi na temat sposobu konsultowania nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, Ministerstwo Sprawiedliwości oświadcza, że wielokrotnie przedstawiało projekt szerokiej opinii publicznej. Działo się tak od lutego 2016 roku, gdy został on po raz pierwszy ogłoszony, poprzez poszczególne etapy procesu legislacyjnego" - czytamy w oświadczeniu na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Redaktor Robert Mazurek, znany z kąśliwego języka i prowadzenia ciekawych rozmów z politykami gościł dzisiaj w studiu RMF FM Krzysztofa Szczerskiego. Dziennikarz nie oszczędził prezydenckiego ministra i ostro dopytywał o jedną z obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy - likwidację Narodowego Funduszu Zdrowia.
"Polska przyjęła niemądrą bo nieprecyzyjnie napisaną i zupełnie nieskuteczną (pomijam sam pomysł ścigania za głupotę i inne poglądy) w wykonaniu nowelę do ustawy o IPN" - napisał Sławomir Cenckiewicz. Opinia historyka w tej sprawie spotkała się ze stanowczą reakcją Krzysztofa Wyszkowskiego. Pomiędzy historykiem, a opozycjonistą z czasów PRL wywiązała się na Twitterze dyskusja.
"W całym kraju ścigani są ludzie Platformy" - alarmuje Bogdan Borusewicz w wywiadzie dla trójmiejskiego oddziału "Gazety Wyborczej". Wicemarszałek senatu stwierdził także, iż mówienie przez PiS o mafii gdańskiej w związku z komisją Amber Gold jest "skandalicznym podejściem". Słowa te spotkały się z ostrą reakcją Krzysztofa Wyszkowskiego.
"Autorzy ustawy i PiS-owscy parlamentarzyści w życiu swoim nie przeczytali ani jednego świadectwa Żyda, który przeżył Zagładę w Polsce". W rozmowie ze Sławomirem Sierakowskim Jan Tomasz Gross ostro zaatakował premiera Mateusza Morawieckiego i polski rząd. Wywiad ukazał się na łamach onet.pl.
Profesor Cenckiewicz w ostrych słowach skrytykował nowelizację ustawy o IPN, która wywołała kryzys dyplomatyczny w relacjach między Polską a Izraelem. Zdaniem historyka ustawa jest nieprecyzyjna i nieskuteczna.
O kandydaturze prof. Krasnodębskiego na wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego informowało jako pierwsze RMF FM. Według ustaleń rozgłośni, może on zyskać poparcie większości europosłów. Głosowanie w tej sprawie zaplanowano na 28 lutego.
Ks. Edward Plenia to krajowy duszpasterz sportowców, który towarzyszy polskiej reprezentacji na igrzyskach w Pjongczangu. Opublikował on na Facebooku zdjęcia wykonane podczas niedzielnej mszy świętej, w której uczestniczyli polscy sportowcy.
Sąd Najwyższy orzekł, że TVN24 naruszył prawa Joanny Szczepkowskiej. Chodzi o jej komentarz na temat homolobby w środowisku teatralnym, który stacja oceniła go jako homofobiczny. Tym samym SN uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia w drugiej instancji.
Prezes Prawa i Sprawiedliwości w wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy" skomentował spór z Izraelem wokół ustawy o IPN. "Przez lata nie robiliśmy tego, co należało, czyli nie odwoływaliśmy się do złego sumienia zachodnich sojuszników" - powiedział.
Agenci z Delegatury CBA we Wrocławiu zatrzymali 6 osób odpowiedzialnych i biorących udział w procesie prywatyzacji CIECH-u: wiceministra skarbu z lat 2012-2014 nadzorującego tą prywatyzację, ówczesnych: radcę ministra, dyrektora i głównego specjalistę z ministerstwa skarbu oraz 2 ekspertów firmy finansowej, która sporządzała wycenę prywatyzowanej spółki. Śledztwo dotyczy m.in. nadużycia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz wyrządzenia państwu szkody majątkowej w wielkich rozmiarach.
11 lutego, w rocznicę początku objawień Matki Bożej w Lourdes, Kościół obchodzi Światowy Dzień Chorego. W wybranych kościołach można przystąpić do sakramentu chorych. \nMetropolita łódzki abp Grzegorz Ryś wygłosił z tej okazji kazanie o doświadczeniu choroby i doświadczeniu Jezusa. O naszym uleczeniu w spotkaniu z człowiekiem chorym.
Lider ruchu Kuliz'15 opublikował film, na którym widać groby polskich żołnierzy na Białorusi, które ponoć wyremontowane są w bardzo złym stanie. Kukiz zapowiada, że nie spocznie, póki ministerstwo nie wytłumaczy się z zaniedbań. Informuje także, że uda się do telewizji, by ta zrobiła na ten temat film dokumentalny. Pisze, że nierzetelne firmy wykonują zlecenia a niekompetentni urzędnicy świętują sukces.
„Próba ucieczki od odpowiedzialności za zbrodnie ludobójstwa dokonane w czasie II wojny światowej przez Niemców od zawsze wzbudzała sprzeciw. Społeczne inicjatywy powstające w Polsce obalają półprawdy, manipulacje i kłamstwa światowego myślenia o bolesnej przeszłości” - pisze Izabela Kozłowska w artykule: „Społecznicy wyręczają państwo”, który otwiera temat numeru.
Europosłanka PO opublikowała "14 wczesnych oznak faszyzmu", a pośród nich między innymi: "paranoja bezpieczeństwa narodowego", "tłumienie klasy pracującej" i "obsesja na punkcie przestępstw i ich karania".
Pod wpływem zbliżającej się 50. rocznicy Marca'68, która zbiega się w czasie z kryzysem polsko-izraelskim, narasta w mediach retoryka ekspiacji za tamte wydarzenia. Odniosła się do tego posłanka Pawłowicz.
„Dziękuję Wam za Wasze decyzje i jestem pewien, że przyczynicie się do utrwalenia bezpieczeństwa państwa polskiego, dzięki temu będziemy mogli budować silną Polskę. Podjęliście się czegoś bardzo ważnego - obrony naszych granic, a w czasach pokoju - pomocy ludziom” – mówił premier Mateusz Morawiecki, który uczestniczył w uroczystości złożenia przysięgi wojskowej żołnierzy WOT w 2. Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.
Dziś przypada 14. rocznica śmierci Ryszarda Kuklińskiego,