Litwa świętuje 100-lecie niepodległości. Z tej okazji do kin wchodzi film „Sowia góra” („Peledu kalnas”) produkcja poświęcona partyzantce antykomunistycznej działającej po II wojnie światowej. Na Litwie, podobnie jak w Polsce, po latach zapomnienia wraca kult tego typu formacji wojskowych. W filmie wystąpi również polska aktorka.
Podpisanie dokumentu przez Radę Litewską tzw. Tarybę wzywające społeczność międzynarodową do uznania niepodległości tego kraju w dniu 16 lutego 1918 r. uznawane jest przez współczesne państwo litewskie za Dzień Odzyskania Niepodległości. Co takiego wydarzyło się tego dnia i co wspólnego z litewską niepodległością ma Stanisław Narutowicz, brat pierwszego prezydenta Polski?
- Przeczytałem właśnie Wasz list "Do przyjaciół Żydów" i muszę - jako Żyd, i jako przyjaciel - się z wami zgodzić. Język, o którym piszecie, istotnie jest obrzydliwy, a fala nienawiści naprawdę się podnosi. \nTyle tylko, że - podobnie jak w marcu 68 - to nie jest tylko w nas Żydów wymierzone. Wy, sygnatariusze tego szlachetnego listu, jesteście niemniej od nas obiektem tej nienawiści. Ona godzi we wszystkich, którzy nie chcą Polski oddać duchowym spadkobiercom szmalcowników - odpowiedział Konstanty Gebert na list "Do Przyjaciół Żydów" zamieszony na stronie NaszaDemokracja.pl
- Wobec prób "wkręcenia" mnie w sprawę kamienicy przy ul. Lutosławskiego 9, publikuję całą korespondencję między pełnomocniczką pani. Wierzbickiej i pisma, jakie na jej prośbę przekazałam z mojego biura poselskiego do pana ministra P. Jakiego. - pisze prof. Krystyna Pawłowicz, którą media oskarżyły o "pomoc" właścicielce kamienicy, o której lokatorzy mawiali, że "komornikiem, policjantem i sądem jednocześnie"
Na Twitterze, ale również na Facebooku i YouTube, trwa akcja internautów pod hasztagiem #ReparationsForPoland która ma zwrócić uwagę na ogrom strat jakie Polska poniosła podczas II Wojny Światowej za sprawą Niemiec, przywrócić odpowiednie proporcje prawdy historycznej i podnieść żądanie zadośćuczynienia ze strony Niemiec
Amerykańska Polonia prowadzi akcję wysyłania maili kongresmenom The House Foreign Affair Committee którzy mają głosować w sprawie ustawy 1226 mającej ułatwić dochodzenie przez organizacje żydowskie odszkodowań od Polski za majątek, który Żydzi stracili w wyniku działań Niemiec w czasie II Wojny Światowej. Majątek miałby być zwracany nie prawowitym spadkobiercom, co w ramach będącej obecnie w opracowaniu polskiej ustawy reprywatyzacyjnej jest absolutnie naturalne, ale na zasadzie tak zwanego "prawa krwi" czyli mówiąc kolokwialnie "my jesteśmy żydowskimi organizacjami więc należy nam się majątek Żydów, którzy zmarli bezpotomnie". Według polskiego prawa, które nie jest w tym zakresie żadnym ewenementem, majątek zmarłych bezpotomnie przechodzi na rzecz skarbu państwa. Ewentualnie uchwalony projekt ustawy 1226 mógłby kosztować Polskę dziesiątki miliardów dolarów, co jest niedopuszczalne tym bardziej, że koszmarowi II Wojny Światowej winne są Niemcy, a nie Polska, która jest jedną z ofiar niemieckiego nazizmu.
Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą przybyli do Wilna, gdzie przez trzy dni będą brali udział w uroczystościach setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Litwę. Wizytę prezydent Andrzej Duda rozpoczął od spotkania z przedstawicielami polskiej mniejszości. W Wilnie przebywają również dziennikarze „Tygodnika Solidarność”, którzy rozmawiali z Jarosławem Narkiewiczem, nauczycielem, samorządowcem i działaczem mniejszości polskiej na Litwie, a od 2008 r. posłem na Sejm Republiki Litewskiej.
- Dziękuję za to, że tutaj pracujecie dla Polski, że cały czas jesteście Polakami – mówił Prezydent Andrzej Duda w czasie spotkania z Polakami w Wilnie. Zasłużonym w działalności na rzecz polskiej mniejszości na Litwie Prezydent RP wręczył odznaczenia. Spotkanie z litewską Polonią jest jednym z punktów oficjalnej wizyty Głowy Państwa na Litwie
Obecny na Konferencji Prezydentów Miast w Izraelu, znany z kontrowersyjnych wypowiedzi Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak w rozmowie z dziennikiem Jerusalem Post krytykuje nowelizację ustawy o IPN mówiąc, że Polska znajduje się obecnie na złej drodze, nowelizacja jest "trudna do zaakceptowania", a zmiany źle wpłyną na stosunki z Izraelem i Ukrainą i USA
Przykłady inwestycji deweloperskich, które budzą sprzeciw społeczników czy urzędników można mnożyć, a batalie między nimi toczą się w całej Polsce. Kto ma w tych sporach racje? Co powinno dla miasta być ważniejsze: rozwój inwestycyjny, czy ochrona terenów o wartości historycznej?
Celami propagowanego przez fundację PROUD "święta" jest propagowanie "prawa do płatnej miłości" oraz ochrony prawnej osób ją świadczących.
Po najbliższych wyborach prezydenckich w Rosji i reelekcji Władimira Putina oczekiwać należy dużych przetasowań na szczytach władzy. Rywalizacja o wpływy, nowe stanowiska i źródła dochodu już trwa między kluczowymi graczami rosyjskiej elity rządzącej. Sądząc po kształcie kampanii, jednym z głównych wygranych nowego rozdania powinien być szef państwowej korporacji Rostech, Siergiej Czemiezow. Jego ludzie odgrywają kluczowe role w kampanii wyborczej, a ostatni rok pokazał, że Czemiezow jest bardzo skuteczny w rozgrywkach politycznych.
Napięte, w ostatnim czasie do granic możliwości, relacje na linii Tel Awiw – Warszawa na dalszy plan zepchnęły zainteresowanie opinii publicznej sprawami europejskimi. A szkoda, bo wydarzenia ostatnich dni bynajmniej nie są marginalne. Blokowi CDU/CSU Angeli Merkel nie udało się porozumieć z socjaldemokracją Martina Schulza. Osią niezgody pozostają sprawy rynku pracy, zdrowia i polityki zagranicznej. Wyznaczono kolejny, tym razem przedwielkanocny termin powołania rządu tzw. wielkiej koalicji. Czy tym razem się uda? Nawet jeśli tak, to prestiż obojga liderów partyjnych mocno ucierpiał. To nie najlepiej wróży kondycji przyszłego rządu. Warto przypomnieć, że od 24 października 2017 roku gabinet Angeli Merkel sprawuje swoje obowiązki komisarycznie.
- Tylko Polacy starali się ratować Żydów - więzień niemieckich obozów koncentracyjnych i żołnierz Związku Jaszczurczego Leszek Zabłocki.
Dziś przed Komisją Weryfikacyjną ds. reprywatyzacji zeznawali lokatorzy kamienicy przy Lutosławskiego 9. Ich relacje były zatrważające.
Już 22 adwokatów poparło pismo Prezesa Ordo Iuris adw. Jerzego Kwaśniewskiego z żądaniem wycofania z prac legislacyjnych wadliwej opinii Naczelnej Rady Adwokackiej na temat projektu „Zatrzymaj Aborcję”. Prawnicy wskazują na rażące błędy merytoryczne stanowiska NRA oraz wnoszą o jej zastąpienie pogłębioną opinią złożoną przez nich na ręce Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej.
W sieci pojawił się fotomontaż zdjęcia Adama Andruszkiewicza z Rafałem Penzą na siłowni, na którym ten drugi na ma koszulce swastykę, a na ekranie obok nadawany jest gejowski film pornograficzny. Fejkowy fotomontaż rozpowszechniany był między innymi przez Tomasza Lisa, Marka Migalskiego i Janusza Piechocińskiego. Adam Andruszkiewicz zapowiada wystąpienie na drogę prawną
Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu niemieckiej gazecie "Die Welt". Beata Mazurek, rzeczniczka PiS, stwierdziła, że "Gazeta Wyborcza" przedrukowała tę rozmowę "jak własną". Zarzuty posłanki odpiera dziennikarz Bartosz Wieliński z GW.
Irenusz Zyska, poseł Wolnych i Solidarnych, skomentował zatrzymanie Władysława Frasyniuka.
Prezydent Andrzej Duda skierował dzisiaj do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o IPN.