Ambasdor Piotr Wilczek polemizuje na łamach „Washington Times” z kontrowersyjnym tekstem rabiana Menachema Levine'a na temat POlski.
PiS wciąż na szycie. Aż siedem ugrupowań w Sejmie.
W Debacie Poranka Polskiego Radia 24 jednym z gości był Cezary Krysztopa. Tematem rozmowy był spór izraelsko-polskim, a także sposobach na zażegnanie konfliktu
- Dlaczego nieprzychylna Polsce wersja historii zatriumfowała na Zachodzie? Bo nikt nie przedstawił kontrnarracji. W latach 50., 60. i 70. nikt nie rzucił takiej wersji historii żadnego wyzwania. Władze PRL miały to w nosie, a Polska znajdowała się za żelazna kurtyną, przez co nie miała w zasadzie żadnej wymiany naukowej z Zachodem. Nie spotykali się historycy, intelektualiści ani zwykli ludzie. Coś drgnęło dopiero po słynnym filmie „Shoah” Claude’a Lanzmanna. Była to kulminacja tej mitologii. Przedstawiał Polaków w niezwykle krytyczny sposób. Dopiero wtedy, w połowie lat 80., Polacy zaczęli protestować i ich głos się przebił. Wcześniej, w trakcie kilku dziesięcioleci polskiej bierności, mity o polskim współdziałaniu w Zagładzie zapuściły jednak głębokie korzenie. Przeniknęły do ośrodków naukowych, stamtąd do prasy, książek, a wreszcie do kultury masowej - mówił dziewięc lat temu w rozmowie Piotra Zychowicza dla Rzeczpospolitej włoski historyk żydowskiego pochodzenia David Cesarani
W związku z licznymi zmanipulowanymi komentarzami, jakie pojawiły się w prasie zagranicznej po słowach Premiera Mateusza Morawieckiego wypowiedzianych w trakcie Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium (17.02.2018), publikujemy poniżej stanowisko, jakie wysłaliśmy do mediów poruszających ten temat. - Głosi stanowisko Reduty Dobrego Imienia w sprawie słów Premiera wygłoszonych na konferencji w Monachium
W zeszłym tygodniu delegacja Warsaw Institute była w Nowym Jorku, Waszyngtonie oraz w Miami. Przedstawiciele organizacji rozmawiali o inicjatywie Trójmorza oraz o bezpieczeństwie energetycznym regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w tym strategicznych projektach energetycznych polskiego rządu.
Planowany na piątek szczyt poświęcony będzie kwestiom nowego wieloletniego budżetu UE oraz unijnym zagadnieniom instytucjonalnym.
Rękoma Żydów zadano śmierć Żydom – bezbronnym Żydom! / Through Jewish hands the death came upon the Jews – the defenseless Jews! - Icchak Kacenelson, The Song of the murdered Jewish People, Czytelnik, Warsaw 1982, page 23
- Nie cichną echa po tym jak my Polacy, rząd polski, uchwalił nowelizację ustawy o IPN. Myślę, że ktoś, przepraszam za kolokwializm, „grilluje” temat dla własnych partykularnych politycznych korzyści. Z jednej strony Izrael, któremu jest na rękę to aby obarczyć winą za Holocaust Polaków. Z drugiej strony niektóre środowiska żydowskie. Wiem, że być może zabrzmi to jakbym był antysemitą, ale nie jestem, ponieważ to czy ktoś jest Żydem czy nie nie oznacza, że jest antypolakiem, czy że jest przeciwko naszej Polsce - mówi na nagraniu dr Bawer Aondo-Akaa
Czy niedawno powołany przez Premiera M. Morawieckiego zespół, na wniosek ministra Brudzińskiego, zajmie się tymi rysunkami? - pyta na Twitterze Sławomir Neumann
Kolejne Spotkanie Prawych Twitterowiczów odbędzie się pod hasłem 40. Rocznicy powstania Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Gośćmi honorowymi mają być Andrzej Gwiazda, Krzysztof Wyszkowski, Jan Karandziej, Janusz Śniadek, Piotr Szubarczyk, Tomasz Strzyżewski i Andrzej Kołodziej. Prowadzić spotkanie ma Jan Pospieszalski. Transmisja ze spotkania w sobotę na Tysol.pl
Strona amerykańskiej gazety Washington Times opublikowąła artykuł pd tytułem "Daczego nowe polskie prawo o Holokauście jest kpiną". Artykuł został zilustrowany przeróbką polskiej flagi na której została umieszczona swastyka.
Nowelizacja ustawy o IPN ma zapobiec przedstawianiu naszego kraju jako organizatora Holokaustu na równi z III Rzeszą, co szybko sprowadziło dyskusję na tory sporu polsko-izraelskiego. Ale mowa w niej też o rzezi Polaków na Wołyniu i w części Małopolski, dokonanej w latach 1925-1950 przez ukraińskie formacje zbrojne OUN-UPA.
Dzisiaj przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa zapadł nieprawomocny wyrok w sprawie dwóch byłych generałów SB, którzy na przełomie 1982 i 1983 r. wysłali 304 działaczy Solidarności do przymusowego obozu wojskowego w Chełmnie.
Na początku stycznia w Panmundżomie, w strefie zdemilitaryzowanej (65 lat temu podpisano tam rozejm w wojnie koreańskiej), wznowiono przerwane na dwa lata rozmowy przedstawicieli obu państw koreańskich. Inicjatywa spotkania wyszła od Kim Dzong Una, który w noworocznym przesłaniu do narodu miał oświadczyć, że jest otwarty na dialog z Koreą Południową i zadeklarował chęć wysłania delegacji na igrzyska zimowe w Pjongczangu.
Artykuł weekendowego magazynu „Gazety Wyborczej”, promujący aborcję hasłem „Aborcja jest ok”, narusza standardy etyki dziennikarskiej i stanowi zakazaną pochwałę działalności przestępczej. Instytut Ordo Iuris skierował dzisiaj skargę na publikację do Rady Etyki Mediów. Skargę można poprzeć podpisując petycję na portalu maszwplyw.pl.
Polscy skoczkowie narciarscy zostali dzisiaj uroczyście powitani na Lotnisku Chopina w Warszawie. Olimpijskich medalistów z Pjongczangu przywitały setki kibiców. "Polska jest z was dumna, jesteście wielcy" - podkreślił minister sportu i turystyki Witold Bańka.
"Zachowanie Pawła Adamowicza to ogromny problem dla Grzegorza Schetyny i PO. Adamowicz, mimo że nie jest w partii, to jest ciągle kojarzony z Platformą Obywatelską, a oskarżenia, które na nim ciążą, obciążają również partię. Z drugiej strony Platforma straciła jakikolwiek wpływ na prezydenta Adamowicza i zapewne wystawi swojego kandydata. Tutaj warto zwrócić uwagę, że najpoważniejszą cechą tego kandydata - jak mówił Grzegorz Schetyna - jest jego anty-pisowskość, czyli w zasadzie brak jakiejkolwiek pozytywnej oferty. Ten kandydat może mieć wielki problem, by pokonać Adamowicza. Kto by to nie był, obecny prezydent utrudni mu mocno zwycięstwo" - mówił redaktor naczelny portalu Tysol.pl, który był dzisiaj gościem w TVP Info.
"Ruszamy z programem termomodernizacji, który ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń, a jednocześnie zwiększenie możliwości ocieplania domów przez wszystkich naszych obywateli, zwłaszcza tam, gdzie powietrze nie jest czyste" – powiedział premier. Zdaniem Prezesa Rady Ministrów, nie ma nic ważniejszego od ciepłego domu czy czystego powietrza, z którego każdy mógłby korzystać.
"My, a premier Morawiecki zwłaszcza, chodzimy po kruchym lodzie. Ale ten kruchy lód w Monachium się nie załamał pod jego ciężarem, tylko jeszcze inni mu pomogli. Wystarczy nie powód, ale pretekst, by zrobić z tego sprawę. I to się dzieje. Dlatego ta ustawa, która wchodzi w życie - bo wszystkie kanony są zachowane, wszystko jest zgodne z procedurami - tutaj jest pole do propagandy i nienawiści, bo jest niestety bardzo ostry spór polityczny. Nie mamy tego instynktu, nie chronimy się jako nacja, naród" - mówił Tadeusz Cymański, który był gościem w studio wPolsce.pl.