68 lat temu, 13 kwietnia 1951 r., zginął w walce otoczony w gospodarstwie Burkackich we wsi Szyszki sierżant Mieczysław Dziemieszkiewicz, ps. „Rój”. Wraz z podwładnym Bronisławem Gniazdowskim, ps. „Mazur” próbował przedrzeć się przez obławę złożoną z ok. 270-osobowej grupy operacyjnej Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wspieranych przez funkcjonariuszy UB, MO i samolot. Ciała zamordowanych komuniści wystawili na widok publiczny, a zwłoki „Roja” pociągnęli za swoim samochodem. Do dziś nie wiadomo, gdzie „Rój” i „Mazur” zostali pogrzebani.
- Nie możemy podzielić się w tej kwestii, musimy po prostu trwać w strajku. Dlaczego? Dlatego, że kolejny tydzień, ten tydzień po świętach, jest tygodniem kluczowym. Wtedy, 26 kwietnia jest zakończenie roku szkolnego dla klas trzecich maturalnych. A żeby oni mogli ukończyć szkołę, to musi się odbyć klasyfikacja, muszą się odbyć rady klasyfikacyjne. Ja przypominam, że my jesteśmy w strajku.I nie przerywamy tego strajku- przemawiała pod łódzkim biurem PiS do strajkujących nauczycieli ZNP Marta Szymczyk z łódzkiego "Dziewuchy Dziewuchom", na której profilu można znaleźć grafiki z poparciem dla Manif, Tęczowego Piątku, WOŚP, Czarnego Piątku, Strajku Kobiet, Me Too, Ratujmy Kobiety itd. itp.
Dziś Wielki Piątek, w Kościele katolickim dzień męki i śmierci Chrystusa. W taki dzień warto przypomnieć, że w polskiej tradycji na czas Świąt wstrzymywano spory, w imię wyższych wartości. To była świętość. W przypadku strajku Związku Nauczycielstwa Polskiego nie zdecydowano się na ten krok.
Józef Pinior przemawiał do protestujących we Wrocławiu nauczycieli postkomunistycznego Związku Nauczycielstwa Polskiego
Wkrótce 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów, zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. Docelowo lotnisko będzie mogło być rozbudowane do przepustowości ok. 100 mln ludzi. Do końca 2019 r. zakończą się prace przygotowawcze, a sam port powinien być zbudowany do końca 2027 r. W maju minie rok od chwili, gdy rząd przyjął ustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym.
W Niedzielę Wielkanocną, czyli dzień transportowego szczytu zastrajkuje 60 tys. pracowników lotnisk. Państwu położonemu na Półwyspie Iberyjskim grozi komunikacyjny paraliż – informuje „Rzeczpospolita”.
– Ojciec Święty się poruszył, a był już wtedy w bardzo złym stanie, podałem mu rękę, żeby go podnieść, i chciałem go odprowadzić do jego sypialni, a on nagle zatrzymał się w drzwiach, złapał mnie za bark i zaczął mówić o śmierci. To było coś niezwykłego, nigdy tego nie zapomnę – opowiadał specjalnie dla "Tygodnika Solidarność" Adam Bujak, światowej sławy oficjalny fotograf Jana Pawła II, a także wieloletni członek Arcybractwa Męki Pańskiej, inaczej zwanego Arcybractwem Dobrej Śmierci. Dzisiaj publikujemy pierwszą część wywiadu, kolejna pojawi się na łamach portalu Tysol.pl w Wielką Sobotę. Rozmawiał Cezary Krysztopa.
Najnowszy sondaż pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl pokazuje ogromną przewagę Prawa i Sprawiedliwości nad opozycją.
Dziś 76 rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. – Przypominamy sobie tych, którzy już zmarli. Naród polski walczył przeciw okupacji i Niemcom. Były narody, które poddały się szybko– w rozmowie z Antonim Trzmielem mówi prof. Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce.
Często dzieli nas wiele. A szczególnie wiele dzieli nas w okresie przedwyborczym. Każdy kolejny tydzień powoduje wzrost temperatury i tak już wystarczająco gorących głów. Jednocześnie jednak, o ile okres Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy ma dla nas znaczenie, to łączy nas coś bardzo istotnego, daleko wykraczającego poza bieżące spory polityczne, związkowe czy światopoglądowe. Łączy nas przekonanie o tym, że Jezus Chrystus umarł za nas na Krzyżu, a następnie zmartwychwstał, dając czytelny znak zwycięstwa życia nad śmiercią i nadziei nad grzechem. A tym samym dokonało się najważniejsze wydarzenie w historii chrześcijaństwa.
W 76. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie odbyły się główne uroczystości upamiętniające to wydarzenie. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w obchodach uczestniczył Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, który razem z powstańcami warszawskimi 1944 złożył wieniec od Prezydenta. Podczas ceremonii odśpiewano hymn „Zog nit keyn mol” i odmówiono kadysz.
Święta Wielkanocne to czas spędzany z rodziną i najbliższymi. Bardzo często wiąże się on z wyjazdami wszystkich domowników i pozostawieniem pustego domu lub mieszkania na kilka dni. Co zrobić, aby po powrocie dobrze wspominać świąteczną podróż ?
- Tymczasem nam, rozważającym tutaj, w Kalwarii Zebrzydowskiej, w dzisiejszy Wielki Piątek 2019 roku misterium iniquitatis – tajemnicę zła, jakie przed wiekami przed sądem Piłata dotknęło Pana Jezusa, który nazwał się Prawdą, pozostaje jedno wielkie przeświadczenie: tylko prawda może nas wyzwolić – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas kazania po „Dekrecie Piłata”, w Kalwarii Zebrzydowskiej w czasie procesji pasyjnej Drożkami Męki Pańskiej.
"Polska, Rumunia i Turcja to trzy kraje wschodniej flanki NATO. Wszystkie trzy państwa opowiadają się za utrzymaniem silnych więzi w ramach NATO, za zachowaniem jego jedności i solidarności" – powiedział minister Jacek Czaputowicz na zakończenie dzisiejszych konsultacji polsko-rumuńsko-tureckich dotyczących bezpieczeństwa.
Jak informuje korespondent RMF FM z Paryża, trzy lata temu władze Francji utajniły raport ws. dużego ryzyka pożaru na poddaszu w katedrze.
W Wielki Piątek wspominamy i kontemplujemy Mękę Pańską, którą Pan ofiarował Bogu za nasze grzechy. Podczas Liturgii Męki Pańskiej używa się czerwonych szat symbolizujących miłość, a nie używa się dzwonków czy instrumentów muzycznych. Podczas Liturgii następuje Adoracja Krzyża i Komunia Święta.
- Udowadnianie całemu światu i sobie samym, że Polacy są wyjątkowym narodem, bo ratowali Żydów, zapominając, że byli także szmalcownikami, jest mówieniem nieprawdy. Chcę, żeby propagandę zastąpił prawdziwy obraz rzeczywistości - mówił prof. Śpiewak, który był gościem programu "Tłit" Wirtualnej Polski.
Jak donosi "Super Express", 19 lat temu Helena Biedroń oskarżyła swojego syna o to, że znęcał się nad nią i swoim młodszym o 6 lat bratem Krzysztofem, w związku z czym spotkali się w sądzie. Sprawę skomentował mecenas Jerzy Kwaśniewski z Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.
Skazany na dwa lata więzienia prawomocnym wyrokiem sądu, Rafał Gaweł, założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych wystąpił o azyl polityczny w Norwegii. "Zdecydowałem się zwrócić o pomoc i ochronę do władz norweskich, bo jest to państwo o najwyższych, moim zdaniem, standardach praworządności i ochrony praw człowieka" - napisał na Facebooku, gdzie w długim wpisie przedstawił siebie jako ofiarę "opresyjnego rządu". Z komentarzy na jego profilu wyraźnie wynika, że wiele osób wierz Rafałowi Gawłowi, które zapewnia o swej niewinności. My tymczasem przypomnijmy uzasadnienie wyroku w jego sprawie. Sędzia nie zostawił na działalności szefa OMZRK suchej nitki.
Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej przedstawiciele Koalicji Europejskiej zaapelowali do rządu o spełnienie postulatów nauczycieli i zakończenie tym samym ich protestów. - Jako przedstawiciele Koalicji Europejskiej jesteśmy tutaj, by zaapelować o zakończenie protestu. Nie może być tak, że ten słuszny protest nauczycieli będzie trwał przez święta - mówił Grzegorz Schetyna na specjalnej konferencji. Sprawę dosadnie komentują internauci i publicyści, którzy nie mają wątpliwości, że strajk przestał się "politycznie opłacać" opozycji, w związku z czym ta zaczęła się z niego wycofywać.