O „potężnych wybuchach” w Odessie i dymie unoszącym się nad miastem informują w sobotę ukraińskie media.
Trwa brutalna rosyjska inwazja na Ukrainę. Każdego dnia rośnie liczba ofiar, w tym ofiar pośród ludności cywilnej. Postawa zarówno niemieckiego rządu wobec tej wojny, jak i ujawniona również przy pomocy badań opinii publicznej, postawa niemieckiego społeczeństwa, są postrzegane jako co najmniej dwuznaczne.
Ambasada Rosji chce świętować w poniedziałek 9 maja Dzień Zwycięstwa – poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
W ostatnich latach świat przeorała epidemia koronawirusa.
Igor Wołobujew, były wiceprezes Gazprombanku, po wybuchu wojny postanowił opuścić Rosję, aby walczyć za Ukrainę. O powodach swojej decyzji opowiada na łamach niemieckiego dziennika „Bild”. Mówi też o różnicach w mentalności Rosjan i Ukraińców, a także komentuje falę rzekomych samobójstw wśród wysokich managerów z rosyjskich firm.
45 lat temu, 7 maja 1977 r., w Krakowie zginął Stanisław Pyjas, student Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracownik Komitetu Obrony Robotników. Okoliczności zdarzenia wskazują, że był ofiarą działań bezpieki. Jego śmierć była impulsem dla opozycji w środowiskach akademickich.
"Było mi ciężko, bardzo mnie bolało" - miała wyznać nastolatka, której udało się przejechać 30 kilometrów, mając postrzelone przez Rosjan nogi. NIe jechała sama - wiozła czwórkę rannych z miejscowości Popasna w obwodzie ługańskim.
W czwartek Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą Radę Unii Europejskiej oraz Komisję Europejską do podjęcia kolejnych kroku z racji "pogorszenia się stanu wartości UE na Węgrzech i w Polsce". Za rezolucją głosował m.in. Leszek Miller.
8 maja w Berlinie odbędą się obchody z okazji 77. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Berlińska policja twierdzi, że w pobliżu radzieckich pomników może dojść do zamieszek pomiędzy stronnikami Rosji oraz Ukraińcami. Z tego powodu wydały zakaz wieszania ukraińskich flag
Rosjanie zamieszkujący Obwód Królewiecki oburzają się z powodu niemożności swobodnego wjazdu na teren Polski. Chcą wybierać się na zakupy u Polaków jak dawniej, a ich sytuację pogarsza szalejąca drożyzna będąca wynikiem wojny rosyjsko-ukraińskiej i związanych z nią sankcji.
Znana z kontrowersyjnych poglądów europosłanka Sylwia Spurek po raz kolejny postanowiła zabrać głos w sprawie praw osób LGBT, weganizmu oraz praw zwierząt. Powyższe tematy rozważała jednak w kontekście... wojny na Ukrainie.
Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi poparła wniosek Rady Najwyższej Ukrainy skierowany do amerykańskiego Kongresu o uznanie Rosji za państwo sponsorujące terroryzm - podaje w sobotę agencja Ukrinform. "Od dawna jestem zwolenniczką takiego rozwiązania" - powiedziała Pelosi.
Kiedy Donald Tusk deklarował, że "nikt go nie musi uczyć tolerancji, ale nie jest też >tęczowym rewolucjonistą<", był przez niektórych doceniany na Twitterze za pragmatyzm. Okazuje się jednak, że nie wszyscy z lewej strony sceny politycznej pochwalają taki zabieg pijarowy. Jednak niektórzy skrytykowali takie odcinanie się od "tęczowej rewolucji"
Rob Lee jest doktorantem War Studies na King's College w Londynie, oraz pracownikiem naukowym Foreign Policy Research Institute, analitykiem wojskowości i byłym żołnierzem marines.
Zasadniczo tekst Christopha Gunkela "Polacy, Estończycy, Finowie, antysemici, naziści i zbrodniarze wojenni!" w internetowej wersji Der Spiegel jest wielowątkowy. Jednak między innymi dotyka wątku rosyjskiej propagandy skierowanej przeciwko Polsce.
Ten i inne rysunki znajdziecie w nadchodzącym numerze Tygodnika Solidarność
Wyrok w sprawie Roe przeciwko Wade stała się w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku podstawą prawną uznania przez sąd najwyższy w USA legalności aborcji i od tamtej pory stanowi prawny fundament masowego mordowania nienarodzonych. Teraz jest szansa by się to zmieniło.
Uniwersytet Goethego we Frankfurcie nad Menem bada pracę doktorską szefa wydawnictwa Axel Springer Mathiasa Doepfnera, pod kątem podejrzeń o plagiat. Chodzi o pracę na pt. "Krytyka muzyczna w Niemczech po 1945 roku" - pisze w piątek agencja dpa.
Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew ogłosił na Telegramie, że Polska dokonała... rozbioru Ukrainy. "Maski opadły. Duda oficjalnie uznał roszczenia terytorialne do Ukrainy" - grzmi wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji.
- Od jednej z lekarek usłyszeliśmy, że to jest straszne, że takie dzieci jak nasza Jagódka przeżywają i muszą cierpieć. Przeprosiła nas za służbę medyczną, która pozwoliła jej przeżyć. Odpowiedzieliśmy, że Jagódka najwyraźniej wygrała szóstkę w Totolotka, bo trafiła do nas i ma wspaniałe życie. Jeździ na wakacje, bawi się i cieszy. I wniosła więcej dobra do tego świata, więcej w nim zmieniła niż wiele osób w pełni sprawnych – mówią Agnieszka i Maciej Tomiccy, rodzice Jagódki.