Donald Tusk nieoczekiwanie ogłosił, że nie zamierza ubiegać się o prezydenturę. Tym samym szef Rady Europejskiej po raz kolejny zdezerterował. W 2014 roku porzucił Polskę i Platformę Obywatelską na rzecz Brukseli. Pięć lat później przedłożył wygodną pracę nad „ratowanie demokracji”. Ku rozpaczy opozycji.
Czy można czytać wielokrotnie te same książki? Można, a nawet trzeba, ale tylko te genialne. Takie jak "Trylogia" Sienkiewicza.
Kadencja Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej dobiega końca. Polityk, przemawiając podczas inauguracji roku akademickiego w College of Europe w Brugii, pokusił się na podsumowanie tych pięciu lat.
Zdecydowana reakcja polskich władz, na czele z premierem Mateuszem Morawieckim, na zakłamywanie polskiej historii w dokumentalnej serii Netflixa "Iwan Groźny z Treblinki" dała efekty. Szefostwo amerykańskiej firmy w oficjalnym komunikacie opublikowanym dziś na Twitterze obiecało, że sprostuje kłamliwe informacje.
Sto lat temu urodził się we Lwowie mój wice-rodzic, Zdzisław Ryszard Zakrzewski (11 listopada 1919 – 23 marca 2013 w Fairview, Kalifornia). Datę swoich urodzin – 11 listopada, czyli święto Odrodzenia Polski – wziął sobie do serca na całe życie. I zainspirował innych, a w tym i wzmocnił to dziedzictwo potężnie we mnie.
Włoski rząd wprowadził w czwartek w Wenecji stan kryzysowy. Sytuacja jest dramatyczna. Szacuje się, że szkody w bazylice św. Marka mogą być większe niż te w Notre Dame po pożarze.
"Pragnę zapewnić, że każda choroba, nawet najcięższa, zwłaszcza jeśli jest mądrze leczona, kiedyś się kończy. Czasami szybciej, niż ktokolwiek by przypuszczał, czego państwu i sobie życzę, gdyż przyszłość nie potrzebuje strachu, tylko wymaga natchnienia, wizji i wiary w potęgę naszego wspaniałego narodu" - powiedział podczas pierwszego orędzia marszałek Senatu Tomasz Grodzki. "Zapewniam państwa, że uczynię wszystko co w mojej mocy, aby (...) uczynić z Senatu miejsce, które będzie kuźnią najlepszego prawa, w którym będą królowały szacunek, przyzwoitość, praworządność, honor, prawda i normalna praca merytoryczna, zaś nie będą miały wstępu obłuda, cynizm, oszustwo, kłamstwo, naginanie konstytucji czy regulaminu Senatu - mówił Grodzki.
Syndrom Błękitnej Armii występuje od 1919 r., a pierwszy raz termin ten został użyty przez prof. Marka Rudnickiego w jego kampanii wyborczej do Senatu w 2019 r. Jest to niechętny stosunek władz w Polsce do działań Polonii amerykańskiej. Wiedza w Polsce na temat Błękitnej Armii, nawet u historyków, jest pełna niedomówień, zamgleń, a kryje się za nią emigracyjna, bezinteresowna miłość do Ojczyzny.
Tajemnice wiceprezes PSL Urszuli Pasławskiej. Co dla obywateli wynika z nieformalnego związku posłanki ludowców z biznesmenem Markiem Michniewiczem? Czy okazyjne zakupy ośrodków wypoczynkowych poczynione przez Michniewicza na Mazurach mogły mieć związek z funkcjami piastowanymi przez jego partnerkę życicową? Czy były p.o. dyrektora szpitala łącząc funkcję publiczną z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej mógł działać na niekorzyść państwowej placówki? Co stało się z mariną, która powstała za pieniądze uzyskane z unijnego dofinansowania? W jaki sposób wpływy ludowców w placówkach oświatowych, spółkach komunalnych i instytucjach samorządowych min. na Warmii i Mazurach mogą przekładać się na głosy w wyborach?
Z inicjatywy przewodniczącego „Solidarności” Piotra Dudy, 24 największe centrale związkowe z Europy Środkowej i Wschodniej podpisały się pod listem do Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych o bardziej intensywne działania na rzecz unijnej dyrektywy o płacy minimalnej. To reakcja na zapowiedź nowej przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która już w lipcu zapowiedziała tworzenie norm prawnych dla płacy minimalnej.
Polski dziennikarz i publicysta Robert Tekieli skomentował bieżącą sytuację polityczną obozu rządzącego.
Gościem popołudniowej rozmowy w RMF FM był wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej, który odniósł się do awarii w oczyszczalni „Czajka”.
Parlament Europejski przyjął rezolucję, która potępia Polskę za projekt ustawy dotyczący edukacji seksualnej. Polityk PO Barbara Nowacka w rozmowie z portalem Onet.pl skomentowała decyzję europarlamentu.
Gościem rozmowy w Wirtualnej Polsce była Kaya Szulczewska, która opowiadała o tym, dlaczego jest bezdzietna.
Prezydent Rafał Trzaskowski poinformował w środę, podczas konferencji dot. omawiania założeń budżetu na 2020 r., o podwyżce opłat za odbiór śmieci.
Parlament Europejski przyjął rezolucję, która potępia Polskę za projekt ustawy dotyczący edukacji seksualnej. Europoseł PiS Patryk Jaki skomentował tę decyzję.
Ihor Kołomojski, ukraiński oligarcha, blisko związany z prezydentem Ukrainy, udzielił wywiadu dla gazety „New York Times”.
Gościem rozmowy na antenie TVP Info był redaktor naczelny portalu Tysol.pl Cezary Krysztopa, który skomentował obecną sytuację polityczną obozu Zjednoczonej Prawicy.
Poseł Porozumienia Jarosława Gowina, partii wchodzącej w skład obozu Zjednoczonej Prawicy, został zapytany o to, czy posłowie Porozumienia poprą projekt zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS.
Do 11 listopada program „Nightingale” koncernu Google był tajny. Dzisiaj opisuje go Wall Street Journal ujawniając, że koncern ma dane dotyczące stanu zdrowia Amerykanów z 21 stanów.