– Osadzenie spółki w grze politycznej sprawia, że pracownicy czują, że stali się przedmiotem tej gry. Zwykle przy zmianach politycznych, kiedy telewizja była łupem dla kolejnych ekip rządzących, pracownicy byli zakładnikami tej sytuacji, niezależnie, czy sympatyzowali z jednym układem, czy z drugim. Niestety, zbieramy żniwo tego, co dzieje się w polityce – mówi Bogdan Wiśniewski, przewodniczący Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Telewizji Polskiej SA.
Co najmniej o 600 zł brutto wzrosły w styczniu stawki zasadnicze wszystkich pracowników Miejskiego Zarządu Nieruchomości w Jastrzębiu-Zdroju, którzy zarabiają powyżej płacy minimalnej. Porozumienie w tej sprawie przedstawiciele Solidarności i pracodawcy podpisali pod koniec zeszłego roku.
Politycy KO słusznie czują już pod skórą, a podchwyciły to m.in. „Polityka” i Onet.pl, że jeśli NSZZ „Solidarność” zacznie protestować, to żarty się skończą. Nie martwcie się, jeśli Solidarność zdecyduje się protestować, na pewno to zauważycie.
Spotkanie opłatkowe działaczy NSZZ „Solidarność” Regionu Rzeszowskiego odbyło się 5 stycznia w Domu Diecezjalnym Tabor w Rzeszowie.
Wynagrodzenia zasadnicze zdecydowanej większości pracowników Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju wzrosną o 650 zł brutto. Dzięki staraniom między innymi zakładowej Solidarności wyższe wypłaty wpłyną na konta załogi do 10 stycznia wraz z wynagrodzeniem za grudzień.
W poniedziałek 8 stycznia w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyło się spotkanie opłatkowe Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” z przedstawicielami sekretariatów i sekcji branżowych. Podsumowując miniony rok, przewodniczący Solidarności Piotr Duda przypomniał o podpisanym w czerwcu porozumieniu pomiędzy rządem a Solidarnością, które określił jako sukces Związku.
W ocenie Radosława Pyszczka z Solidarności unijna dyrektywa, która ma zagwarantować lepszą ochronę praw osób zatrudnionych za pośrednictwem platform internetowych, może spowodować rewolucję na polskim rynku pracy.
Z ogromnym żalem informujemy, że 27 grudnia 2023 r. zmarł w wieku 85 lat śp. Jerzy Kuczera – przekazał Zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”.
W Kościele Dobrego Pasterza na Woli w Warszawie odbyła się dziś Msza święta pogrzebowa wieloletniej dziennikarki "Tygodnika Solidarność" Alicji Dołowskiej.
Spółka DOMS przygotowała intrygującą, a dzięki wparciu finansowemu Komisji Krajowej wyjątkowo atrakcyjną ofertę na tegoroczne ferie zimowe dla członków NSZZ „Solidarność”. To dofinansowanie 100 proc. kosztów pobytów w ferie zimowe dla dzieci i wnuków członków Solidarności w ośrodku Ziemowit w Górach Opawskich.
– Czekamy, zgodnie ze słowami pana marszałka Hołowni o tym, że wyrzucił wszystkie zamrażarki z Sejmu, wciąż czekamy na pierwsze, a właściwie już kolejne czytanie projektu obywatelskiego Solidarności o emeryturach stażowych. To dla nas ważne i my tego tematu nie odpuścimy – powiedział dziś w Kielcach przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.
Pracownicy Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Mieszkaniowego od 11 grudnia 2023 r. mają w swojej firmie organizację związkową.
Zarząd Regionu Małopolska zaprasza do udziału w 41. Pielgrzymce Ludzi Pracy do Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej koło Krzeszowic.
4 stycznia br. odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Krajowej Sekcji Pracowników Radia i Telewizji NSZZ „S”. W obradach uczestniczył zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „S” Bartłomiej Mickiewicz.
3 stycznia br. zakład FCA Powertrain w Bielsku-Białej został postawiony w stan likwidacji. Zwolnienia grupowe obejmą prawie 500 pracowników fabryki.
W połowie grudnia 2023 roku Region Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”, Oddział Zarządu Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” w Jarosławiu wraz z Komisją Zakładową NSZZ „Solidarność” „Sokołów” Spółka Akcyjna Oddział w Jarosławiu zorganizowali akcję promocyjną Związku pod zakładem Sokołów SA w Jarosławiu.
„W związku z niespełnieniem żądania podwyższenia wynagrodzeń pracownikom MPK, przedłożonego na piśmie zarządowi MPK w dniu 6 października 2023, a także łamaniem przepisów prawa i wolności związkowej, wszczynamy z dniem 3 stycznia 2024 spór zbiorowy w MPK Spółka z o.o. we Wrocławiu” – napisali liderzy trzech związków zawodowych działających we wrocławskim MPK: MOZ NSZZ „Solidarność”, Związek Zawodowy Pracowników Komunikacji Miejskiej MOZ Wrocław w RP oraz Federacja Pracowników Komunikacji Miejskiej we Wrocławiu.
– Rząd Mazowieckiego podzielił wszystkie cukrownie na pojedyncze zakłady, ponieważ wcześniej funkcjonowały przedsiębiorstwa cukrownicze. Zaczęła się jazda cenowa, nie można było ustabilizować ceny cukru. Wówczas do akcji wkroczyły koncerny niemieckie, francuskie, angielskie, które chciały przejąć cukrownictwo – wspominał Stanisław Lubaś, przewodniczący Krajowej Sekcji Przemysłu Cukrowniczego NSZZ „Solidarność” w filmie "Polski Cukier".
Od Nowego Roku weszło w prawie kilka istotnych zmian, które mają na celu poprawę sytuacji pracowników, szczególnie tych najgorzej wynagradzanych.
– Naszym atutem jest jedność w reprezentacji wszystkich struktur regionalnych i branżowych. Komisja Krajowa – jedyne centrum dowodzenia – daje możliwość ogólnej analizy sytuacji, podjęcia szybkich decyzji oraz reprezentacji na wyższych szczeblach władzy państwowej. Właśnie dlatego NSZZ „Solidarność” jest największym i najsilniejszym Związkiem Zawodowym w Polsce – mówi Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, w rozmowie opublikowanej na stronie Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”.