Chcemy przekazać obywatelom, że od 1 października będą wybór, czy przejść na emeryturę, czy pozostać dłużej na rynku pracy – mówił 30 maja Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność podczas konferencji w Katowicach zorganizowanej w ramach kampanii „Godny Wybór. Przywrócenie Wieku Emerytalnego”.
Resort rodziny zaproponował podwyżkę minimalnego wynagrodzenia na 2018 r. Projekt zostały skierowany co Komitetu stałego Rady Ministrów. Teraz opiniuje ją Rada Dialogu Społecznego.
Solidarność zdecydowanie negatywnie ocenia projekt niskich składek emerytalnych czyli tzw, mikrozusu dla firm. Jest to rozwiązanie głęboko niesprawiedliwe w stosunku do zatrudnionych na etacie – mówił w Debacie TVP Info 27 maja członek Prezydium KK NSZZ „Solidarność” Henryk Nakonieczny.
Dynamika polskiego PKB przyśpiesza i osiągnie w 2017 r. poziom 3,6 proc. Przyczynia się do tego wzrost konsumpcji, ale także inwestycji – mówił na posiedzeniu zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego wiceminister finansów Leszek Skiba.
26 maja partnerzy społeczni dyskutowali w Warszawie z ekspertami Komisji Europejskiej o projekcie zaleceń Rady UE w sprawie krajowego programu reform Polski na rok 2017.
18 maja 2017 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie transportu drogowego w Unii Europejskiej.
23-25 maja prawnicy, reprezentujący regiony NSZZ „Solidarność”, wzięli udział w XV Forum Prawników Związkowych organizowanym przez Biuro Eksperckie, Dialogu i Polityki Społecznej Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
Kiedy rok temu, na łamach Tygodnika Solidarność, żegnałem zmarłą w marcu 2016 r. śp. Elżbietę Pacułę, Przewodniczącą Sekcji Krajowej Pracowników Telekomunikacji (SKPT) NSZZ Solidarność, napisałem między innymi tak :\n„Elżbieta Pacuła zasłużyła sobie na naszą modlitwę i pamięć. Od dziś modlitwa i pamięć o Niej staje się elementem kultury Solidarności, której i Ona nas uczyła”
Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdza, że pracownik wyjeżdżający do innego kraju UE musi otrzymywać informację o warunkach zatrudnienia w tym kraju, ponieważ gwarantuje to dyrektywa o pisemnym powiadomieniu.
Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej Alicja Węgorzewska-Whiskerd przystąpiła do restrukturyzacji instytucji, która m. in. ma polegać na zwolnieniu z pracy 149 osób z 255 zatrudnionych i to pomimo, że instytucja ma zapewnione środki finansowe na działalność w obecnym kształcie. Dyrekcji zakazuje również pracownikom brania udziału w legalnych pikietach.
Komisja Europejska przesłała do instytucji unijnych komunikat o ustanowieniu europejskiego filaru praw socjalnych. To dobra inicjatywa ocenia Solidarność - po dotychczasowych działaniach na rzecz swobód gospodarczych, przyszedł wreszcie czas na działania w sferze socjalnej.
Pracownicy Praktiker Polska pikietowali 22 maja przed siedzibą spółki w Dąbrowie Górniczej. Ostatnie wynagrodzenia otrzymali pod koniec marca. Nie dostali też wypowiedzeń, ani świadectw pracy, co pozwoliłoby im szukać nowego zatrudniania.
Kierunki polityki rodzinnej rządu, przedstawione przez resort rodziny do konsultacji partnerom społecznym, wzbudzają wiele wątpliwości tak po stronie związkowej, jak i pracodawców. O jednej ze szczególni emocjonujących kwestii, jaką jest opieka nad małym dzieckiem, na antenie Polskiego Radia 24 rozmawiali przedstawiciele Solidarność, OPZZ i Konfederacji Lewiatan.
W całym kraju trwają spotkania w ramach kampanii społeczno-informacyjnej “Godny wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”. To wspólne przedsięwzięcie NSZZ “Solidarność”, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Kancelarii Prezydenta, którego celem jest uświadomienie obywatelom, że przejście na emeryturę jest prawem, a nie obowiązkiem.
W ciągu 2 lat powstanie ok. 130 tys. miejsc opieki nad małym dzieckiem, a średnie czesne zmaleje w nich do ok. 400-500 zł. Zostanie też stworzonych kilka tysięcy dodatkowym miejsc pracy dla osób, które będą się dziećmi zajmować. Zmiany w programie Rodzina 500+ będą miały natomiast jedynie charakter korygujący – wyjaśniał w zespole ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych RDS wiceminister rodziny Bartosz Marczuk.
W całej Polsce organizowane są spotkania w ramach kampanii "Godny wybór – przywrócenie wieku emerytalnego”. Dziś konferencja odbędzie się w Poznaniu.
W poniedziałek 22 maja Solidarność z Praktiker Polska przeprowadzi demonstrację przed siedzibą spółki w Dąbrowie Górniczej. Pracownicy Praktikera nie otrzymali wynagrodzeń za kwiecień. Nie dostali też wypowiedzeń ani świadectw pracy, co pozwoliłoby im szukać nowego zatrudnienia.
Solidarność pozytywnie ocenia działania rządu zmierzające do zwiększenia liczby żłobków, ale nie zgadza się na obniżanie standardów. Żłobek to nie przechowalnia i nie ma zgody na zmniejszenie liczby opiekunów oraz ograniczeniu liczby sal – ocenia w swoim stanowisku Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
Dzisiaj odbyło się gdańskie spotkanie informacyjne dla członków „Solidarności” w sprawie kampanii „Godny Wybór - Przywrócenie wieku emerytalnego 60-65 lat”. Z ramienia Komisji Krajowej wziął w nim udział wiceprzewodniczący Komisji Krajowej, Tadeusz Majchrowicz, szefowa Kancelarii Prezydenta RP, Małgorzata Sadurska, Poseł na Sejm i Podsekretarz Stanu Elżbieta Bojanowska, dyrektor ZUS w Gdańsku, Aneta Pawłowska, przewodniczący regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, Krzysztof Dośla oraz wojewoda pomorski, Dariusz Drelich.
Od pierwszego października 2017 roku wchodzi w życie przywrócony wiek emerytalny. To finał pięcioletniej batalii „Solidarności”, która po podwyższeniu wieku emerytalnego w maju 2012 roku przez PO-PSL zapowiedziała, że doprowadzi do cofnięcia tej fatalnej decyzji.