- Życie społeczne wymaga harmonii i nie wolno podważać praw i instytucji demokratycznych – powiedział w swojej homilii Metropolita Gdański ks. Abp Sławoj Leszek Głódź podczas mszy św. za ojczyznę w bazylice św. Brygidy w Gdańsku 38. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych.
Po zakończeniu posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „S” w sali BHP delegacje przeszły pod bramę Stoczni Gdańskiej gdzie doszło do złożenia kwiatów.
W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyło się uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „S”, w których oprócz związkowców udział wziął premier Mateusz Morawiecki
Pod bramą Stoczni Szczecińskiej i pod pomnikiem w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, odbyły się obchody 30. rocznicy zakończenia strajków szczecińskich oraz 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność". W uroczystościach tradycyjnie wzięli udział uczestnicy wydarzeń sprzed lat oraz przedstawiciele władz centralnych i lokalnych.\nUroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w katedrze, celebrowanej przez arcybiskupa Andrzeja Dzięgę.
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE), Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP S.A.) i Stocznia Gdańsk rozpoczynają projekt rewitalizacji terenów Wyspy Ostrów. Do końca roku PSSE zakończy pierwszy etap prac modernizacyjnych, a ARP wzmocni finansowo Stocznię Gdańsk. Dla nowego zarządu stoczni w najbliższym czasie priorytetem jest finalizacja prac nad strategią rozwoju oraz zdobycie nowych kontraktów. Współpraca umożliwi wznowienie działalności stoczniowej i pozyskanie nowych inwestorów. Projekt rewitalizacji wspiera również zakładowa NSZZ Solidarność. W dniu rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, zaprezentowane zostały plany rozwoju przemysłu stoczniowego na Wyspie Ostrów.
- Drodzy bohaterowie wydarzeń sprzed 38-laty, czy można wymarzyć sobie lepszy prezent urodzinowy jak dzisiejsze spotkanie, które pokazuje, że warto walczyć i mieć marzenia? - powiedział w trakcie konferencji „Stocznia Gdańsk 4.0. Nowy początek”, poświęconej ogłoszeniu planów związanych z rewitalizacją terenów stoczniowych Piotr Duda, przewodniczący Solidarności.
W czwartek po południu pod pomnikiem Ofiar Grudnia ’70 w Gdyni odbyły się uroczystości upamiętniające 38. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych w 1980 r.
Piotr Duda, przewodniczący Solidarności skomentował komunikat z posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ Solidarność dotyczący odpowiedzi na propozycje budżetowe Rządu RP przedstawione na Komisji Krajowej przez Elżbietę Rafalska Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
W łańcuckiej Sali Balowej dawnego Kasyna Urzędniczego można obejrzeć wystawę pt. „Sztuka walcząca”, na której przedstawiono wydarzenia z lat 1956, 1968, 1989, dotyczące epizodów z walk z systemem komunistycznym w Europie Środkowo-Wschodniej.
Mamy smutną informację,w dniu 25 sierpnia zmarł nasz kolega Marek Jasiewicz, przewodniczący podziemnych struktur Solidarności w latach 1982-1989. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności.
Przed rozpoczęciem II dnia posiedzenia Komisji Krajowej Przewodniczący Solidarności Piotr Duda i członkowie Komisji Krajowej złożyli kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców .
W związku z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia z przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w Jysk Sp. z o.o. Tomaszem Jamrozikiem Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ Solidarność w dniu 27 sierpnia br. podjął stanowisko, w którym zażądał natychmiastowego przywrócenia do pracy zwolnionego działacza oraz wezwał pracodawcę do zaprzestania łamania obowiązującego w Polsce prawa wynikającego z art. 32 ustawy o związkach zawodowych.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska przedstawiła w Gdańsku w trakcie spotkania Komisji Krajowej NSZZ Solidarność propozycje rządu na rok 2019.
Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność i Wojciech Weiss, prezes spółki Lotos Paliwa podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Krajowej podpisali umowę o współpracy.
Rozpoczęło się posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Jego gościem jest Elżbieta Rafalska, minister pracy i polityki społecznej, która zaprezentuje Komisji odpowiedź strony rządowej na postulaty przedstawione przed trzema tygodniami podczas spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim.
Solidarność działająca w sieci Biedronka rozpoczęła spór zbiorowy z pracodawcą. Związkowcy domagają się m.in. skrócenia godzin w pracy w soboty, które zostały wydłużone po wejściu w życie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.
27 sierpnia przed pamiątkową tablicą upamiętniającą protest pracowników MPK łódź, który rozpoczął się 26 sierpnia 1980 roku, odbyła się uroczystość zorganizowana przez Organizację Międzyzakładową NSZZ Solidarność w MPK Łódź.
W niedzielę 26 sierpnia miłośnicy królewskiej gry spotkali się po raz dwudziesty czwarty w siedzibie Regionu na tradycyjnym turnieju szachowym rozgrywanym w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ Solidarność.
W niedzielę 26 sierpnia związkowcy, politycy, parlamentarzyści, duchowni oraz wrocławianie świętowali powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność.
29 sierpnia Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność i Wojciech Weiss, prezes spółki LOTOS Paliwa podpisują porozumienie o współpracy. Od jesieni związkowcy oraz ich rodziny korzystające z kart paliwowych LOTOS Biznes otrzymają zniżki na paliwa, myjnie, oleje i płyny do spryskiwaczy oraz produkty z menu Cafe Punkt.