Trzydzieści lat temu nastąpiły przełomowe wydarzenia w najnowszej historii Polski. Głównym motorem tamtych zmian była Solidarność, zrodzona z protestu robotniczego w sierpniu 1980 roku.
W maju 2019 roku w życie weszło wiele istotnych zmian w zakresie prawa pracy. Kolejne zmiany czekają pracowników i pracodawców od września tego roku. Zmienią się przepisy o dyskryminacji – stworzony zostanie otwarty katalog przesłanek dyskryminacyjnych.
Marian Sołtys urodził się 22 VI 1948 w Biłgoraju. Pracował m.in. jako monter silników okrętowych w Zakładach Przemysłu Metalowego im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Był mechanikiem, lakiernikiem i monterem w Biłgorajskich Zakładach Naprawy Samochodów. Pracował w Zakładach Naprawy Taboru Kolejowego w Biłgoraju.
Chcą większego wsparcia, większego wpływu na funkcjonowanie Związku i lepszych możliwości osobistego rozwoju. Konieczna jest też zmiana wizerunku Solidarności, jako nowoczesnego związku zawodowego, który bardziej powinien otwierać się na inne środowiska i grupy zawodowe. To główne wnioski po II Forum Młodych, zorganizowanym w Zakopanem przez Krajową Sekcję Młodych NSZZ „Solidarność”.
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” zaprasza do wzięcia udziału w XXXVII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ludzi Pracy na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 14-15 września 2019 r.
Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy dziennikarz Polsat News spytał premiera Mateusza Morawieckiego czy płaca minimalna może wzrosnąć? Po rozmowie z przewodniczącym „Solidarności” Piotrem Dudą rozpocząłem dodatkowe analizy - odpowiedział premier.
W imieniu Prezydenta RP, prezes IPN dr Jarosław Szarek przyznał pośmiertnie 2 września 2019 r. Krzyż Wolności i Solidarności Jackowi Żabie, młodemu opozycjoniście z krakowskiego MPK, który zginął tragicznie w 1989 r. Odznaczenie zostało przekazane w Wadowicach siostrze Jacka Żaby.
2 sierpnia 2019 roku, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otrzymało do prowadzenia ósmy już oddział – historyczną Salę BHP w Gdańsku.
– Dziś nasza droga ku wolności przywiodła nas na Śląsk. W te lipcowo-sierpniowo-wrześniowe dni byliśmy już w Lublinie, Świdniku, w Fazosie w Tarnowskich Górach, w Szczecinie, a także w Gdańsku. Dziś spotykamy się tu, w Jastrzębiu-Zdroju, na placu Tadeusza Jedynaka, przed kopalnią Zofiówka, po to aby powiedzieć pamiętamy o tym, że przezwyciężyliście lęk, że pokazaliście wielką solidarność z protestującym Wybrzeżem, a także jak się to mówi „po związkowemu” - dołożyliście swoje pracownicze, społeczne postulaty – w trakcie 39 rocznicy podpisania Porozumień Jastrzębskich przemawiał Piotr Duda, przewodniczący Solidarności - Chcę poinformować o decyzji Prezydium Komisji Krajowej o odebraniu Europejskiemu Centrum Solidarności prawa do logotypu naszego Związku na Medalu Wdzięczności, bo jest on wręczany osobom, które na to nie zasługują - mówił również Piotr Duda
3 września w Jastrzębiu-Zdroju odbędą się obchody 39. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego oraz powstania NSZZ „Solidarność”. Udział w uroczystościach weźmie premier Mateusz Morawiecki.
Kilkuset związkowców protestowało w czwartek, 29 sierpnia, w Świnoujściu w obronie Piotra Kłyża, nieprawnie zwolnionego przewodniczącego Organizacji Zakładowej przy PEC Świnoujście. Pikietę zorganizowali: Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego, Krajowy Sekretariat Służb Publicznych NSZZ „S” i Krajowa Sekcja Ciepłownictwa NSZZ „S”.
Ulicami Poznania przejechała XII Parada Motocyklowa Solidarności z okazji "Dnia Solidarności i Wolności". Na starcie parady- placu Wolności stawiło się prawie pięciuset amatorów jednośladów z całej Wielkopolski.
31 sierpnia w Koszalinie odbyły się uroczystości upamiętniające podpisanie Porozumień Sierpniowych. Program uroczystości został ułożony w taki sposób, aby pokazać w sposób prosty i przyswajalny historię przemian wolnościowych, w których Solidarność odegrała jedną z pierwszoplanowych ról.
Serdecznie zapraszamy na obchody 39. rocznicy powstania Solidarności, które odbędą się w Łowiczu. W ramach obchodów, w sobotę, odbędzie się 4. turniej sportowy zakładów pracy.
Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin” uruchomiła zapisy do czwartej edycji imprezy. Organizatorzy zapowiadają, że w tym roku na mecie biegacze otrzymają pierwszy medal bohaterów podziemia antykomunistycznego który otworzy wieloletnią, kolekcję medalową bohaterów Lubelszczyzny. Projekt współorganizowany z IPN oddział Lublin, Kuratorium Oświaty, SKOK im. Z. Chmielewskiego i Lubelską Solidarnością. Zadanie realizowane dzięki wsparciu Ministra Sportu i Turystyki i Gminy Lublin. Medal w kolorze srebra antycznego przypomni postać ostatniego partyzanta Józefa Franczaka ps.”Laluś”. 21 września w Ogrodzie Saskim medal zawiśnie na szyi każdego uczestnika.
Od uroczystego posiedzenia Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” rozpoczęły się obchody Dnia Solidarności i Wolności w Lublinie. Podczas spotkania związkowcy przyjęli okolicznościowe stanowisko.
Dobiega końca roczna Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności w Regionie Podkarpacie NSZZ „Solidarność”. Ostatnim akordem była Msza Święta w Kościele pw. Św. Wojciecha i MB Częstochowskiej w Krośnie, której przewodniczył Metropolita Przemyski JE ks. Arcybiskup Adam Szal.
31 sierpnia w Sali BHP podczas uroczystości obchodów 39. rocznicy zawarcia Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”, młodzież, która otrzymała stypendia „Solidarności” uroczyście odsłoniła logo na 40-lecie powstania NSZZ „Solidarność”.
W dniu wczorajszym w Koszalinie odbyły się uroczystości upamiętniające podpisanie Porozumień Sierpniowych. Program uroczystości został ułożony tak, aby pokazać w prosty i przyswajalny sposób historię przemian wolnościowych, w których Solidarność odegrała jedną z pierwszoplanowych ról.
W sobotę 31 sierpnia w Gdańsku odbyły się uroczystości główne z okazji 39. rocznicy strajków, podpisania Porozumień Sierpniowych, będących datą powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność. To wielkie święto całego Związku. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji naszego reportera.