W konińskim kościele p.w. Św. Wojciecha 13 grudnia odprawiona została Msza Święta w 37 rocznicę stanu wojennego pod patronatem ZR NSZZ Solidarność Konin z Przewodniczącym Zarządu Regionu Zdzisławem Nowakowskim.
W dniu rocznicy w bastionie kaliskiej Solidarności, kościele OO Jezuitów w Kaliszu odbyła się uroczysta msza święta sprawowana w intencji ofiar stanu wojennego.
Uroczystości w Białymstoku rozpoczęły się 13 grudnia o godzinie 11:00 wystawieniem warty honorowej pod pomnikiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Tam delegacja podlaskiej Solidarności złożyła kwiaty.
W 37 rocznicę wprowadzenia przez komunistów stanu wojennego w rzeszowskim kościele farnym odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny i tych, którzy oddali za nią życie. Uroczystej eucharystii przewodniczył biskup rzeszowski, ks. bp Jan Wątroba, a kazanie wygłosił ks. dr Sławomir Jeziorski.
13 grudnia w kościele św. Jadwigi w Zabrzu Zaborzu odbyły się regionalne obchody 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Pod krzyżem upamiętniającym internowanych złożono kwiaty i zapalono znicze.
13 grudnia 2018 roku Rada Oddziału Łowicz NSZZ Solidarność oraz działacze niepodległościowi organizowali obchody 37 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
W sobotę 15 grudnia na ulicach Bielska-Białej rozegrana została II Gra Miejska „Tropami Solidarności”. Jej współorganizatorem była podbeskidzka „Solidarność”. W konkursowych zmaganiach wzięło udział 11 zespołów, złożonych z uczniów i studentów – łącznie 43 osoby. Prawie drugie tyle stanowili wolontariusze przeprowadzający poszczególne „konkurencje”.
Dziś, jak co roku o godz. 6 rano pod pomnikiem Ofiar Grudnia '70 w Gdyni odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem orkiestry Marynarki Wojennej. Przedstawiciele władz państwowych, politycy, żołnierze, opozycjoniści z czasów PRL oddali hołd robotnikom, do których 48 lat temu strzelano pod gdyńską stocznią.
Msza Święta w Kościele pw. Św. Brata Alberta, której przewodniczył metropolita Lubelski ks. Arcybiskup Stanisław Budzik poprzedziła odsłonięcie Pomnika upamiętniającego strajk w Puławskich Azotach, który trwał do 19 grudnia 1981 r.
Dzisiaj odbyła się pikieta żądań płacowych NSZZ Solidarność w Volkswagen Motor Polska. Była to pokojowa manifestacja, na której pracownicy VWMP pokazali, że oczekują podwyżek płac.
– Od momentu podpisania porozumienia płacowego z pielęgniarkami i położnymi obserwujemy, że wszystkie porozumienia wymuszane są protestami i odbywają się poza Radą Dialogu. To jasny sygnał, gdzie jest nasze miejsce – mówi Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, w rozmowie z Cezarym Krysztopą.
Tradycyjnie w samo południe 13 grudnia delegacja Zarządu Regionu NSZZ Solidarność Ziemia Radomska złożyła wiązankę kwiatów, a także zapaliła znicze pod Pomnikiem Radomskiego Czerwca ’76.
Dziś na placu Solidarności odbyła się uroczystość zapalenia zniczy, złożenia wieńców i kwiatów pod pomnikiem Poległych Stoczniowców m.in. przez czynnych i emerytowanych pracowników Stoczni Gdańsk SA oraz delegacje szkół. Organizatorem uroczystości był Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „S” oraz Komisja Międzyzakładowa NSZZ „S” Stoczni Gdańskiej. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
W 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przedstawiciele Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ Solidarność w ramach pamięci o tamtych dramatycznych chwilach i ofiarach złożyli kwiaty przed tablicą znajdującą się na murach aresztu śledczego w Kielcach (Kielce-Piaski) upamiętniającą około 500 osób, które zostały tam uwięzione po wprowadzeniu stanu wojennego.
W Bydgoszczy głównym punktem uroczystości upamiętniających wydarzenia z 13 grudnia 1981 roku było odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamięci internowanych w Wojskowych Obozach Internowania w stanie wojennym.
Za nami kolejna rocznica poświęcona pamięci ofiar stanu wojennego. Obchody zostały zorganizowane w Lublinie i Zamościu. Przedstawiciele Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” brali udział we Mszy Świętej, Koncercie Pieśni Niepokornej oraz w przemarszu pod pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „Solidarności”. W Zamościu odbyła się rekonstrukcja historyczna.
13 grudnia br. mazowiecka Solidarność uczciła 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Delegacja Regionu Mazowsze złożyła kwiaty przed budynkiem przy ul. Mokotowskiej 16/20, gdzie mieściła się siedziba NSZZ Solidarność Regionu Mazowsze od 1981 roku do wprowadzenia stanu wojennego – 13 grudnia 1981 roku.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej w dniu 13 grudnia 2018 roku w Warszawie wręczył Krzyże Wolności i Solidarności nadane 50 działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej.
Dziś, w 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, złożono wieńce i zapalono znicze pod pomnikiem obrońców Solidarności i Wolności: świętego Jana Pawła II i prezydenta Ronalda Reagana, a następnie pod pomnikiem śp. Anny Walentynowicz.
W najbliższą sobotę odbędzie się pikieta żądań płacowych NSZZ Solidarność w Volkswagen Motor Polska. Będzie to pokojowa manifestacja, na której pracownicy VWMP chcą pokazać, że oczekują podwyżek płac.