O śmierci Jana Kosiarka poinformowała Krajowa Sekcja Przemysłu Mleczarskiego Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ „Solidarność” za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Przewodniczący Komisji Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" Piotr Duda, za pośrednictwem mediów społecznościowych, złożył życzenia na 2020 rok.
Jak informuje oficjalny serwis internetowy miasta Elbląg elblag.eu, 25 grudnia 2019 r. zmarł ks. infułat Mieczysław Józefczyk. Miał 91 lat.
- Dla wszystkich czytelników "Tygodnika Solidarność" i portalu Tysol.pl, a także przyjaciół i sympatyków Solidarności, najważniejsze jest zdrowie. I zdrowia chciałbym przede wszystkim życzyć - mówi Tadeusz Majchrowicz. - Planujemy, żeby 2020 rok był rokiem walki o układy zbiorowe pracy i walki o członków związku - dodaje zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Rozmawiał Marcin Koziestański.
Wszystkim Członkom i Sympatykom Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność"pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia świąteczne. W tych wspaniałych chwilach nie zapominajmy o tych, którzy muszą w ten dzień pracować.
W dniu dzisiejszym odbyły się wybory w nowej organizacji zakładowej NSZZ "Solidarność" pracowników Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.
W okresie przedświątecznym Terenowa Sekcja Problemowa NSZZ Solidarność miasta Jaworzno jak co roku organizuje paczki świąteczne dla osób potrzebujących pomocy.
Sukcesem zakończyła się ostatnia w 2019 roku akcja krwiodawcza zorganizowana wspólnie przez Klub Honorowych Dawców Krwi przy ZG Sobieski oraz NSZZ Solidarność ZG Sobieski TAURON Wydobycie S.A.
W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej otwarto nową ekspozycję dot. historii powstania tablic z 21. postulatami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z sierpnia 1980 r. Powstała z inicjatywy Fundacji Promocji Solidarności. Kuratorem wystawy jest Joanna Lewandowska z Archiwum Historycznego KK NSZZ : "Solidarność". Projekt sfinansowało Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku w ramach umowy o współpracy pomiędzy Fundacją i Muzeum.
Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbyły się w Szczecinie tegoroczne obchody rocznicy wydarzeń Grudnia'70.
Od złożenia kwiatów na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki rozpoczęła się 14 grudnia uroczystość, na którą zaproszeni zostali działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych. Zjazd zorganizował Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Od odsłonięcia tablicy upamiętniającej internowanych i aresztowanych w stanie wojennym gorzowska „Solidarność” rozpoczęła obchody tej smutnej rocznicy.
13 grudnia 1981 r. to dramatyczna data w historii Polski, związana z ludzkimi dramatami, cierpieniem, niejednokrotnie łamiąca życiorysy. Opolska "Solidarność" uczciła pamięć ofiar stanu wojennego. Rano na Skwerze "Solidarności", przy pomniku Trzech Krzyży przy parafii św. Piotra i Pawła, przy pomniku św. Katarzyny na terenie zakładu Wagon Opole Sp. z o. o, a wieczorem przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki działacze "Solidarności" zapalili symboliczne świece i złożyli biało-czerwone wiązanki kwiatów.
Prezentujemy oświadczenie MOZ NSZZ Solidarność przy MPK we Wrocławiu.
Podczas tegorocznych obchodów 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odbyła się rekonstrukcja historyczna na terenie puławskich Zakładów Azotowych. W inscenizacji młodzi aktorzy wcielili się w role ZOMO oraz załogi strajkujących. Naprzeciw siebie stanęli funkcjonariusze służb państwowych i robotnicy. Doszło do konfrontacji i pacyfikacji strajku okupacyjnego. W ruch poszły petardy i pałki. Związkowcy skandowali hasła antysocjalistyczne, widoczne były flagi narodowe oraz „Solidarności”. Atmosfery grozy dodawały wyjące syreny, fragmenty przemówienia Jaruzelskiego oraz podkład muzyczny.
Od apelu poległych i złożenia kwiatów pod pomnikiem Ofiar Grudnia przy przystanku Gdynia Stocznia rozpoczęły się uroczystości 49. rocznicy masakry robotników w Gdyni 17 grudnia 1970 r. W swoim wystąpieniu przewodniczący stoczniowej "Solidarności" Roman Kuzimski wzywał Rząd i Prezydenta do zmian w wymiarze sprawiedliwości.
Dziś w Łodzi odbyło się spotkanie wigilijne "Solidarności" Regionu Ziemi Łódzkiej, na którym obecni byli przedstawiciele redakcji "Tygodnika Solidarność" i portalu Tysol.pl.
Grudzień 1970-Poznań 1956 dwie daty splotły się 16 grudnia br. w bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Poznańscy robotnicy przynieśli do świątyni replikę poznańskich krzyży Pomnika Poznańskiego Czerwca 1956, symbol robotniczego powstania w Poznaniu. Zostanie on wkomponowany w bursztynowy Ołtarz Ojczyzny, wotum za niepodległość. W Bazylice Św. Brygidy odprawiono mszę św. w intencji ofiar Grudnia 1970 r.
W trakcie dzisiejszej uroczystej wigilii Solidarności Regionu Ziemi Łódzkiej rozmawialiśmy z jej przewodniczącym, Waldemarem Krencem.
Dwadzieścia cztery osoby, w tym pięć osób pośmiertnie odebrało dzisiaj z rąk prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Jarosława Szarka Krzyże Wolności i Solidarności. Uroczystość z udziałem przewodniczącego „Solidarności” Piotra Dudy odbyło się w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej.