VII Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Słowem malowane – z humorem opowieści” to konkurs skierowany do uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, który Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego wspiera od kilku lat.
– Jesteśmy tutaj dzisiaj, aby powiedzieć, że nie zapominamy o tych bardzo ważnych datach i duchowym przywódcy “S” jakim był, jest i będzie Ojciec Święty Jan Paweł II. „Ty nas obudziłeś, My Cię obronimy” – to będzie hasło również Krajowego Zjazdu Delegatów, który odbędzie się w dniach 19-20 października w Spale. Ta wystawa będzie także do dyspozycji poszczególnych regionów, aby pokazywać ją w całym kraju i nie zapomnieć o naszym przywódcy duchowym św. Janie Pawle II – powiedział dzisiaj pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców przewodniczący Solidarność Piotr Duda oficjalnie zamykając wystawę "S" poświęconą św. Janowi Pawłowi II. Dzisiaj przypada 36. rocznicę pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski, w czasie której Papież odwiedził m.in. Gdańsk.
Dziś odbywa się XXII Walne Zebranie Delegatów Regionu Ziemia Przemyska NSZZ "Solidarność". Ważnym punktem spotkania są wybory władz Regionu na kadencję 2023-2028.
- Tyle lat pracowaliśmy w poczuciu misji, godziliśmy się na płace, które nie odzwierciedlały naszych oczekiwań w poczuciu, że robimy to po to, by utrzymać produkcję w zakładzie. Teraz nie mamy już nic do stracenia. Będziemy walczyć do końca - mówi Mirosław Okuniewski, przewodniczący Solidarności w Słupskiej Scanii.
W Parszowicach w Kościele p.w. Świętej Rodziny bł. ksiądz Jerzy Popiełuszko odprawił 51 lat temu swoją Mszę prymicyjną.
Msze Święte w intencji Ojczyzny w sanktuarium św. Józefa na częstochowskim Rakowie odbywają się niezmiennie od blisko 40 lat w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 12.00.
Za nami zamknięcie XXIV Międzynarodowej Spartakiady Sekretariatu Spożywców NSZZ „Solidarność”. Dwudniowym zawodom towarzyszyła wspaniała pogoda i świetne humory wśród biorących udział w zmaganiach zawodników.
- Porozumienie związkowców z rządem jest pierwszym takim od 1991 roku, które dotyczy wszystkich sfer pracowniczych - powiedział w sobotę na antenie Polskiego Radia 24 rzecznik KK NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski. - Dotyka ono każdej sfery naszego rynku pracy - dodał.
W trakcie trwającej Spartakiady Sekretariatu Spożywców NSZZ „Solidarność” gościem honorowym jest Władysław Żmuda, wybitny reprezentant Polski w piłce nożnej, dwukrotny medalista mistrzostw świata. W trakcie zawodów znakomity piłkarz znalazł chwilę na rozmowę z dziennikarzem „Tygodnika Solidarność”.
Trwa drugi dzień Spartakiady Sekretariatu Spożywców NSZZ „Solidarność”. W trakcie zawodów rozmawialiśmy ze Zbigniewem Sikorskim, przewodniczącym Sekretariatu.
Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żorach od blisko roku upominają się o podwyżki wynagrodzeń. Trwający w placówce spór zbiorowy na tle płacowym wszedł już w etap mediacji. – Jesteśmy zdesperowani. Jeśli rozmowy przy stole nie przyniosą rezultatów, nie zawahamy się zaprotestować – mówi Piotr Wróblewski, przewodniczący „Solidarności” w placówce.
Dziś rozpoczęła się 24. Spartakiada Sekretariatu Spożywczego, gościem honorowym zawodów jest Władysław Żmuda, dwukrotny medalista mistrzostw świata w piłce nożnej.
W minioną środę, tj. 7 czerwca 2023 r., przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda i prezes Rady Ministrów RP Mateusz Morawiecki po półrocznych negocjacjach podpisali pierwsze od 1991 roku porozumienie pomiędzy rządem i Solidarnością, obejmujące sprawy ogólnopracownicze.
W dniach 26 – 27 maja w Zakopanem odbyło się Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność”. Posiedzeniu przewodniczył prof. Andrzej Pfitzner. Honorowym Przewodniczącym WZD był prof. Janusz Orkisz. Zebranie miało charakter sprawozdawczo – wyborczy.
Rada Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” krytycznie oceniła postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczące kopalni węgla bruntanego Turów. Zdaniem związkowców uderza ono w polską gospodarkę i bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju.
Premier Mateusz Morawiecki i przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda podpisali w środę porozumienie wprowadzające szereg zmian wspierających pracowników.
Dziś, w środę 7 czerwca w Hucie Stalowa Wola, w imieniu związku zawodowego Solidarność, przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda podpisał wraz premierem Mateuszem Morawieckim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim porozumienie wieńczące negocjacje pomiędzy Rządem a Solidarnością.
Dziś w Hucie Stalowa Wola NSZZ „Solidarność” oraz rząd podpiszą porozumienie zakładające m.in. podwyżki w sferze budżetowej, faktyczną ochronę działaczy związkowych czy zmiany dotyczące emerytur pomostowych. Porozumienie negocjowano ponad pół roku. Zapraszamy na relację online!
– Turów spełnia najbardziej radykalne warunki ETS, zalesiamy obszar milionami drzew; widzimy, że najwięcej zwierzyny jest w okolicy regionu kopalni Turów – nie widać żadnego negatywnego wpływu na środowisko. Podejrzewam, że ten sędzia, który wydał wyrok, nie jest w stanie pokazać na mapie, gdzie leży Turów i pod wpływem niemieckich organizacji podjął decyzję skazującą dziesiątki tysięcy górników na śmierć głodową. Wcześniej zrobiła to sędzia z Hiszpanii, a teraz proniemiecki sędzia z Polski. Wstyd! – podkreśla Wojciech Ilnicki, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w KWB Turów i Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Brunatnego NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność”.
– Powiązanie płac nauczycieli ze stałym wskaźnikiem w gospodarce to nasz stały postulat od 43 lat. Mam nadzieję, że w końcu nasze płace nie będą uzależnione od budżetowej gry politycznej, tylko zostaną określone w sposób stały – mówił dr Waldemar Jakubowski, przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem.