„A źródło wciąż bije…” – ta wyjątkowa publikacja ukazała się staraniem Solidarności Uniwersytetu Śląskiego i została poświęcona działalności uczelnianej „S” od początku jej powstania do 2020 roku. Nawiązuje nie tylko do początków ruchu społecznego na „czerwonym uniwersytecie” i mrocznych dni stanu wojennego, ale także do współczesnej działalności związku. Udowadnia, że Solidarność nie jest zamkniętym rozdziałem historycznym, a impulsem do działania.
O szykanach, utrudnianiu działalności, zwalnianiu liderów związkowych i przepisach dotyczących ich realnej ochrony mówił na antenie TVP3 Warszawa przewodniczący Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność” Dariusz Paczuski.
Bieg zaliczany jest do cyklu Lubelskiej Biegowej Triady Pamięci, której celem jest upamiętnienie ofiar komunizmu, a także bohaterów podziemia antykomunistycznego. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje „Tygodnik Solidarność”.
Już po raz osiemnasty rzeszowska Solidarność zachęca członków Związku i wszystkich ludzi dobrej woli do podtrzymania tradycji oddawania krwi w sierpniu.
Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” zaprasza członków Związku do udziału w turnieju piłkarskim. Zgłoszenia drużyn przyjmowane są do 25 sierpnia.
Reprezentatywne organizacje związkowe zrzeszające pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) przeanalizowały sytuację związaną z rozdziałem jednorazowej nagrody motywacyjnej przez dyrektorów kopalń JSW i uznały, że "popełniono szereg błędów w decyzjach o podziale tej nagrody". Związkowcy zażądali "natychmiastowego skorygowania niedopatrzeń dyrekcji kopalń" i zagrozili manifestacją w stolicy.
Sąd Rejonowy w Olsztynie warunkowo umorzył w pierwszej instancji postępowanie karne przeciwko dyrektorowi Teatru im. Jaracza w Olsztynie Zbigniewa B. Dyrektor był oskarżony o utrudnianie prowadzenia działalności związkowej. Wydany wyrok nie był prawomocny, ale związkowcy nie zdecydowali się od niego odwoływać.
W piątkowym głosowaniu Senat nie zgłosił poprawek do nowelizacji ustawy budżetowej na 2023 r. oraz nowelizacji tegorocznej ustawy okołobudżetowej. Teraz obie ustawy trafią do podpisu do prezydenta. W noweli znalazły się m.in. zapisy odmrażające odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, co było jednym z punktów porozumienia pomiędzy Solidarnością a rządem. - To rozwiązanie, które interesuje wszystkich pracowników - skomentował wynik głosowania Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ "S".
- Posłowie KO, którzy na co dzień tak dużo mówią o obronie kobiet, teraz okazują się hipokrytami. My ich będziemy wskazywać z imienia i nazwiska, żeby ludzie wiedzieli, jak tak naprawdę dbają o kobiety i matki, a także o innych pracowników szczególnie chronionych - komentuje Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ "S" dzisiejsze głosowanie w Sejmie, podczas którego posłowie przegłosowali nowelizację ustawy pomostowej i niektórych innych ustaw w pierwotnym brzmieniu, co oznacza, że znalazły się też w niej rozwiązania dotyczące zwiększenia ochrony osób, których stosunek pracy podlega szczególnej ochronie oraz podniesienie kwoty, jaką można będzie odpisać od podatku w związku z płaceniem składek związkowych. Posłowie KO głosowali przeciw.
Do spotkania doszło w Gdańskiej siedzibie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
O nadchodzących uroczystościach rocznicowych NSZZ „Solidarność” oraz o funkcji kapelana Regionu Bydgoskiego rozmawiał przewodniczący Sebastian Gawronek z ordynariuszem Diecezji Bydgoskiej biskupem Krzysztofem Włodarczykiem. W spotkaniu w Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy uczestniczyli również członek prezydium Jan Kryger oraz proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Bydgoszczy o. Bogusław Choma.
O poziomie bezrobocia w Polsce, roli państwa w ingerowaniu i stabilizowaniu rynku pracy, a także emeryturach stażowych i pomostowych mówił dziś w porannej audycji Radia Łódź przewodniczący Solidarności Piotr Duda.
„Projekt zmian w Karcie Nauczyciela procedowany obecnie w Senacie, związany z przywróceniem praw nauczycieli do wcześniejszej emerytury, jest mało korzystny dla naszej grupy zawodowej” – ocenił Przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, dr Waldemar Jakubowski.
Zarząd Oddziału Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność" w Wysokiem Mazowieckiem protestuje przeciwko planom likwidacji Inspektoratu ZUS w Wysokiem Mazowieckiem.
W tym roku XXI Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie–Łagiewnikach odbędzie się 9 września.
Krajowy Sekretariat Przemysłu Spożywczego NSZZ „S” jako jeden z sygnatariuszy apelu ws. "wadliwego projektu systemu kaucyjnego w Polsce", zwrócił się o poparcie przez Sejm i Senat niezbędnych zmian w ustawie wdrażającej system kaucyjny na opakowania po napojach, która w obecnym kształcie "jest szkodliwa dla polskiego rolnictwa, przetwórstwa, konsumentów i środowiska".
Nowelizacja ustawy budżetowej na 2023 r. została ponownie skierowana do senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych. W środę podczas debaty na posiedzeniu plenarnym Senatu zgłoszono do niej bowiem kolejne poprawki. Nowelizacja budżetu i tzw. ustawy okołobudżetowej zakłada m.in. przeznaczenie środków na rozwiązania zawarte w porozumieniu Solidarności z rządem z 7 czerwca tego roku.
W tym roku członkowie i sympatycy NSZZ "Solidarność" będą pielgrzymować na Jasną Górę w dniach 16 i 17 września.
420 zł brutto wpłynie dodatkowo na konta pracowników ArcelorMittal Poland razem z wynagrodzeniem za lipiec. Środki zostaną wypłacone do 10 sierpnia i zostały zagwarantowane w porozumieniu płacowym na 2023 rok.
25 lipca pod Sądem Okręgowym w Świdnicy odbyła się demonstracja związkowców NSZZ „Solidarność” firmy Adler Polska Sp. z o.o. Komisja Oddziałowa pikietowała w obronie dobrego imienia firmy i obrony miejsc pracy.