16 września na ścianie zabytkowego budynku przy ulicy Pawła Stalmacha uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą działalność Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Katowice. W latach 1980-81 w budynku tym znajdowała się siedziba MKZ, a następnie drukarnia Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność. To właśnie w tym miejscu doszło do pierwszych w regionie starać opozycjonistów z siłami milicji w grudniu 1981 roku.
25 tysięcy pielgrzymów modliło się wczoraj i dziś na Jasnej Górze podczas 41. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy. Zgromadzeni prosili Matkę Boską Jasnogórską o wszelskie łaski dla przedstawicieli świata pracy.
- Dzisiejsze słowo jest bardzo wymagające. Ono prosi nas, byśmy byli naśladowcami Boga, uwzględniając oczywiście proporcje. Byśmy sami zdobywali się na przebaczenie krzywd, które ktoś nam wyrządził. I, co ważne, by to nie był jednorazowy akt, insydent, ale stała postawa w relacji do bliźnich - mówił dziś w homilii podczas Mszy Świętej sprawowanej podczas 41. Ogólnopolskiej Pielgrzymki na Jasną Górę abp Adrian Galbas.
- Możemy powiedzieć, że istnieje obowiązek pracy pochodzący bezpośrednio od Boga. A jeśli tak, to na Sądzie Boskim będziemy rozliczani z tego, jak ten obowiązek tu na ziemi wypełniliśmy i jak pracowaliśmy - głosił w sobotę w homilii podczas Mszy Świętej na szczycie Biskup Sosnowiecki Grzegorz Kaszak. Na Jasnej Górze trwa 41. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy.
- Możemy rozpocząć to nasze świętowanie - powiedział ks. dr. Stanisław Puchała przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Od złożenia kwiatów pod pomnikiem rozpoczęła się na Jasnej Górze 41. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy.
– To bardzo ważne orzeczenie. Mam nadzieję, że teraz pracodawcy dwa razy się zastanowią, zanim znów spróbują obchodzić przepisy – mówi Alfred Bujara, szef handlowej „S”. 13 września Sąd Najwyższy orzekł, że handlowanie w niedziele pod pozorem prowadzenia wypożyczalni sprzętu sportowego czy biblioteki jest niezgodne z prawem.
W liście otwartym opublikowanym na początku września 2023 r. związki zawodowe, przemysł i pracodawcy wezwały Komisję Europejską do przyspieszenia transformacji europejskiego przemysłu motoryzacyjnego i poprawy jego konkurencyjności.
– Serdecznie zapraszam 16 i 17 września na Jasną Górę do wspólnej modlitwy i manifestacji wiary – zachęca Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. 41. Ogólnopolska Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę rozpoczyna się już jutro.
Już jutro i pojutrze, czyli w dniach 16–17 września, odbędzie się doroczna 41. Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę. W tym roku głównym organizatorem pielgrzymki jest Region Śląsko-Dąbrowski NSZZ „Solidarność”, przy wsparciu Komisji Krajowej i Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność”. Pielgrzymkę współorganizuje Duszpasterstwo Ludzi Pracy.
- „Solidarność” przyjmuje z zadowoleniem rządową propozycję przyszłorocznej płacy minimalnej. Jej wysokość i rozkład nieco różni się od wstępnej propozycji naszego Związku, ale od tego są negocjacje, aby wypracować jak najlepszy kompromis - przekazał Marek Lewandowski, rzecznik prasowy KK NSZZ "S" w reakcji na ogłoszenie przez rząd wysokości przyszłorocznej płacy minimalnej.
Cieszę się, że Zjednoczona Prawica zobowiązała się do ustanowienia emerytur stażowych; są bardzo oczekiwane - podkreślił w czwartek w wywiadzie dla PAP prezydent Andrzej Duda. Wyraził zadowolenie z faktu, że to, o czym mówił w kampanii prezydenckiej w 2020 roku, "znajdzie ostatecznie pozytywny finał".
- Wypowiedzi Donalda Tuska w sprawie emerytur, a już szczególnie emerytur stażowych, to szczyt obłudy. Człowiek, który za swoich rządów nie tylko wydłużył wiek emerytalny, wygasił emerytury pomostowe, zlikwidował OFE, ale też wyrzucił miliony podpisów referendalnych i zniszczył dialog społeczny w Polsce, nie ma prawa zabierać głosu w tym temacie - skomentował za pośrednictwem mediów społecznościowych Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" dzisiejszą wypowiedź Donalda Tuska na temat emerytur stażowych.
Minimalna pensja w styczniu 2024 roku wyniesie 4242 zł, a od lipca 4300 zł brutto.
– Solidarność to coś więcej niż związek zawodowy – to społeczność, która wyznając bliskie mi wartości, przyczyniła się do odzyskania przez Polskę wolności. Te nurty ideowe, które składały się na Solidarność były bardzo istotne. To było moje marzenie, by do tego Związku dołączyć i w nim działać – stwierdził Marcin Stroński, przewodniczący Krajowej Sekcji Bankowców oraz sekretarz Krajowego Sekretariatu Banków Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność”.
Zawody odbędą się 23 września br. w Hali Sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ciechocinku.
Bez wychwytywania i składowania dwutlenku węgla dekarbonizacja hutnictwa czy produkcji cementu będzie niemożliwa – ocenili przedstawiciele związków zawodowych oraz pracodawców z przemysłu energochłonnego i górnictwa. 13 września przyjęli oni wspólną deklarację skierowaną do rządu w sprawie konieczności stworzenia ogólnokrajowego programu rozwoju technologii CCS. W ich ocenie wykorzystanie tej technologii jest również warunkiem koniecznym dla realizacji górniczej umowy społecznej.
Dmuchańce, zjeżdżalnie, konkursy, wspólny posiłek i dobra pogoda – w takiej atmosferze związkowcy z Solidarności wraz ze swoimi rodzinami spędzali sobotnie popołudnie.
– Wiek emerytalny to jest tylko pewien próg minimalny, który pozwala uzyskać świadczenia. Emerytury pomostowe to jest to świadczenie dla osób, które pracowały w warunkach szczególnie szkodliwych. Emerytury stażowe to jest ostatni element, który musi uzupełnić ten cały system – mówił dziś w programie „Studio Bałtyk” na antenie Polskiego Radia Koszalin Marek Lewandowski, rzecznik Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
"Proponowane przez WHO rozwiązania, które Komisja Europejska wprowadza później jako obowiązujące przepisy, zakładają ograniczenie wolności słowa, m.in. związków zawodowych" - piszą przedstawiciele Krajowej Sekcji Pracowników Przemysłu Tytoniowego NSZZ "Solidarność" w liście do premiera Mateusza Morawickiego.
W dniach 11-12 września 2023 r., w hiszpańskiej Walencji, odbyło się szkolenie dla przedstawicieli związków zawodowych działających w koncernach ponadnarodowych. Finansjalizacja branży spożywczej oraz przeciwdziałanie praktykom redukcji kosztów kosztem pracowników to główne tematy warsztatów.