Zakładowa Organizacja Koordynacyjna NSZZ "Solidarność" w Tauron Wydobycie S.A. z oburzeniem przyjmuje ostatnie wypowiedzi medialne członków Zarządu Tauron Polska Energia S.A. zawarte w artykule "Tauron bierze rozwód z węglem. Wydobycie na własny rachunek".
Pod koniec października Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy o płacy minimalnej. O jej znaczeniu dla Polski w „Głosie pracownika” mówiła Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”
- Apel Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji o zniesienie do końca roku ograniczenia handlu w niedzielę to festiwal obłudy i hipokryzji. Powołanie się na rzekome dobro i bezpieczeństwo klientów, znacznie zwiększa tym samym zagrożenie zachorowaniem na COVID-19 swoich pracowników. A czyni się to nie z pobudek humanitarnych i zdrowotnych, ale dla osiągnięcia jeszcze większego zysku! - pisze Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ Solidarność, w liście skierowanym do Renaty Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.
Zbigniew Sikorski, Przewodniczący Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ "Solidarność" w imieniu pracowników branży hotelarskiej i turystycznej zaapelował do wicepremiera Jarosława Gowina o wsparcie.
- Nie może być tak, że polski pracownik fabryki Fiata zarabia trzykrotnie mniej niż włoski pracownik tej samej fabryki, robiąc te same samochody, na tych samych maszynach. Musi się to zmienić, inaczej dalej będziemy migrować tam, gdzie za tę samą pracę zarabia się więcej - podkreślił na antenie "Radia Gdańsk" Marek Lewandowski, rzecznik KK NSZZ "S".
Z inicjatywy Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność” odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy ze związkowcami reprezentującymi leśników. Rozmowy dotyczyły głównie planów przeniesienia Lasów Państwowych do resortu rolnictwa. Leśnicy nie chcą tego połączenia. Prezydent w pełni popiera stanowisko związkowców w tej sprawie.
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii poinformowało o spotkaniu wiceminister Olgi Semeniuk z Przewodniczącym NSZZ "Solidarność". Podjęto temat Rady Dialogu Społecznego.
28 października 2020 r. Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych. Będzie on niebawem przedmiotem intensywnych prac Parlamentu Europejskiego. NSZZ „Solidarność” zwraca się o wsparcie tej inicjatywy niosącej ze sobą pozytywne skutki dla polskiego świata pracy. Dlatego wysłała w tej sprawie list do wszystkich polskich europalamentarzystów.
Przedstawiciele Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Lasów Państwowych NSZZ Solidarność spotkali się 10 listopada w Pałacu Prezydenckim. Poniżej publikujemy komunikat po tym spotkaniu.
Dokładnie w 40. rocznicę rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” 10 listopada br., z inicjatywy Regionu Środkowo-Wschodniego, przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 40 im. Lubelskiego Lipca posadzony został Dąb Solidarności i Wolności.
Solidarność protestuje, ponieważ nie wszyscy pracownicy na froncie walki z koronawirusem zostali przez rząd równo potraktowani w kwestii wynagrodzeń. O tej sprawie w audycji „Głos Pracownika” mówiła Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.
Czterdzieści lat temu, 10 listopada 1980 r. Sąd Najwyższy zarejestrował Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" – pierwszy w komunistycznym bloku wschodnim niezależny od rządu i partii związek zawodowy. Na decyzję przed siedzibą sądu w Warszawie czekały tłumy ludzi. Ogłaszając decyzję sądu Lech Wałęsa ogłosił na schodach sądu: „Mamy wszystko, czego chcieliśmy”.
Dziś zmarł Bogdan Osiński, były wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Łódzka. Piotr Duda, w imieniu Prezydium Komisji Krajowej, składa kondolencje rodzinie i bliskim zmarłego.
Po długotrwałej chorobie, 29 października zmarł bp Józef Zawitkowski, biskup pomocniczy senior diecezji łowickiej. Miał 81 lat. Pogrzeb bp Zawitkowskiego odbył się 7 listopada w katedrze w Łowiczu.
"Jako członkowie NSZZ ”Solidarność” przy UMK jesteśmy wstrząśnięci obserwacją w jaki sposób wiele osób ze środowiska akademickiego wykorzystuje wywalczoną przez Solidarność wolność słowa i zgromadzeń" - pisze w stanowisku Stanisław Biniak, przewodniczący NSZZ „Solidarność” przy UMK w Toruniu.
19 października 2020 r. do Sejmu wpłynął kolejny poselski projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 (druk 683). Prace nad projektem zakończyły się 28 października 2020r, a dnia 3 listopada 2020 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ostateczną wersję ustawy.
Fundacja SOLIDARNI, we współpracy z Krajową Sekcją Pożarnictwa NSZZ Solidarność oraz Krajową Sekcją Służby Więziennej NSZZ Solidarność organizuje zbiórkę środków finansowych na leczenie i odbudowę domu dla strażaka mł. ogn. Grzegorza Pająka, który w wyniku tragicznego wybuchu w dniu 16 października utracił cały dorobek swojego życia.
Z inicjatywy firmy Saraya, która współpracuje z Damianem Jonakiem, Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i Sekretariat Górnictwa i Energetyki przekazali trzy tiry środków antybakteryjnych dla górników i uczniów szkół.
28 października 2020 r. Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej (COM (2020) 682 final).Projekt przygotowany przez Komisję Europejską NSZZ Solidarność wita z zadowoleniem, gdyż jest to ważny krok w kierunku implementacji zasad europejskiego filaru praw socjalnych odnoszących się do uczciwych warunków pracy, w tym wprowadzenia uczciwej płacy minimalnej i promowania efektywnych rokowań zbiorowych.
- Drugiego pełnego lockdownu gospodarka może nie udźwignąć. Pomoc państwa powinna być punktowa i nie może prowadzić do dzielenia pracowników. Światopogląd członków nas nie obchodzi, ale każdy wie, do jakiego związku przystąpił - powiedział Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ "S" w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej.