Uroczystości pogrzebowe śp. Wojciecha Grzeszka, Przewodniczącego Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ "Solidarność" w latach 1998-2021, odbędą się już 1 lipca.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek w imieniu Prezydenta RP wręczył odznaczenia zasłużonym działaczom opozycji antykomunistycznej.
W świetle likwidacji OFE i populistycznych plotkach o upadku/bankructwie ZUS, zasadne wydają się pytania młodych ludzi o system emerytalny w Polsce. Obecnie poza obowiązkowymi składkami emerytalnymi odprowadzanymi przez pracodawcę i odkładaniem do przysłowiowej skarpety, mają do wyboru dwie formalne możliwości oszczędzania na swoje przyszłe emerytury: PPK (II filar) oraz IKE (III filar). Równolegle NSZZ Solidarność zgłasza inicjatywę obywatelską w temacie emerytur stażowych. Podczas webinarium organizowanym przez Krajową Sekcję Młodych NSZZ "Solidarność" będziemy mogli poznać opinie ekspertów na temat opcji emerytalnych dostępnych dla młodych ludzi.
Tegoroczne uroczystości z okazji rocznicy Radomskiego Czerwca’76, podobnie jak poprzednie, miały skromniejszy wymiar ze względu na pandemię. Mimo to nie zabrakło na naszych związkowych obchodach znamienitych gości z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta RP na czele, posłami na Sejm RP, wiceprzewodniczącym Komisji Krajowej Tadeuszem Majchrowiczem, wicewojewodą mazowieckim Arturem Standowiczem. Nie zabrakło też oczywiście asysty wojskowej. Uroczystości zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta RP. Organizatorami obchodów były władze miasta Radomia, Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska oraz Stowarzyszenie Radomski Czerwiec 76.
Pełne bezpieczeństwo osób wykonujących pracę zarobkową, także w formie zdalnej, oraz jasne przepisy w tym zakresie to najważniejsze kwestie w działalności Państwowej Inspekcji Pracy – zapewniła Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy, podczas ogólnopolskiej konferencji „Praca zdalna – dylematy społeczno-prawne”, która odbyła się 24 czerwca.
Głównym tematem nadzwyczajnej Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” było odniesienie się po raz kolejny do niezrealizowania przez Rząd RP punktu VI Porozumienia z dnia 7 kwietnia 2019 r. Od dwóch lat nie przygotowano projektu systemu wynagradzania nauczycieli w powiązaniu ze średnią płacą w gospodarce narodowej. Zamiast tego, Ministerstwo Edukacji i Nauki w „Materiale do dyskusji w ramach prac zespołu do spraw statusu zawodowego nauczycieli” przedstawiło propozycję bardzo niekorzystnych dla nauczycieli zmian w oświacie.
W sobotę zakończył się 32. Międzynarodowy Wyścig Solidarności i Olimpijczyków. Była to pierwsza tak duża impreza sportowa zorganizowana w Polsce po czasie lockdownu. Triumfatorem wyścigu został Czech Jan Barta, najlepszy z Polaków – Alan Banaszek znalazł się tuż za podium na 4. miejscu. Przyszedł czas na podsumowanie „Solidarki”, a o organizacji tak dużego wydarzenia sportowego rozmawiamy z Waldemarem Krencem, przewodniczącym Zarządu Regionu Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność”.
Zaraz po zakończeniu 32. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków zapytaliśmy o ich opinię na temat rywalizacji sportowej oraz kwestii organizacyjnych dotyczących "Solidarki". Dla Tysol.pl wypowiedział się triumfator klasyfikacji generalnej WSiO Jan Barta, zwycięzca III i V etapy wyścigu, Casper von Uden oraz Alan Banaszek, który zajął IV miejsce w generalce.
Triumfatorem klasyfikacji generalnej 32. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków został Czech Jan Barta, któremu udało się zachować koszulkę lidera po IV dniu wyścigu. W ostatnim etapie "Solidarki" zwyciężył niesamowity 19-latek z Holandii, Casper van Uden, który zachwycał formą we wcześniejszych odcinkach WSiO. Polacy niestety tuż za podium.
Solidni Holendrzy, ambitni Polacy i skuteczni Czesi. Tak można podsumować dotychczasowe zmagania kolarzy podczas tegorocznej „Solidarki”. Po IV etapach liderem jest Czech Jan Barta, drugi w klasyfikacji generalnej plasuje się Jakub Toupalik (obaj panowie są z drużyny Elkov-Kasper), a na trzecim miejscu znajduje się Polak – Maciej Paterski z Voster ATS Team. Niewiele do podium traci kilku zawodników, w tym prawdziwe objawienie tego wyścigu, 19-letni Casper van Uden z Holandii. Rywalizacja o zwycięstwo w WSiO zapowiada się emocjonująco do samego końca.
- Zostałem wychowany na mocnych postawach patriotycznych, w duchu „Bóg, honor, ojczyzna”. Mój wujek, za swoją działalność w AK, był więźniem wielu obozów koncentracyjnych. Kiedy więc zaczęły się zmiany w Polsce, było mi łatwiej zrozumieć dążenia do wolności. Gdy w latach 80. pojawiła się na to szansa, zapisałem się do Solidarności - mówił Wojciech Grzeszek, w wywiadzie udzielonym w kwietniu 2020 r. Tygodnikowi Solidarność. Przewodniczący Małopolskiej Solidarności zmarł w piątek 25 czerwca.
Po ciężkiej chorobie zmarł Wojciech Grzeszek, przewodniczący ZR Małopolskiego NSZZ „Solidarność” i radny województwa małopolskiego.
Po wczorajszym, dość wolnym etapie spowodowanym wysoką temperaturą i mocnym słońcem, dziś przyszedł czas na bardzo zmienną, deszczową pogodę, śliską nawierzchnię i pierwszy premię górską. W tych warunkach najlepiej odnalazł się czeski zawodnik Jan Barta, który przejmuje żółtą koszulkę lidera.
Dziś przenosimy się do województwa świętokrzyskiego, gdzie kolejny bój o punkty stoczą zawodnicy startujący w „Solidarce”. Rywalizację zaczynamy w Tomaszowie Mazowieckim, a kończymy na mecie w Kielcach. Będzie to pierwszy etap z premią górską podczas tegorocznego WSiO. Świętokrzyskie pagórki powinny być szczególnie odczuwalne pod koniec trasy.
Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska zaprasza członków i sympatyków Związku do udziału w obchodach 45. rocznicy Radomskiego Czerwca’76, które odbędą się dzisiaj o godzinie 18.00 w radomskiej Katedrze.
Pod koniec II dnia zmagań o opinię na temat poziomu organizacyjnego i sportowego 32. WSiO organizowanego przez Solidarność, poprosiliśmy Marka Leśniewskiego – medalistę z igrzysk olimpijskich w Seulu w 1988 r., zwycięzcę Tour de Pologne w 1985 r. oraz sześciokrotnego mistrza Polski. Olimpijczyk towarzysząc organizatorom przez wszystkie dotychczasowe etapy wyścigu, jest pod wrażeniem trudu i profesjonalizmu włożonego w organizację tak dobrej imprezy sportowej.
Gorące powietrze i rozgrzany asfalt dał się mocno we znaki kolarzom podczas III etapu Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Swoje siły najlepiej rozłożyli Holendrzy, którzy zajęli wszystkie trzy miejsca na podium. Kolejno na mecie meldowali się Casper Van Uden (Team DSM), Coen Velmertfoort (VolkerWessels) i Nick Brabander (VolkerWessels). Nowym liderem klasyfikacji generalnej został pierwszy z nich - 19 letni Van Uden.
Krajowa Sekcja Młodych nie zwalnia tempa. Odkąd w 2020 roku większość działań przenieśliśmy do świata online, kontynuujemy ten tryb pracy dzieląc się wiedzą i doświadczeniem z naszymi obserwatorami. Na łamach portalu informowaliśmy o organizowanych webinarach dotyczących między innymi wpływu pandemii na organizowanie związku zawodowego w miejscu pracy czy idei gwarantowanego dochodu minimalnego.
Właśnie rozpoczął się III etap 32. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Kolarze przekroczyli linię startu w Koluszkach, a ich celem jest meta w Sieradzu. Zapowiada się, że przez całą trasę na ziemi łódzkiej, będzie towarzyszyć im dotkliwy upał.
Dziś w żółtej koszulce lidera wystartuje Alan Banaszek z ekipy HRE Mazowsze Serce Polski, który wczoraj wspiął się na pierwsze miejsce klasyfikacji generalnej wyścigu zajmując III i II miejsce kolejno w I i II etapie wyścigu. Chrapkę na pozycję numer jeden ma Holender Nick Brabander, który z kolei okazał się najszybszy w II etapie i pierwszy zameldował się na mecie w Płocku. Czy Polak obroni się na ziemi łódzkiej?