15 lipca na budynku historycznej siedziby łódzkiej Solidarności przy ul. Piotrkowskiej 258/260 (obecnie siedziba Instytutu Europejskiego) odbyło się odsłonięcie tablicy upamietniającej Marsz Głodowy, który był częścią kilkudniowego protestu zorganizowanego przez Zarządu Regionalny Ziemi Łódzkiej NSZZ "Solidarność" pod koniec lipca 1981 r.
Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin” oraz Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” zapraszają wszystkich chętnych do wspólnej zabawy podczas rodzinnego festynu pt. „Poczuj wiatr 80-tych lat!” Festyn organizowany jest z okazji 41. rocznicy „Lubelskiego Lipca 1980”.
Ratownicy morscy protestują od 5 lipca. Budynki Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa na całym Wybrzeżu zostały oflagowane. Czego domagają się strajkujący? Jaka jest obecnie ich sytuacja? Na ten temat w audycji „Głos Pracownika” mówił Dariusz Słomiński, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.
14 lipca w Jaworznie podpisano porozumienie dotyczące wprowadzenia standardów współpracy i dialogu społecznego. Porozumienie jest efektem pilotażowych trójstronnych negocjacji prowadzonych w ramach projektu „Schematy Dialogu Społecznego dla Godnej Pracy w sektorze publicznym na poziomie samorządów”.
W niedzielę, 11 lipca br., uczczono w Świdniku 41. rocznicę wybuchu strajku w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL Świdnik. Robotnicy świdnickiego zakładu, 8 lipca 1980 r., zapoczątkowali protest, który objął całą Lubelszczyznę, poprzedzając strajki na Wybrzeżu.
Ponad 50 litrów krwi od przeszło setki dawców – oto wynik letniej odsłony akcji „Podaruj krew, podaruj życie”. 8 lipca przy Kopalni Soli „Wieliczka” można było nie tylko oddać krew, ale też skorzystać z bezpłatnych konsultacji lekarskich i fizjoterapeutycznych.
Konkurs ten ma przyczynić się do poszerzenia wiedzy na temat mało znanego rozdziału polskiej historii jakim jest historia Ruchu „Solidarność”. Temat ten jest przedstawiany na Zachodzie jako przykład pokojowej transformacji do ekonomii wolnorynkowej, pomijając wymiar ciężkiej walki całego pokolenia Solidarności o niepodległość i suwerenność Polski. W 40-tą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego zapraszamy Państwa do pokazania światu jak wysoką ceną przyszło zapłacić całemu pokoleniu Solidarności w walce o utraconą niepodległość na skutek porozumień jałtańskich - informuje Polonia Institute.
12 lipca 2021 r. odbyło się posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego, na którym dyskutowano o założeniach projektu budżetu państwa, propozycjach średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w roku 2022.
Na oficjalnej stronie sieci sklepów Biedronka pojawiła się informacja o sklepach "nieobjętych zakazem handlu w niedzielę". Tym samym Biedronka staje się kolejnym dyskontem, który wykorzystuje lukę w prawie dot. placówek pocztowych.
Rzecznik prasowy Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, który był gościem Radia Koszalin, odniósł się m.in. do projektu ustawy dotyczącego wprowadzenia emerytur stażowych.
Podczas jego nieobecności zrobiliśmy bardzo wiele. Przypomnę panu Tuskowi – pętaki nie pękają – przez ostatnie 6 lat udało się nam bardzo wiele zrobić dla polskich pracowników – powiedział na antenie Polskiego Radia 24 przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.
- Delegaci na Walne Zebranie Delegatów Regionu Dolny Śląsk NSZZ Solidarność wyrażają głębokie przekonanie, że niezależnie od wszystkich pozytywnych zmian jakie nastąpiły w Polsce po roku 1989, dobrobyt i ład w naszej Ojczyźnie mogą być utrzymane tylko wtedy, gdy pracownicy będą sprawiedliwie wynagradzani za swoją pracę, a ich godność będzie właściwie szanowana - napisano w Stanowisku XXXII Walnego Zebrania Delegatów NSZZ "Solidarność" Regionu Dolny Śląsk NSZZ "Solidarność".
- Donald Tusk nazwał w Sejmie szefa NSZZ Solidarność pętakiem, gdy naciskaliśmy, by społeczeństwo w referendum wypowiedziało się w sprawie podniesienia wieku emerytalnego. Do polskiej polityki wrócił człowiek, który jednego dnia mówił, że nie takiego projektu wprowadzał nie będzie, a następnego dnia już to się stało. Uważam go za kłamcę - powiedział zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", Tadeusz Majchrowicz w wywiadzie dla "Dziennika Bałtyckiego".
Tadeusz Maria Taworski urodził się w 1931 roku w m. Buenos Aires. Był wieloletnim dyrektorem ogrodu zoologicznego, działaczem opozycji antykomunistycznej i delegatem na I Krajowy Zjazd NSZZ ,,Solidarność". 3 lipca Tadeusz Taworski odszedł do Domu Pana przeżywszy 90 lat.
Popkulturowa wystawa "Tygodnik Solidarność - pomnik wolności słowa" jest już dostępna dla zwiedzających w gdańskiej Sali BHP. Wystawę można zobaczyć od 3 lipca do 15 sierpnia. Przedstawia ona losy „Tygodnika Solidarność” w globalnym kontekście historii walki o wolność słowa.
W swoim wystąpieniu Prezydent podkreślał wagę sprawiedliwej transformacji energetycznej, której jednak jako “Solidarność” nie możemy zauważyć w satysfakcjonującym rozmiarze w działaniach i decyzjach rządowych - powiedział portalowi Tysol.pl członek Rady do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych z ramienia NSZZ “Solidarność”, Robert Szewczyk.
Dziś w Krakowie pożegnaliśmy Wojciecha Grzeszka, przewodniczącego małopolskiej Solidarności i członka Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Reportaż z ostatniego pożegnania zasłużonego działacza "Solidarności" przygotowała TVP 3 Kraków.
W czwartek, 1 lipca w Krakowie pożegnano Wojciecha Grzeszka, przewodniczącego małopolskiej Solidarności i członka Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
Minutą ciszy ku pamięci Wojciecha Grzeszka, zmarłego niedawno przewodniczącego małopolskiej Solidarności, rozpoczęła się pikieta ostrzegawcza nauczycieli, którą zorganizował Krajowy Sekretariat Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".
W warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej przy ul. Prostej 30, we wtorek 29 czerwca odbyło się posiedzenie Rady Krajowego Sekretariatu Służby Zdrowia NSZZ „Solidarność”.