Solidarność protestuje przeciwko sprzedaży MPT Wiadomości
Solidarność protestuje przeciwko sprzedaży MPT

– Protestujemy przeciwko oddaniu przez miasto stołeczne Warszawa najważniejszych aktywów przedsiębiorstwa taksówkowego w prywatne ręce – mówi nam Marcin Boniecki, przewodniczący Międzyzakładowej Komisji nr 3005 Taksówkarzy Zawodowych NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze. 30 sierpnia związkowcy zaczęli akcję protestacyjną. Spotkali się na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie i okleili samochody specjalnymi naklejkami z informacją o proteście, by w ten sposób poinformować warszawiaków o swojej akcji. Związkowcy chcą w ten sposób zwrócić uwagę na ich niepewną sytuację z powodu podpisania przez MZA umowy przedwstępnej sprzedaży marki MPT firmie iTaxi.

Obchody 41. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” w Regionie Podkarpacie Wiadomości
Obchody 41. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” w Regionie Podkarpacie

Jasielskie obchody 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” rozpoczęły się w budynku Zespołu Szkół nr 4 uroczystym otwarciem Izby Pamięci NSZZ „Solidarność” im. Jerzego Polaka, Jaślanina z urodzenia, działacza „Solidarności” i działacza polonijnego w USA.

41 lat temu górnicy z jastrzębskich kopalń wywalczyli Porozumienie Jastrzębskie Wiadomości
41 lat temu górnicy z jastrzębskich kopalń wywalczyli Porozumienie Jastrzębskie

Podpisane 3 września 1980 r. Porozumienie Jastrzębskie było dopełnieniem porozumień zawartych kilka dni wcześniej między władzą a strajkującymi robotnikami w Szczecinie i Gdańsku. Zdaniem wielu historyków masowe strajki na Śląsku wpłynęły na tempo i skuteczność negocjacji prowadzonych na Wybrzeżu.

Obchody 41. rocznicy powstania NSZZ „S” Regionu Płockiego w Gostyninie Wiadomości
Obchody 41. rocznicy powstania NSZZ „S” Regionu Płockiego w Gostyninie

Uroczystości 41. Rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” Regionu Płockiego rozpoczęły się w czwartek (26.08) wieczorem od Mszy Świętej w kościele Miłosierdzia Bożego w Gostyninie, podczas której dokonano poświęcenia sztandaru Oddziału Gostynin Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność”.

Solidarność spotkała się z ministrem edukacji Wiadomości
Solidarność spotkała się z ministrem edukacji

Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” podczas swoich obrad gościła ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Odpowiadał on na trudne pytania członków rady. Poruszono kwestię podwyżki płac dla nauczycieli na przyszły rok i realizację porozumienia Solidarności z rządem z kwietnia 2019 roku, które dotyczyło zmiany systemu wynagradzania.

Wiele zmian podatkowych wychodzi naprzeciw wieloletnim postulatom „Solidarności” Wiadomości
Wiele zmian podatkowych wychodzi naprzeciw wieloletnim postulatom „Solidarności”

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz pierwszego progu podatkowego do 120 tys. na której skorzystają pracownicy i emeryci z niskimi dochodami, wychodzą naprzeciw wieloletnim postulatom Związku, zapisanym w Uchwale Programowej Krajowego Zjazdu Delegatów. Mimo to Prezydium Komisji Krajowej zgłasza do rządowego projektu szereg istotnych uwag.

Rzeszowskie obchody rocznicy powstania Solidarności Wiadomości
Rzeszowskie obchody rocznicy powstania Solidarności

Świętowanie Dnia Wolności i Solidarności przypadającego 31 sierpnia w rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” poprzedziło posiedzenie Zarządu Regionu Rzeszowskiego, gościnnie w budynku Urzędu Wojewódzkiego. Członkowie ZR przyjęli okolicznościową uchwałę, upamiętniającą wydarzenia sprzed 41 lat, a jej treść odczytał Przewodniczący ZR Roman Jakim.

Obchody 39. rocznicy Zbrodni Lubińskiej Wiadomości
Obchody 39. rocznicy Zbrodni Lubińskiej

Jak co roku mieszkańcy Lubina pamiętali o tragicznych wydarzeniach z 31 sierpnia 1982 r. Po mszy, która została odprawiona w kościele Matki Bożej Częstochowskiej pod pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina ’82 delegacje rodzin pomordowanych, Solidarności, parlamentarzystów, samorządowców oraz lubinian złożyli wieńce. Przypomnijmy, podczas tłumienia pokojowej manifestacji 31 sierpnia 1982 roku zginęli w Lubinie: Andrzej Trajkowski, Mieczysław Poźniak i Michał Adamowicz, a kilkanaście osób zostało rannych.

Waldemar Krenc: Strajk w łódzkim MPK rozpoczął drogę do wolności Wiadomości
Waldemar Krenc: Strajk w łódzkim MPK rozpoczął drogę do wolności

Gościem programu "Po 8." na antenie TVP Łódź we wtorek 31sierpnia był Waldemar Krenc, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Ziemi Łódzkiej. Mówił m.in. o rocznicy Porozumień Sierpniowych. - Ludzie wtedy poczuli, że są we własnym domu. Zauważyli, że można przywrócić im godność - podkreślał.

Konrad Wernicki: Solidarność to godność obywatela, godność pracownika Wiadomości
Konrad Wernicki: Solidarność to godność obywatela, godność pracownika

„Wydaje mi się, że ludzie są już zmęczeni tym wyścigiem szczurów, nie chcą cały czas walczyć na rynku pracy o swoją pozycję, wygryzać innych i tylko poprzez to poprawiać swoje warunki. Chcą po prostu żyć godnie i godnie zarabiać, niezależnie od tego, czy ktoś jest prawnikiem, kasjerką czy pielęgniarką” – mówił w reportażu dla Radia Gdańsk Konrad Wernicki [Tygodnik Solidarność] w rozmowie z Marzeną Bakowską.

[nasza fotorelacja] Gdańsk. 41. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Składanie kwiatów, Sala BHP, msza w św. Brygidzie Wiadomości
[nasza fotorelacja] Gdańsk. 41. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Składanie kwiatów, Sala BHP, msza w św. Brygidzie

Podpisanie Porozumień Sierpniowych i w konsekwencji powstanie NSZZ “Solidarność” to wyjątkowe i wzniosłe wydarzenie, które na zawsze wpisało się w historię Polski. Z tej okazji Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” jak co roku organizują uroczystości upamiętniające wydarzenia tamtych lat. Na miejscu był nasz fotoreporter - serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

[Tylko u nas] Karol Nawrocki: Solidarność zrodziła się z dobrej woli szarych ludzi Wiadomości
[Tylko u nas] Karol Nawrocki: Solidarność zrodziła się z dobrej woli szarych ludzi

– Na pułapie uniwersalnym Solidarność niesie wszystkie cechy i elementy wartości, które są dzisiaj ważne dla Polski, dla Europy – mówi dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim.

Prezes IPN: Po wielkich bitwach przychodzi do podpisania rozejmu. Taki rozejm został podpisany 31 sierpnia 1980 roku Wiadomości
Prezes IPN: Po wielkich bitwach przychodzi do podpisania rozejmu. Taki rozejm został podpisany 31 sierpnia 1980 roku

- Jesteśmy w miejscu, które stało się symbolem polskiego porozumienia. W miejscu, które moglibyśmy nazwać "sanktuarium zgody". Miejscem podpisania rozejmu. Po wielkich bitwach, bataliach przychodzi do podpisania rozejmu. Taki rozejm został podpisany 31 sierpnia 1980 roku - mówił dziś w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej prezes IPN, dr Karol Nawrocki podczas uroczystości upamiętniających 41. rocznicę Sierpnia 1980 i powstania NSZZ „Solidarność”.

Piotr Duda: To nasz obowiązek, aby realizować postulaty naszych bohaterów z 1980 roku Wiadomości
Piotr Duda: To nasz obowiązek, aby realizować postulaty naszych bohaterów z 1980 roku

We wtorek 31 sierpnia odbywały się w Gdańsku uroczystości upamiętniające 41. rocznicę Sierpnia 1980 i powstanie NSZZ „Solidarność”, a także 33. rocznicę strajków z maja i sierpnia 1988 r., w których wziął udział przewodniczący KK NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Premier: Te 21 postulatów zostało wyryte nie w kamieniu, ale przede wszystkim w naszych sercach Wiadomości
Premier: Te 21 postulatów zostało wyryte nie w kamieniu, ale przede wszystkim w naszych sercach

Wierzę, że musimy próbować porozumiewać się ponad różnymi podziałami; głęboko wierzę, że my, Polacy - ludzie "Solidarności", ludzie wolności - możemy, chcemy i potrafimy takie porozumienie budować i zbudować – mówił we wtorek w Gdańsku premier Mateusz Morawiecki.

Gdańsk: 41. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. „Upominamy się by postulat o emeryturach stażowych został zrealizowany” Wiadomości
Gdańsk: 41. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. „Upominamy się by postulat o emeryturach stażowych został zrealizowany”

Podpisanie Porozumień Sierpniowych i w konsekwencji powstanie NSZZ “Solidarność” to wyjątkowe i wzniosłe wydarzenie, które na zawsze wpisało się w historię Polski. Z tej okazji Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” jak co roku organizują uroczystości upamiętniające wydarzenia tamtych lat. Zapraszamy do zapoznania się z relacją na żywo przygotowaną przez redakcję Tysol.pl.

Mateusz Kosiński: Solidarność siłę zawdzięczała milionom członków i poświęceniu dziesiątek tysięcy działaczy Wiadomości
Mateusz Kosiński: Solidarność siłę zawdzięczała milionom członków i poświęceniu dziesiątek tysięcy działaczy

„Przez lata dominowała postmodernistyczna teoria opowiadania o tym, że Solidarność powstała dzięki poszczególnym liderom. Pewni liderzy byli stawiani na piedestał, inni wygumkowani, a warto pamiętać, że siłę liderów tworzyła przede wszystkim potęga ruchu społecznego” – powiedział w Poranku „Siódma9” red. Mateusz Kosiński („Tygodnik Solidarność”).

Uroczystości rocznicowe w Hucie Warszawa Wiadomości
Uroczystości rocznicowe w Hucie Warszawa

– Wielki strajk lata 1980 roku zmienił Polskę. Mam ten zaszczyt, że mogę dziś oddać hołd robotnikom Sierpnia 1980 r., którzy tutaj, w Hucie Warszawa, ale i w całej Polsce zażądali praw dla ludzi pracy, elementarnej realizacji zobowiązań międzynarodowych – mówił Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i strajku w Hucie Warszawa.

Szczeciński hołd Wiadomości
Szczeciński hołd

Mimo ulewnego deszczu i przejmującego zimna, wielu mieszkańców miasta, uczestników Sierpnia’80, związkowców i polityków wzięło udział w obchodach 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”.

Radio Gdańsk w hołdzie bohaterom Sierpnia 1980 roku Wiadomości
Radio Gdańsk w hołdzie bohaterom Sierpnia 1980 roku

W Radiu Gdańsk odbyła się debata poświęcona Annie Walentynowicz i innym bohaterom sierpniowych strajków. O roli Anny Walentynowicz i wydarzeniach, w których uczestniczyła, rozmawiali w studiu koncertowym imienia Janusza Hajduna: Janusz Walentynowicz - syn Anny Walentynowicz, prof. Sławomir Cenckiewicz - biograf "Anny Solidarność" oraz dr Adam Chmielecki - prezes Radia Gdańsk. Wydarzenie uświetnił koncert Lecha Makowieckiego z zespołem Zayazd.

Emerytury
Stażowe