– Protestujemy przeciwko oddaniu przez miasto stołeczne Warszawa najważniejszych aktywów przedsiębiorstwa taksówkowego w prywatne ręce – mówi nam Marcin Boniecki, przewodniczący Międzyzakładowej Komisji nr 3005 Taksówkarzy Zawodowych NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze. 30 sierpnia związkowcy zaczęli akcję protestacyjną. Spotkali się na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie i okleili samochody specjalnymi naklejkami z informacją o proteście, by w ten sposób poinformować warszawiaków o swojej akcji. Związkowcy chcą w ten sposób zwrócić uwagę na ich niepewną sytuację z powodu podpisania przez MZA umowy przedwstępnej sprzedaży marki MPT firmie iTaxi.
Jasielskie obchody 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” rozpoczęły się w budynku Zespołu Szkół nr 4 uroczystym otwarciem Izby Pamięci NSZZ „Solidarność” im. Jerzego Polaka, Jaślanina z urodzenia, działacza „Solidarności” i działacza polonijnego w USA.
Podpisane 3 września 1980 r. Porozumienie Jastrzębskie było dopełnieniem porozumień zawartych kilka dni wcześniej między władzą a strajkującymi robotnikami w Szczecinie i Gdańsku. Zdaniem wielu historyków masowe strajki na Śląsku wpłynęły na tempo i skuteczność negocjacji prowadzonych na Wybrzeżu.
Uroczystości 41. Rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” Regionu Płockiego rozpoczęły się w czwartek (26.08) wieczorem od Mszy Świętej w kościele Miłosierdzia Bożego w Gostyninie, podczas której dokonano poświęcenia sztandaru Oddziału Gostynin Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność”.
Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” podczas swoich obrad gościła ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Odpowiadał on na trudne pytania członków rady. Poruszono kwestię podwyżki płac dla nauczycieli na przyszły rok i realizację porozumienia Solidarności z rządem z kwietnia 2019 roku, które dotyczyło zmiany systemu wynagradzania.
Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz pierwszego progu podatkowego do 120 tys. na której skorzystają pracownicy i emeryci z niskimi dochodami, wychodzą naprzeciw wieloletnim postulatom Związku, zapisanym w Uchwale Programowej Krajowego Zjazdu Delegatów. Mimo to Prezydium Komisji Krajowej zgłasza do rządowego projektu szereg istotnych uwag.
Świętowanie Dnia Wolności i Solidarności przypadającego 31 sierpnia w rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” poprzedziło posiedzenie Zarządu Regionu Rzeszowskiego, gościnnie w budynku Urzędu Wojewódzkiego. Członkowie ZR przyjęli okolicznościową uchwałę, upamiętniającą wydarzenia sprzed 41 lat, a jej treść odczytał Przewodniczący ZR Roman Jakim.
Jak co roku mieszkańcy Lubina pamiętali o tragicznych wydarzeniach z 31 sierpnia 1982 r. Po mszy, która została odprawiona w kościele Matki Bożej Częstochowskiej pod pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina ’82 delegacje rodzin pomordowanych, Solidarności, parlamentarzystów, samorządowców oraz lubinian złożyli wieńce. Przypomnijmy, podczas tłumienia pokojowej manifestacji 31 sierpnia 1982 roku zginęli w Lubinie: Andrzej Trajkowski, Mieczysław Poźniak i Michał Adamowicz, a kilkanaście osób zostało rannych.
Gościem programu "Po 8." na antenie TVP Łódź we wtorek 31sierpnia był Waldemar Krenc, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Ziemi Łódzkiej. Mówił m.in. o rocznicy Porozumień Sierpniowych. - Ludzie wtedy poczuli, że są we własnym domu. Zauważyli, że można przywrócić im godność - podkreślał.
„Wydaje mi się, że ludzie są już zmęczeni tym wyścigiem szczurów, nie chcą cały czas walczyć na rynku pracy o swoją pozycję, wygryzać innych i tylko poprzez to poprawiać swoje warunki. Chcą po prostu żyć godnie i godnie zarabiać, niezależnie od tego, czy ktoś jest prawnikiem, kasjerką czy pielęgniarką” – mówił w reportażu dla Radia Gdańsk Konrad Wernicki [Tygodnik Solidarność] w rozmowie z Marzeną Bakowską.
Podpisanie Porozumień Sierpniowych i w konsekwencji powstanie NSZZ “Solidarność” to wyjątkowe i wzniosłe wydarzenie, które na zawsze wpisało się w historię Polski. Z tej okazji Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” jak co roku organizują uroczystości upamiętniające wydarzenia tamtych lat. Na miejscu był nasz fotoreporter - serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
– Na pułapie uniwersalnym Solidarność niesie wszystkie cechy i elementy wartości, które są dzisiaj ważne dla Polski, dla Europy – mówi dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim.
- Jesteśmy w miejscu, które stało się symbolem polskiego porozumienia. W miejscu, które moglibyśmy nazwać "sanktuarium zgody". Miejscem podpisania rozejmu. Po wielkich bitwach, bataliach przychodzi do podpisania rozejmu. Taki rozejm został podpisany 31 sierpnia 1980 roku - mówił dziś w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej prezes IPN, dr Karol Nawrocki podczas uroczystości upamiętniających 41. rocznicę Sierpnia 1980 i powstania NSZZ „Solidarność”.
We wtorek 31 sierpnia odbywały się w Gdańsku uroczystości upamiętniające 41. rocznicę Sierpnia 1980 i powstanie NSZZ „Solidarność”, a także 33. rocznicę strajków z maja i sierpnia 1988 r., w których wziął udział przewodniczący KK NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.
Wierzę, że musimy próbować porozumiewać się ponad różnymi podziałami; głęboko wierzę, że my, Polacy - ludzie "Solidarności", ludzie wolności - możemy, chcemy i potrafimy takie porozumienie budować i zbudować – mówił we wtorek w Gdańsku premier Mateusz Morawiecki.
Podpisanie Porozumień Sierpniowych i w konsekwencji powstanie NSZZ “Solidarność” to wyjątkowe i wzniosłe wydarzenie, które na zawsze wpisało się w historię Polski. Z tej okazji Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” jak co roku organizują uroczystości upamiętniające wydarzenia tamtych lat. Zapraszamy do zapoznania się z relacją na żywo przygotowaną przez redakcję Tysol.pl.
„Przez lata dominowała postmodernistyczna teoria opowiadania o tym, że Solidarność powstała dzięki poszczególnym liderom. Pewni liderzy byli stawiani na piedestał, inni wygumkowani, a warto pamiętać, że siłę liderów tworzyła przede wszystkim potęga ruchu społecznego” – powiedział w Poranku „Siódma9” red. Mateusz Kosiński („Tygodnik Solidarność”).
– Wielki strajk lata 1980 roku zmienił Polskę. Mam ten zaszczyt, że mogę dziś oddać hołd robotnikom Sierpnia 1980 r., którzy tutaj, w Hucie Warszawa, ale i w całej Polsce zażądali praw dla ludzi pracy, elementarnej realizacji zobowiązań międzynarodowych – mówił Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i strajku w Hucie Warszawa.
Mimo ulewnego deszczu i przejmującego zimna, wielu mieszkańców miasta, uczestników Sierpnia’80, związkowców i polityków wzięło udział w obchodach 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”.
W Radiu Gdańsk odbyła się debata poświęcona Annie Walentynowicz i innym bohaterom sierpniowych strajków. O roli Anny Walentynowicz i wydarzeniach, w których uczestniczyła, rozmawiali w studiu koncertowym imienia Janusza Hajduna: Janusz Walentynowicz - syn Anny Walentynowicz, prof. Sławomir Cenckiewicz - biograf "Anny Solidarność" oraz dr Adam Chmielecki - prezes Radia Gdańsk. Wydarzenie uświetnił koncert Lecha Makowieckiego z zespołem Zayazd.