W Ministerstwie Aktywów Państwowych odbyło się spotkanie wicepremiera Jacka Sasina z przedstawicielami strony społecznej. Rozmowa dotyczyła procesu tworzenia koncernu multienergetycznego.
Przy zmiennej pogodzie, choć w przeważającej części w deszczu, odbyły się 26 sierpnia obchody 41. rocznicy strajków w MPK Łódź zorganizowane przez Komisję Międzyzakładową NSZZ „Solidarność” łódzkiego MPK.
Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” podczas swoich obrad gościła Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, który odpowiadał na pytania członków Rady dotyczące braku realizacji Porozumienia z 2019 r., podwyżek wynagrodzeń nauczycieli, przywrócenia art. 88 Karty Nauczyciela, projektu „Edukacji dla wszystkich”, odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli. Minister zapowiedział przedstawienie nowych propozycji związanych z pragmatyką pracy nauczyciela w połowie września.
W trakcie dzisiejszego Walnego Zebrania Delegatów Regionu Małopolskiego przemawiał Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.
Trwa Walne Zebranie Delegatów Regionu Małopolskiego. Delegaci podjęli decyzję o tym, że nowym przewodniczącym Regionu został Adam Lach. W trakcie głosowania oddano 154 głosy, 2 głosy były nieważne,118 głosów poparło Adama Lacha.
Niemiecki Federalny Sąd Pracy (BAG) w Erfurcie postanowił, że co do zasady osobie sprawującej opiekę przysługuje wynagrodzenie zgodne z niemiecką ustawową płacą minimalną za cały czas pracy, tj. zarówno za czas pozostawania w gotowości, jak i za aktywny czas pracy. Czas gotowości wynika tu z faktu wspólnego mieszkania, w ramach którego opiekunka musi być dostępna dzień i noc. Wyrok zapadł w dniu 24 czerwca (5 AZR 505/20).
Rozpoczęła się I Sesja XI Walnego Zebrania Delegatów Regionu Małopolskiego NSZZ Solidarność, podczas której delegaci wybiorą nowego przewodniczącego Regionu. Sesja odbywa się w Pawilonie Dydaktyczno-Sportowym Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przy ul. Rakowickiej.
Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” w związku z obchodami 41. rocznicy Sierpnia 1980 i powstania NSZZ „Solidarność”, 33. rocznicy strajków z maja i sierpnia 1988 r., informuje, że planowane są następujące uroczystości.
W ścisłym centrum Lublina każdego dnia, w godzinach 11-17 młodzież szkolna zbiera podpisy pod projektem obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej: emerytura za staż. To właśnie pod namiotem Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” można zapoznać się z projektem ustawy, wziąć ulotkę informacyjną i poprzeć akcję.
W piątek 27 sierpnia po godzinie 18:00 na antenie Radia Gdańsk odbędzie się debata poświęcona Annie Walentynowicz i innym bohaterom sierpniowych strajków. Po rozmowie dla słuchaczy wystąpi Lech Makowiecki.
Przedstawiamy zdjęcia z akcji zbierania podpisów połączonej z obchodami 41. rocznicy powstania NSZZ “Solidarność” w Świętej Wodzie koło Wasilkowa.
6. Mila Pamięci Ofiar Komunizmu rozegrana zostanie 11 września br. w Parku Ludowym w Lublinie, na dystansie 1609 metrów, w ramach Lubelskiej Biegowej Triady Pamięci. Każdy uczestnik otrzyma na mecie pamiątkowy medal. Corocznie na starcie staje ok. 500 zawodników. Na zwycięzców czekają nagrody w klasyfikacjach uczniów, rodziców i nauczycieli, a także najliczniejszej reprezentacji szkoły.
W sobotę, 21 sierpnia 2021 r. w Tarnowskich Górach odbyły się uroczyste obchody 41. rocznicy pierwszego strajku na Górnym Śląsku, który miał miejsce w tarnogórskim „Fazosie” oraz powstania NSZZ „Solidarność”.
W całym kraju na dobre ruszyła zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem „Emerytura za staż”. Zakłada ona przejście na emeryturę po przepracowaniu 35 lat przez kobiety i 40 lat przez mężczyzn.
Znajdujemy się w okresie rocznicy strajków sierpnia 1980 r. 20 sierpnia 1980 r. do strajków przyłączyły się Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański oraz Opera Bałtycka i Filharmonia Bałtycka. MKS reprezentował 304 zakłady. O narodzinach "Solidarności, po gali "Człowieka Roku 2020 Tygodnika Solidarność" z przewodniczącym Piotrem Dudą rozmawiał Mateusz Kosiński
Podczas dzisiejszego spotkania przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy z Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marleną Maląg, dokonano inwentaryzacji najważniejszych problemów, które należy rozwiązać. W rozmowie brał udział również Henryk Nakonieczny, członek Prezydium KK odpowiedzialny za dialog społeczny.
Przedstawiciele Zarządu Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ "Solidarność", po uzyskaniu zgody od Prezesa PKP rozpoczęli zbiórkę podpisów, na dworcu w Olsztynie. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem podróżnych, którzy zadawali wiele pytań i z chęcią składali podpisy pod inicjatywą ustawodawczą zainicjowaną przez NSZZ "Solidarność".
Ze względu na planowany solidny wzrost gospodarczy i wysoką inflację przyszłoroczny poziom płacy minimalnej powinien wynosić nie mniej ni 3100 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa nie mniej niż 21,75 zł brutto. Dzisiaj przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda spotka się z minister Marleną Maląg, która po ostatnich zmianach w rządzie, znowu będzie zajmowała się resortem pracy.
Szef „Solidarności” Piotr Duda w liście do Premiera Mateusza Morawieckiego wzywa rząd do dialogu wokół konsolidacji PKN Orlen, Grupy Lotos oraz PGNiG. Podkreśla, że bez dialogu - „ten ambitny i potrzebny Polsce projekt zamiast źródłem rozwoju, będzie źródłem konfliktu społecznego”. Przesyła również uchwałę Rady Krajowego Sekretariatu Przemysłu Chemicznego NSZZ „Solidarność”, która jak do tej pory jest przez rząd ignorowana.
Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych odniosła się do wystąpienia António Guterresa sekretarza generalnego ONZ na nadzwyczajnej sesji Rady Bezpieczeństwa, dotyczącego sytuacji w Afganistanie po przejęciu kontroli nad krajem przez talibów.