2 września zapadł wyrok w tzw. sprawie EPSU (sprawa C- 928/19P). Przedmiotem rozstrzygnięcia była kwestia, czy w sytuacji, gdy europejscy partnerzy społeczni zawrą porozumienie (w oparciu o art. 155 TFUE) i złożą wspólny wniosek o jego przekształcenie w dyrektywę, Komisja Europejska jest związana takim wnioskiem i musi przekazać porozumienie do Rady. Sąd orzekł, że taki obowiązek na Komisji nie spoczywa.
Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa odbyły się zawody sportowe Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ Solidarność. Spotkanie było doskonałą okazją do rywalizacji, ale też integracji. W klasyfikacji generalnej zwawodów zwyciężyły Animex Morliny, drugie miejsce zajęło Nestle Kalisz, a trzecie Agryf Szczecin. Zapraszamy do obrzejrzenia fotorelacji z drugiej części zawodów.
Po zakończeniu sobotniej manifestacji pracowników ochrony zdrowia w pobliżu KPRM powstaje "Białe Miasteczko". Plan działania "miasteczka" wstępnie przygotowany jest na tydzień. Zapytaliśmy o opinię Marię Ochman przewodniczącą Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” i członka Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność"
Mimo kolejnego, trudnego, pandemicznego roku 2021 związkowcy z Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ Solidarność nie zapominają o aktywności sportowej i integracji. W uroczej, mazurskiej Bęsi rozpoczęły się zawody sportowe w którym bierze udział 120 związkowców zrzeszonych w sekretariacie.
Porozumienia Katowickie, a właściwie Porozumienia Dąbrowskie podpisane w Hucie Katowice, przesądziły o powstaniu NSZZ „Solidarność” jako jednolitego, ogólnopolskiego związku zawodowego. Treść porozumień, to w praktyce ustawa o związkach zawodowych. 11 września mija 41 lat od ich podpisania.
W ogrodach Pałacu Prezydenckiego odbyła się dziś gala, podczas której wręczone zostały statuetki i certyfikaty laureatom XIII edycji konkursu "Pracodawca Przyjazny Pracownikom". W konkursie w tym roku nagrodzono 20 firm. Poniżej publikujemy listę laureatów, wraz z fotorelacją z wydarzenia.
Dwadzieścia firm z całego kraju zostało uhonorowanych statuetkami i certyfikatami podczas uroczystej gali XIII edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”, która odbyła się 10 września w ogrodach Pałacu Prezydenckiego.
– Całkowicie popieramy postulat dwunastoprocentowej waloryzacji wynagrodzeń. Swoją obecnością na proteście chcemy także zaznaczyć i zasygnalizować rządowi, że do samego końca będziemy pilnować środków, które są zaplanowane w budżecie na przyszły rok – podkreśla Edyta Odyjas, przewodnicząca MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury.
W programie Moniki Olejnik „Kropka nad i” były minister Bartłomiej Sienkiewicz zaatakował policjantów kilkukrotnie oskarżając Policjantów o zabójstwa podczas interwencji. Zarzucił im m.in. tępotę, brak wykształcenia i prymitywizm. Działająca w Policji NSZZ „Solidarność” uważa te słowa za haniebne i zażądała przeprosin, oczekując ponadto zajęcia się wypowiedziami byłego ministra przez Sejmową Komisję Etyki.
Jak młodzi związkowcy mogą działać inspirując się historią "Solidarności"? Rozpoczęło się kolejne webinarium Krajowej Sekcji Młodych - "Historia Solidarności - inspiracja dla młodych". W Webinarze bierze udział również Mateusz Kosiński, dziennikarz "Tygodnika Solidarność".
Rzecznik prasowy KK NSZZ "Solidarność" był gościem programu "Moja Praca" na antenie TVP Gdańsk. Mówił tam o projekcie emerytur stażowych.
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom premier Mateusz Morawiecki obiecał podwyżki dla budżetówki. To był jeden z ważniejszych postulatów Solidarności. Piotr Duda zapowiedział, że związek będzie zabiegał o 12% wzrostu wynagrodzeń.
V Mistrzostwa Polski w Wyścigach Drezyn Ręcznych odbędą się 18 września na bocznicy kolejowej Pfleiderer w Wieruszowie. Organizatorem konkursu jest NSZZ "Solidarność".
Jak młodzi związkowcy mogą działać inspirując się historią "Solidarności"? Już dziś, o godzinie 18:00 odbędzie się kolejne webinarium Krajowej Sekcji Młodych - "Historia Solidarności - inspiracja dla młodych".
Publikujemy w całości artykuł, jaki ukazał się w "Gazecie Sądowej", piśmie prowadzonym przez NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa. Chodzi o mema, który ukazał się na profilu jednego z branżowych związków zawodowych. Jego autorzy nawołują do ubrania się na czerwono na najbliższy protest pracowników sądownictwa. Pozostałe osoby, które chcą przyjść ubrane na czarno porównują do białoruskiego OMON-u. Związkowcy z "S" sugerują, iż jest to aluzja w ich stronę, ponieważ od lat przywdziewają oni czarne barwy na wszystkie strajki i protesty.
W świetle informacji podawanych dzisiaj przez media dot. działań Komisji Europejskiej, która zwróciła się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę, warto przypomnieć słowa Piotra Dudy, które przewodniczący NSZZ Solidarność wypowiedział przemawiając podczas uroczystości 41. rocznicy Porozumienia Jastrzębskiego.
Nowa ustawa modernizacyjna dla służb podległych MSWiA oraz podwyżki uposażeń w roku 2022 były głównymi tematami spotkania wiceministra Macieja Wąsika z przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających funkcjonariuszy służb mundurowych MSWiA. Na spotkanie nie zostali zaproszeni przedstawiciele „Solidarności” zrzeszający funkcjonariuszy Policji. Przewodniczący Piotr Duda zwrócił na to uwagę ministrowi Mariuszowi Kamińskiemu w specjalnym piśmie, który podczas spotkania przekazał Bartłomiej Mickiewicz, szef NSZZ „Solidarność” Państwowej Straży Pożarnej.
Za nami łowickie obchody 41. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność". W uroczystościach wziął udział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Obchody 41. Rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” rozpoczęły się od złożenia wieńców kwiatów pod pomnikiem Solidarności na Placu Centralnym w Nowej Hucie. Następnie przedstawiciele Prezydium ZR Małopolskiego NSZZ „Solidarność”: przewodniczący Adam Lach, wiceprzewodnicząca Anna Skólska oraz przewodniczący m.in. delegatury w Nowym Sączu Krzysztof Kotowicz zebrali się na płycie Rynku Głównego w Krakowie. Przy tablicy „Nie oddamy Sierpnia”, którą potajemnie wmurowano w 1982 r., wspomnieli bohaterów „Solidarności” i złożyli kwiaty. Popołudniu rozpoczęły się uroczystości na Wzgórzu Wawelskim.
Uroczystości rozpoczęły się na Starym Rynku w Gorzowie Wielkopolskim, pokazem przelotu samolotów TS-11 Iskra. Następnie szef gorzowskiej Solidarności Waldemar Rusakiewicz, wojewoda lubuski Władysław Dajczak, prezydent miasta Gorzowa Jacek Wójcicki i dyrektor szczecińskiego oddziału IPN Paweł Skubisz dokonali uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej wydarzenia Sierpnia ’82 w Gorzowie Wielkopolskim. Dla przypomnienia, wzięło w nich udział ponad 10 tysięcy osób, natomiast w konsekwencji starć z oddziałami ZOMO i ORMO 28 osób zostało skazanych na karę więzienia, ponad 100 osób zostało ukaranych grzywnami przez Kolegium ds. Wykroczeń, a kilkadziesiąt uczniów i młodzieży szkolnej doznało licznych represji.