Sprawa startów transpłciowych zawodniczek w konkurencjach damskich, a co za tym idzie rywalizowanie biologicznych mężczyzn z biologicznymi kobietami, jest przedmiotem wielu dyskusji i budzi liczne kontrowersje. Tym razem, w prawie amerykańskim, może dojść do wiążącego precedensu.
16 lutego w Watykanie rozpoczął się trzydniowy międzynarodowy kongres poświęcony współdziałaniu wyświęconych duchownych i świeckich katolików.
Kard. Konrad Krajewski w rozmowie z Radiem Watykańskim opowiedział o pomocy, której papież udzielił zaraz po tym, jak doszła do niego wiadomość o potężnym trzęsieniu ziemi w Syrii i w Turcji. Jałmużnik papieski zwrócił uwagę, że w Ewangelii istnieje tylko dzisiaj, natomiast jutro jest niepewne. Podobnie, kiedy pomagamy teraz, to jesteśmy w samym sercu Ewangelii, a kiedy odkładamy pomoc, to wielu ludzi ginie.
Biskupi katoliccy Hiszpanii oraz część organizacji reprezentujących środowiska chrześcijańskie w tym kraju zaprotestowali przeciwko zatwierdzonej w czwartek przez parlament ustawie o osobach transpłciowych.
W rozmowie z kongijskimi jezuitami papież mówił na temat dozgonnej posługi papieskiej i podpisanej przez siebie rezygnacji z urzędu. Poruszono także temat jezuickich praw zakonnych.
Zmarł polski arcybiskup misyjny posługujący 55 lat na Papui-Nowej Gwinei. Hierarcha zawiadywał metropolią Madang. Oprócz tego duchowny słynął także z talentu artystycznego.
- Ofiary trzęsienia ziemi potrzebują stałego zainteresowania i pomocy ze strony świata. Aż strach pomyśleć, co by się stało, gdyby o nas zapomniano – powiedział włoskiej agencji SIR o. Antuan Ilgit SJ, wikariusz generalny Anatolii.
- Jestem w stanie pokonać przeciwności. Choroba to nie wyrok. Ograniczenia często tkwią jedynie w głowie. Niepełnosprawność nie ułatwia funkcjonowania, ale nie traktuję jej jako czegoś, co miałoby blokować mnie przed spełnianiem marzeń. Dziękuję Bogu za to, że mogę być aktywny, że mam rodzinę i pracuję zawodowo. Cieszę się z małych rzeczy, doceniam je. Lubię moje życie – mówi Family News Service Marcin Ryszka niewidomy mistrz świata w pływaniu klasycznym, dziennikarz, komentator sportowy, mąż, ojciec, autor niedawno opublikowanej książki „Nie widzę przeszkód”.
Rodzina Ulmów - Józef i Wiktoria i ich siedmioro dzieci - zostanie beatyfikowana 10 września w ich rodzinnej Markowej na Podkarpaciu – poinformowała archidiecezja przemyska. 24 marca 1944 roku, Ulmowie zostali zamordowani przez Niemców za ukrywanie Żydów. W kontekście nadchodzącej beatyfikacji warto zapytać o to, ilu Polaków poniosło podczas wojny śmierć za ratowanie Żydów?
W artykule "Biedny «Jurek»" na łamach gazety internetowej "Zbrucz" ukraiński dziennikarz przedstawił wcześniejsze problemy zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP) oraz jego związki z polskimi służbami specjalnymi z czasów PRL. - Niedawne przeprosiny swych rodaków i wiernych przez metropolitę Sawę nie są jego pierwszym tego rodzaju wymuszonym gestem – napisał ukraiński dziennikarz Witalij Portnikow, redaktor naczelny prywatnej stacji TVi.
Misjonarze cyfrowi, którzy tworzą Synod Cyfrowy, zachęcają do modlitwy jednego lub kilku „Zdrowaś Maryjo” w intencji Papieża Franciszka z okazji 10. rocznicy jego wyboru. Osoby, które deklarują modlitwę mogą zaznaczyć to na specjalnej stronie internetowej. Wtedy pojawi się wirtualna świeca na mapie. Inicjatywę wspiera watykańska Dykasteria ds. Komunikacji.
Podczas dzisiejszej audiencji generalnej w Watykanie, papież skupił się na kwestii ewangelizowania i mocy świadectwa. Franciszek zwrócił się także do Polaków.
Dramatyczna sytuacja w Aleppo pokazuje, że dla świata wciąż są ofiary drugiej kategorii i mieszkają one w Syrii. Wskazuje na to pracujący w tym mieście doktor Emile Ketty, który jako dyrektor szpitala Al Arjaa (Nadzieja) włącza się w niesienie pomocy ofiarom katastrofalnego trzęsienia ziemi. Lekarz bije na alarm w sprawie dzieci, których z powodu braku leków nie można odpowiednio leczyć. „Chcemy podobnej pomocy medycznej jak ta, która płynie do Turcji” – mówi Radiu Watykańskiemu.
"Główni funkcjonariusze organów ścigania z 20 stanów podpisali list do prokuratora generalnego USA Merricka Garlanda, potępiający wycofane w międzyczasie „antykatolickie” wewnętrzne memorandum, opracowane przez biuro terenowe FBI w Richmond, które wyciekło do mediów" - pisze Catholic News Agency.
Abp Justin Welby powiedział, że dwukrotnie był wzywany do brytyjskiego parlamentu w celu wymuszenia na Kościele Anglii zalegalizowania małżeństw osób tej samej płci. Honorowy prymas Wspólnoty Anglikańskiej wyznał, że „grożono mu działaniami parlamentarnymi”, ponieważ publicznie obwiniał postępujący sekularyzm za wywołanie historycznej debaty na temat błogosławieństwa dla par gejów i lesbijek.
Święci Cyryl i Metody, Apostołowie Słowian, są otaczani kultem zarówno w Kościele rzymskim jak i w Kościołach wschodnich. W 1980 r. papież Jan Paweł II ogłosił ich współpatronami Europy – po św. Benedykcie, a przed św. Edytą Stein i św. Brygidą Szwedzką i św. Katarzyną ze Sieny. W prawosławiu braciom przysługuje zaszczytny tytuł: Równi Apostołom. "Od nich płynie także zachęta dla chrześcijan i ludzi naszej epoki, aby razem budować jedność" - pisał Jan Paweł II w encyklice im poświęconej „Slavorum Apostoli”. Dziś przypada ich liturgiczne wspomnienie.
Walentynki, święto zakochanych obchodzone 14 lutego, pochodzi od św. Walentego, który już w 1496 r. został ogłoszony patronem zakochanych przez papieża Aleksandra VI.
Jak podała do wiadomości archidiecezja przemyska, beatyfikacja Sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów oraz siedmiorga ich dzieci - rodziny zamordowanej przez Niemców za ukrywanie Żydów - odbędzie się jeszcze w bieżącym roku Wydarzenie ma mieć miejsce w Markowej, 10 września 2023 roku.
- Chcemy, by wszyscy, który w przyszłości odwiedzą katedrę Notre Dame w Paryżu mogli się zetknąć z chrześcijańskim świadectwem, by z turysty stali się pielgrzymem – mówi ks. Olivier Ribadeau-Dumas, który od pięciu miesięcy jest rektorem tej wyjątkowej świątyni i w imieniu Kościoła czuwa nad jej odbudową. Podkreśla on, że bardzo ważne jest zachowanie jej charakteru sakralnego, aby ponownie stała się znakiem obecności Boga w świecie i historii.
„Strzeż mnie jak źrenicy oka; w cieniu Twych skrzydeł mnie ukryj”(Ps 17, 8).