W rozmowie z dziennikarzami, towarzyszącymi papieżowi na pokładzie samolotu, powracającego z Kanady, Ojciec Święty podzielił się ważną dla niego refleksją na temat kobiecego oblicza Kościoła.
Dobiegła końca pięciodniowa papieska pielgrzymka pokutna do Kanady. Swoimi wrażeniami odnośnie przebiegu wizyty i homilii skierowanej do kapłanów i osób konsekrowanych, podzieliła się uczestnicząca w wydarzeniu kanadyjska siostra zakonna.
- Tydzień św. Krzysztofa ma zwrócić uwagę na bezpieczeństwo na drogach. Nasze życie to droga, która prowadzi do celu jakim jest zbawienie. To ode mnie zależy czy w czasie tej drogi będę przestrzegać znaków - przykazań Bożych - mówi KAI ks. Dariusz Skoczylas. Jest on duszpasterzem motocyklistów w diecezji płockiej, proboszczem parafii pw. św. Kazimierza w Lucieniu, inicjatorem cyklicznych spotkań modlitewnych dla motocyklistów.
Nastąpiły zmiany personalne na wysokich stanowiskach w Panamazońskiej Sieci Kościelnej. We władzach instytucji zasiądą kobiety.
- Ostatnia doba była najstraszniejsza od początku wojny – powiedział w swoim codziennym orędziu abp Światosław Szewczuk. Podkreślił, że nigdy wcześniej Rosjanie nie zrzucili na terytorium Ukrainy tylu bomb i rakiet, co w ostatnich 24 godzinach. - W ten sposób wróg «uczcił» rocznicę chrztu Rusi Kijowskiej i święto naszej państwowości – powiedział zwierzchnik ukraińskich grekokatolików.
Głoszenie Chrystusa tym, którzy Go nie znają, świadectwo życia i postawa braterstwa - to trzy priorytety, jakie papież Franciszek wskazał kanadyjskim duchownym, zachęcając ich do odważnego poszukiwania wciąż nowych sposobów przekazywania wiary. Ojciec Święty spotkał się z nimi w katedrze w Quebecu, gdzie modlił się także przy grobie św. Franciszka de Laval, pierwszego biskupa Quebecu.
W wydanej właśnie książce „Życie religijne podczas Powstania Warszawskiego”, młoda badaczka Marcelina Koprowska, opisując wspólnotowe i indywidualne praktyki religijne, poświęca odrębny rozdział męczennikom. Są to postacie zamordowane przez Niemców z nienawiści do wiary (in odium fidei), np. pallotyn ks. Józef Stanek lub osoby, które świadomie ofiarowały swe życie prosząc Boga, żeby Polska była Chrystusowa – jak sakramentki na Nowym Mieście. Śmierć w czasie Powstania była dla nich osiągnięciem świętości. 1 sierpnia przypada 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
Do postawienia Jezusa w centrum naszego życia zachęcił papież Franciszek podczas Mszy św. w kolejnym dniu pokutnej pielgrzymki papieskiej do Kanady. Eucharystia była sprawowana w intencji pojednania, w narodowym sanktuarium św. Anny w Sainte-Anne-de-Beaupré położonym nieopodal Quebecu.
Po trzynastu latach swój finał ujrzała głośna sprawa ojca, który chciał zwolnić córkę z uczestniczenia w lekcjach religii w szkole podstawowej, na co uzyskał odmowną odpowiedź placówki.
Nie gasną komentarze po przeprosinach, jakie wystosował papież Franciszek wobec rdzennych mieszkańców Kanady. Do sprawy odniósł się chaldejski patriarcha.
Jak to się stało, że św. Szarbel pół wieku po śmierci znalazł się na pamiątkowym zdjęciu? Skąd bierze się olej św. Szarbela? Gdzie leży „polski Liban”? 28 lipca wspominamy maronickiego mnicha i pustelnika św. Szarbela Makhloufa (1828–1898), związanego z monaterem w Annaja w Libanie. To obecnie jeden z najpopularniejszych świętych, choć nie wszystkie fakty są powszechnie znane.
Litwa jest kolejnym państwem, które oficjalnie objęło sankcjami prawosławnego patriarchę moskiewskiego Cyryla. Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego ma zakaz wjazdu do tego kraju przez najbliższych pięć lat za swe wsparcie dla rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie.
– Wystawiliśmy Najświętszy Sakrament. Odmówiłem modlitwę, a kiedy wstałem, aby iść do zakrystii, zaczęło się dziać – mówi mediom ks. Carlos Spahn, który prowadził nabożeństwo 23 lipca w kościele parafii Matki Bożej Różańcowej w mieście Zapotlanejo, gdzie odbywała się Adoracja Najświętszego Sakramentu.
Sierpień jako miesiąc dobrowolnej abstynencji to wieloletnia praktyka duszpasterska, kontynuowana od czasów bł. kard Stefana Wyszyńskiego, która wydała wiele dobrych owoców – napisał bp Tadeusz Bronakowski. W zapowiedzi miesiąca abstynencji przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych poinformował, że tegorocznym hasłem są słowa: „Posłani w pokoju Chrystusa budujmy trzeźwą i wolną Polskę”.
Do przeciwstawienia się kolonizacjom ideologicznym, „które są sprzeczne z realiami ludzkiej egzystencji, tłumią naturalne przywiązanie do wartości ludów, usiłując wykorzenić ich tradycje, historię i więzi religijne” – wezwał papież przedstawicieli władz, rdzennych mieszkańców i korpusu dyplomatycznego. Ojciec Święty spotkał się z nimi w Cytadeli w Quebeku.
Rosnące ceny żywności i widmo głodu w wielu rejonach świata skłoniły nas do poświęceniu większej uwagi nowoczesnemu rolnictwu ekologicznemu. Fundacja Rozwoju KUL zintensyfikowała poszukiwania i badania naukowe nad produktami wpływającymi korzystnie na wytwarzanie żywności – powiedział Family News Service wiceprezes Fundacji Rozwoju KUL i pełnomocnik rektora uczelni Tomasz Ośko. 27 lipca przypada 104. rocznica powołania do życia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Sierpień to główny miesiąc pieszych pielgrzymek, a pielgrzymowanie jest jedną z markowych cech polskiej religijności. W tym roku można się spodziewać znacznego odrodzenia ruchu pielgrzymkowego do różnych sanktuariów z Jasną Górą na czele.
Trwa czwarty dzień pokutnej pielgrzymki papieża do Kanady, podczas której Franciszek przeprosił rdzenną ludność za uczestnictwo Kościoła katolickiego w procederze szkół rezydencjalnych. Zwierzchnik Kościoła apelował o pojednanie.
Po niedawnym skandalu związanym z zachowaniem byłego już dyrektora biura prasowego archidiecezji białostockiej tym razem lokalna „Gazeta Wyborcza” pisze o SMS-ach o charakterze seksualnym, które – według białostockiej „GW” – wymieniać miał z młodym mężczyzną jeden z wysoko postawionych duchownych diecezji drohiczyńskiej, administracyjnie podległej archidiecezji białostockiej. Na sprawę zareagowała drohiczyńska kuria.
O poszanowanie dla dziedzictwa pokoleń, które nas poprzedziły, by budować życiodajną przyszłość zaapelował papież Franciszek podczas Mszy św. sprawowanej na Commonwealth Stadium w Edmonton.