Dwie ciężarówki bielizny termoaktywnej i setki generatorów dla Ukraińców od Papieża i włoskich darczyńców przewoził przez minione doby z Leżajska do Lwowa papieski jałmużnik, kardynał Konrad Krajewski. Hierarcha wziął także udział w opłatku z duchowieństwem archidiecezji lwowskiej. Dziś wyruszy on ze Lwowa do Kijowa, gdzie spędzi Święta Bożego Narodzenia.
- Trzeba wrócić do istoty Świąt Bożego Narodzenia. Jeśli sprowadzimy świętowanie do porządków domowych, świecidełek i komercji, mogą być naprawdę męczące – mówi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta. Tymczasem nawet skromne święta, ale przeżyte religijnie, w duchu pojednania z Bogiem i drugim człowiekiem, z otwartością na bliźniego – dają radość. Czujemy, że takie święta są ważne. Jak wyjaśnia ks. Isakowicz-Zaleski w rozmowie z KAI, pomoc potrzebującym może być również dla wielu ludzi niewierzących drogą do Boga.
6 stycznia 2023 roku, zgodnie z kilkunastoletnią tradycją, ulicami kilkuset miejscowości przejdzie Orszak Trzech Króli zapraszając do radosnych, kolędowych obchodów Święta Objawienia Pańskiego. Królowie Azji, Europy i Afryki będą wędrować do Stajenki, gdzie pokłonią się Nowonarodzonemu Dzieciątku. Orszak 2023 odbędzie się w setkach polskich miejscowości oraz poza granicami kraju: m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Kamerunie, Rwandzie i Zambii.
"W wydaje mi się dziwne, że niektóre polskie środowiska wydają się zdeterminowane, aby zniszczyć reputację jednego z najwybitniejszych Polaków w historii. To jest patologiczne" - mówi KAI George Weigel. Amerykański teolog i intelektualista zaznacza też, że jeśli chodzi o Kościół w Polsce problem pedofilii musi zostać rozwiązany: w sposób przejrzysty, z szacunkiem dla tych, którzy byli wykorzystywani, i z determinacją.
Finansowanie nauczania religii w szkole nie jest dotacją na rzecz Kościoła katolickiego i innych związków wyznaniowych, ale jednym z kosztów systemu edukacji, który - na zasadzie poszanowania prawa do wolności religijnej - gwarantuje możliwość korzystania ze szkolnej katechizacji tym obywatelom, którzy sobie tego życzą, w tym rodzicom dzieci i uczniom pełnoletnim. Katechizację w szkołach prowadzą Kościoły i związki wyznaniowe zarejestrowane w RP. Czynią to na mocy Konstytucji RP i m.in. ustaw o stosunku państwa do danego Kościoła.
- Przed Księciem Pokoju, który przychodzi na świat, złóżmy wszelką broń każdego rodzaju. Niech nikt nie wykorzystuje swojej pozycji i roli do poniżania drugiego - zaapelował Franciszek w tradycyjnym przemówieniu do pracowników Kurii Rzymskiej z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
Tysiące chrześcijan Mjanmy przygotowuje się do świąt w obozach dla uchodźców. Kraj cały czas pogrążony jest chaosie po ubiegłorocznym zamachu stanu, a rządząca junta wojskowa wciąż walczy z obrońcami demokracji. Lokalny Kościół wzywa do organizowania skromnych świąt oraz solidarności z ofiarami przemocy i dzielenia z potrzebującymi.
"Nie wolno lekceważyć obaw przed nowym ludobójstwem Ormian" – piszą we wspólnym apelu Światowa Rada Kościołów oraz Konferencja Kościołów Europejskich. Jest to rekcja na blokadę korytarza humanitarnego między Armenią i Górskim Karabachem, gdzie żyje 120 tys. ormiańskich chrześcijan. Brakuje im wszelkich podstawowych produktów. Azerbejdżan zablokował też dostawy gazu. W Karabachu tymczasem panuje już sroga zima.
Wszystkich zarejestrowanych w naszym kraju wyznań religijnych jest ponad 200, z czego najwięcej (139) chrześcijańskich. Do Kościoła rzymskokatolickiego należy w Polsce 32 mln 190 tys. osób. W 2021 r. było 29 tys. 638 katolickich księży, w tym 5728 zakonników. Liczba sióstr zakonnych wynosiła 17 tys. 786. W seminariach duchownych studiowało 1325 alumnów diecezjalnych i 627 alumnów zakonnych - takie m.in. dane zostały zgromadzone przez GUS w publikacji "Wyznania religijne w Polsce w latach 2019–2021".
- Małe rzeczy mogą być początkiem wielkich zmian – mówił bp Robert Chrząszcz do młodzieży z Ruchu Światło-Życie w czasie rorat w kościele św. Marka w Krakowie.
Nie spotkałem się nigdzie poza Polską z atakami na Jana Pawła II, jego pontyfikat i całe jego wielkie dziedzictwo myśli – powiedział bp Piotr Turzyński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Publikujemy wywiad jakiego udzielił biskup pomocniczy diecezji radomskiej Radiu Plus Radom i Katolickiej Agencji Informacyjnej. Biskup powiedział również, że „dzisiaj mamy do czynienia z atakiem wynikającym też z tego, że świat nie znosi żadnych autorytetów”.
Podczas dzisiejszej audiencji generalnej w Watykanie, papież kontynuował katechezę dotyczącą rozeznawania duchowego. Franciszek zwrócił się także do Polaków z życzeniami bożonarodzeniowymi.
Papież Franciszek udzielił przedświątecznego wywiadu stacji Canale 5. W rozmowie podjęto m.in. temat wojny na Ukrainie, demografii, mundialu, reformy Kurii Rzymskiej i nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.
W tym roku Caritas diecezjalne po raz kolejny zorganizują spotkania wigilijne dla ubogich, bezdomnych, samotnych. Przygotowane zostaną stoły z poczęstunkiem, a także paczki świąteczne.
Biskup kaliski Damian Bryl odwiedził osadzonych w areszcie śledczym w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie przemówił przez radiowęzeł i spotkał się z niektórymi z nich w celach oraz w oddziale zewnętrznym w Kaliszu, gdzie w kaplicy pomodlił się i przełamał opłatkiem z przedstawicielami osadzonych. Obecnie w areszcie śledczym przebywa 311 osób, w tym 74 w Kaliszu.
Na froncie „nie ma niewierzących. Tam wszyscy wierzą w Boga wszechmogącego, bo wiedzą, że tylko Bóg może im pomóc; nawet nie opancerzone czołgi, nie artyleria czy rakiety, tylko Pan Bóg. Bóg jest tym, który wyprowadza z tego dołu, z tych zgliszcz” – powiedział portalowi polskifr.fr ks. Anatolij Kłak, marianin, proboszcz parafii św. Rodziny w Charkowie, a także kapelan z poręczenia Chrześcijańskiej Służby Ratunkowej. 20 grudnia przypada 300. dzień wojny na Ukrainie.
Lionel Messi, supergwiazda świeżo koronowanych mistrzów świata w piłce nożnej - Argentyny, zaraz po wygranej ze swoją drużyną wyznał wiarę w Boga. - To jest po prostu niewiarygodne. Wiedziałem, że Bóg da mi to trofeum, byłem tego pewien - to była dla nas wielka radość - powiedział 35-letni kapitan drużyny Argentyny, który w najważniejszym meczu w karierze odebrał nie tylko wytęsknione trofeum mistrzostw świata, ale także tytuł najlepszego piłkarza turnieju, w pierwszym wywiadzie w niedzielny wieczór bezpośrednio po finale z Francją na katarskim stadionie Lusail, który był niezwykle emocjonujący i skończył się rzutami karnymi.
Znany na całym świecie ze swej niezmordowanej działalności w obronie życia i przeciw aborcji amerykański duchowny katolicki Frank Pavone został decyzją Stolicy Apostolskiej usunięty ze stanu kapłańskiego. Decyzję w tej sprawie ogłosił 17 grudnia nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych abp Christophe Pierre w piśmie okólnym rozesłanym do miejscowych biskupów. Towarzyszyło temu krótkie i bardzo ogólnikowe wyjaśnienie, iż stało się tak wskutek szerzenia „zniesławiających informacji w sieciach społecznościowych” i „uporczywego nieposłuszeństwa wobec wskazań prawnych jego biskupa diecezjalnego”.
Właśnie zakończył się Kongres 108 Błogosławionych męczenników II Wojny Światowej. Była to druga edycja wydarzenia, pierwsza miała miejsce w 2019 roku w Gdańsku. Tym razem prelegenci i goście spotkali się 14 i 15 grudnia w historycznych budynkach Zespołu Katedralnego we Fromborku. Kolejna trzecia edycja odbędzie się 27-28 kwietnia przyszłego roku w Kaliszu, tuż przed Dniem Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.
Papież Franciszek ujawnił w nowym wywiadzie opublikowanym w niedzielę, że po wyborze w 2013 roku podpisał list rezygnacyjny, który miał być wykorzystany, gdyby kiedyś poważne i trwałe problemy zdrowotne uniemożliwiły mu wykonywanie obowiązków. Ojciec Święty, który w sobotę ukończył 86 lat skomentował to w wywiadzie dla hiszpańskiej gazety ABC.