Dmitrij Muratow na katolickim kongresie wyjaśnia, jak działa rosyjska propaganda Wiadomości
Dmitrij Muratow na katolickim kongresie wyjaśnia, jak działa rosyjska propaganda

Dziś w Seulu zakończył się Kongres Międzynarodowego Katolickiego Stowarzyszenia Komunikacji Społecznej SIGNIS na temat „pokoju w świecie cyfrowym”. Jedna z ostatnich sesji dotyczyła fake newsów w czasie wojny i nacjonalistycznej propagandy. – Aby umieć rozróżniać prawdę od propagandy, musimy wiedzieć, w jaki sposób ta ostatnia powstaje – powiedział w swoim przemówieniu rosyjski dziennikarz opozycyjny Dmitrij Muratow.

Egipt: Pożar w kolejnym kościele koptyjskim Wiadomości
Egipt: Pożar w kolejnym kościele koptyjskim

Po zeszłotygodniowym pożarze w kościele koptyjskim w Gizie, w którym zginęło kilkadziesiąt osób, dziś media egipskie podają informację o kolejnym tego typu wydarzeniu.

Ks. Sanavio: działanie Zachodu w Afganistanie to klęska ludzkości Wiadomości
Ks. Sanavio: działanie Zachodu w Afganistanie to klęska ludzkości

Afganistan jest zrujnowany z powodu przejęcia władzy przez talibów przed rokiem. Katolików nie ma już w stolicy tego kraju. Zakony, które niosły pomoc niepełnosprawnym zostały zmuszone do zakończenia działalności. - Afgańczycy są zagubieni i pozostawieni sami sobie. Nie ma wolności, a kryzys gospodarczy i humanitarny jest przerażający – tak opisuje sytuację ks. Matteo Sanavio.

USA: wśród młodych intelektualistów szerzy się moda na katolicyzm Wiadomości
USA: wśród młodych intelektualistów szerzy się moda na katolicyzm

W nowojorskim światku młodych pisarzy i aktorów pojawiło się obecnie nowe zjawisko: zainteresowanie katolicyzmem, i to niekiedy w jego dość ekscentrycznych przejawach. Nad tym, czy jest to tylko chwilowa moda czy coś poważniejszego, zastanawiała się na łamach „New York Timesa” z 14 sierpnia katolicka dziennikarka Julia Yost, od 2017 starsza redaktor konserwatywnego i ekumenicznego czasopisma „The First Things”.

Czy duch pojednania kłóci się z oczekiwaniem reparacji? Społeczna nauka Kościoła ws. relacji polsko-niemieckich Wiadomości
Czy duch pojednania kłóci się z oczekiwaniem reparacji? Społeczna nauka Kościoła ws. relacji polsko-niemieckich

Z punktu widzenia nauczania społecznego Kościoła, nie widać żadnej zasadniczej sprzeczności między zainicjowanym przez biskupów polskich w roku 1965 procesem pojednania między Polską a Niemcami, a mandatem demokratycznie wybranych polityków do tego, by na różnych etapach tej drogi podnosili słuszne prawa społeczeństw które reprezentują, w tym m. in. wojennych reparacji - uważa dr hab. Sławomir Sowiński z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UKSW. Dodaje przy tym, że „od wyboru politycznego stylu w jakim podjęta zostanie kwestia reparacji zależeć będzie to, czy stanie się ona jeszcze jednym etapem w budowaniu dobrego sąsiedztwa Polski i Niemiec czy też proces ten zmrozić może atmosferą niechęci i uprzedzeń”.

Prefekt Dykasterii ds. Komunikacji: technologia nie może być idolem Wiadomości
Prefekt Dykasterii ds. Komunikacji: technologia nie może być idolem

Są rzeczy, których technologia nie zastąpi. „Jak wolność. Jak cud spotkania między ludźmi, zadziwienie niespodziewanym, nawrócenie, iskra geniuszu, bezinteresowna miłość”. Wskazał na to prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji, przemawiając na otwarcie światowego kongresu SIGNIS. Spotykanie pod hasłem „Pokój w świecie cyfrowym” odbywa sią w stolicy Korei Południowej i gromadzi 300 uczestników z wszystkich kontynentów.

Triduum Jackowe. O. Radcliffe: wszyscy jesteśmy zranionymi głosicielami Wiadomości
Triduum Jackowe. O. Radcliffe: wszyscy jesteśmy zranionymi głosicielami

- Wszyscy jesteśmy zranionymi głosicielami, a nasze rany mogą być błogosławieństwem dla innych ludzi – mówił o. Timothy Radcliffe OP w drugim dniu rekolekcji „Bądź!". W najstarszym polskim klasztorze dominikanów trwa Triduum Jackowe dla uczczenia 800-lecia obecności Zakonu Kaznodziejskiego nad Wisłą.

Św. Jacek Odrowąż. Na świecie znany bardziej niż w Polsce? Wiadomości
Św. Jacek Odrowąż. Na świecie znany bardziej niż w Polsce?

17 sierpnia obchodzone jest w Kościele katolickim wspomnienie św. Jacka Odrowąża, pierwszego polskiego dominikanina, który habit dominikański przyjął z rąk św. Dominika Guzmana, założyciela zakonu. Życiorys św. Jacka obfitował w wydarzenia cudowne i heroiczne. Czy jednak we własnym kraju jest on powszechnie znany?

Narodowa Pielgrzymka Francuzów do Lourdes Wiadomości
Narodowa Pielgrzymka Francuzów do Lourdes

„Z Maryją stańmy się świadkami nadziei” – te słowa towarzyszą 149. Narodowej Pielgrzymce Francuzów, która na uroczystość Wniebowzięcia przybyła do Lourdes. Bierze w niej udział ponad 4 tys. pątników, w tym 450 chorych.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Błogosławiona zwykłość życia Wiadomości
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Błogosławiona zwykłość życia

„Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany. A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te wspomnienia w swym sercu” (Łk 2, 51).

Przeor Jasnej Góry do warszawskich pielgrzymów: Przybywacie po nadzieję, bo czasy są trudne Wiadomości
Przeor Jasnej Góry do warszawskich pielgrzymów: Przybywacie po nadzieję, bo czasy są trudne

W 7 pielgrzymkach pieszych ze stolicy przyszło ok. 8 400 pątników. Rano na Jasnej Górze pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza rozpoczęła się Msza św. z udziałem uczestników warszawskich pielgrzymek pieszych. Przeor sanktuarium w powitaniu wyraził przekonanie, że Maryja będzie czuwać przy nas, abyśmy nie utracili ufności i radości życia.

Wniebowzięcie - patrz w górę! Wiadomości
Wniebowzięcie - patrz w górę!

- By zobaczyć w jasnogórskim Obrazie Matkę Bożą trzeba podnieść głowę, tak jak patrzy się w niebo - uważa 9-letni Antoś Brzozowski z Elbląga, który już po raz siódmy pielgrzymował na Jasną Górę. Choć są z różnych regionów kraju, parafii, wspólnot, „niezrzeszeni” czy po prostu wydają się z „różnej bajki” - mają jeden cel. W drodze na Jasną Górę odkrywają, że warto „wypatrywać nieba”, a Jezus dał człowiekowi „ku pomocy i obronie” swoją Matkę Maryję.

Ewangelia na Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z komentarzem [video]

Magnificat. Komentarz o. Tomasz Nowak OP.

Papież: Maryja pokazuje nam, że niebo jest w zasięgu ręki Wiadomości
Papież: Maryja pokazuje nam, że niebo jest w zasięgu ręki

Maryja pokazuje nam, że niebo jest w zasięgu ręki, jeśli nie ulegniemy grzechowi, będziemy chwalić Boga w pokorze i wielkodusznie służyć innym. Mówił o tym papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”, którą odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra.

Wiadomości
"Czy Matka Boża zmarła przed wniebowzięciem?". Święto wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Czy Matka Boża zmarła przed wniebowzięciem? Czy wzmiankę o jej wniebowzięciu można znaleźć na kartach Pisma Świętego? Gdzie współcześnie przechowywane są relikwie Matki Bożej? Czy uroczystość Wniebowzięcia NMP obchodzą wyłącznie rzymscy katolicy? Przedstawiamy 10 ciekawostek dotyczących tego wyjątkowego święta.

Abp Jędraszewski w Łagiewnikach: Bogu zależy na człowieku Wiadomości
Abp Jędraszewski w Łagiewnikach: Bogu zależy na człowieku

– Bogu zależy na nas – mówił abp Marek Jędraszewski w krakowskich Łagiewnikach podczas Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia odbywającej się z okazji 20-lecie Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, którego dokonał Jan Paweł II 17 sierpnia 2002 r.

Franciszek do zebranych w Łagiewnikach: Bardziej niż kiedykolwiek widzimy dzisiaj znaczenie gestu Jana Pawła II Wiadomości
Franciszek do zebranych w Łagiewnikach: Bardziej niż kiedykolwiek widzimy dzisiaj znaczenie gestu Jana Pawła II

- Módlmy się miłosierdzie i zmiłowanie dla udręczonego narodu ukraińskiego - powiedział papież Franciszek po odmówieniu niedzielnej modlitwy „Anioł Pański”.

Wiadomości
81 lat temu męczeńską śmiercią zmarł św. Maksymilian Kolbe. W Kościele wspomnienie świętego

W niedzielę 14 sierpnia w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach (5 km od Auschwitz) franciszkanie zaplanowali Transitus – nabożeństwo upamiętniające przejście o. Kolbego z ziemi do nieba. Bezpośrednio po nim wyruszyła piesza pielgrzymka z relikwiami św. Maksymiliana do byłego obozu Auschwitz. Przy Bloku 11 w KL Auschwitz ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel odprawił Mszę św.

Ewangelia na XX Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na XX Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

"Przyszedłem ogień rzucić na ziemię i jakże pragnę, ażeby już zapłonął". Komentarz o. Adam Szustak OP.

Papież zadzwonił do prezydenta Zełeńskiego i wysłuchał informacji o rosyjskich zbrodniach Wiadomości
Papież zadzwonił do prezydenta Zełeńskiego i wysłuchał informacji o rosyjskich zbrodniach

W piątek, 12 sierpnia, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński rozmawiał telefonicznie z Franciszkiem, mówiąc mu m.in. o "strasznych zbrodniach", jakich okupant rosyjski dopuszcza się na Ukrainie. O wydarzeniu tym powiadomił wszystkich sam szef państwa na swoim Twitterze. Był to trzeci kontakt telefoniczny obu mężów stanu od czasu rozpoczęcia agresji Rosji przeciw Ukrainie.

Emerytury
Stażowe