Rektor Sanktuarium w Fatimie: Dzieci są bardziej otwarte na Boga, dlatego Matka Boża się im objawiła [wywiad] Wiadomości
Rektor Sanktuarium w Fatimie: Dzieci są bardziej otwarte na Boga, dlatego Matka Boża się im objawiła [wywiad]

- Nie mam wątpliwości, że jeśli ktoś jest w stanie skutecznie wynagradzać za nasze grzechy, zgodnie z pragnieniem Pani Fatimskiej, to właśnie dzieci! - mówi ks. Carlos Cabecinhas, rektor Sanktuarium w Fatimie w wywiadzie dla Sanktuarium Narodowego Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem, które jest polskim centrum propagowania orędzia fatimskiego.

Historyczne wydarzenie. Tłumy na Mszy św. na Stadionie Narodowym w Bahrajnie Wiadomości
Historyczne wydarzenie. Tłumy na Mszy św. na Stadionie Narodowym w Bahrajnie

Do miłowania zawsze i miłowania wszystkich zachęcił papież katolików, którzy przybyli z Bahrajnu, Kuwejtu, Kataru i Arabii Saudyjskiej, a także z innych krajów Zatoki Perskiej na Mszę św. w intencji pokoju i sprawiedliwości na Stadionie Narodowym w Awali w Bahrajnie. W odprawianej w języku angielskim Eucharystii wzięło udział 30 tys. wiernych.

[Wywiad] Białorusini organizują modlitwę wdzięczności dla Kościoła w Polsce: To była inicjatywa oddolna, by podziękować... Wiadomości
[Wywiad] Białorusini organizują modlitwę wdzięczności dla Kościoła w Polsce: "To była inicjatywa oddolna, by podziękować..."

- Postanowiliśmy zorganizować „Modlitwę wdzięczności dla Kościoła w Polsce” – mówi duszpasterz katolickiej wspólnoty Białorusinów w Warszawie ks. Wiaczesław Barok. – To była inicjatywa oddolna, by podziękować Polakom za wieloletnią pomoc Kościołowi na Wschodzie. Duszpasterstwo białoruskie w Warszawie działa już ponad rok przy kościele św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży.

Papież przewodniczył ekumenicznej modlitwie o pokój Wiadomości
Papież przewodniczył ekumenicznej modlitwie o pokój

„Nie można prawdziwie świadczyć o Bogu miłości, jeśli nie jesteśmy zjednoczeni między sobą, jak On tego pragnie” – stwierdził Franciszek podczas spotkania ekumenicznego i modlitwy o pokój w katedrze Matki Bożej Arabskiej w Awali. Wziął w nim udział m.in. duchowy przywódca prawosławia, patriarcha Konstantynopola Bartłomiej.

Papież do  Muzułmańskiej Rady Starszych: Bóg jest źródłem pokoju Wiadomości
Papież do Muzułmańskiej Rady Starszych: Bóg jest źródłem pokoju

Bóg nigdy nie prowadzi do wojny, nigdy nie nawołuje do nienawiści, nigdy nie skłania do przemocy – przekonywał papież Franciszek podczas spotkania z Muzułmańską Radą Starszych. Odbyło się ono na dziedzińcu meczetu przy pałacu królewskim Sachir.

[Wywiad] Reżyser filmu „Prorok”: Kard. Wyszyński to Clint Eastwood w purpurze Wiadomości
[Wywiad] Reżyser filmu „Prorok”: Kard. Wyszyński to Clint Eastwood w purpurze

- Kard. Wyszyński to gigant, taki Clint Eastwood w purpurze - uważa Michał Kondrat, reżyser filmu „Prorok”, który 11 listopada wejdzie na ekrany kin w Polsce a kilka dni później także w Stanach Zjednoczonych. Obraz przedstawia losy Prymasa Tysiąclecia po uwolnieniu z internowania i walkę Kardynała o wolność i godność każdego człowieka.

„Niewiedza jest wrogiem pokoju”; „W ogrodzie ludzkości igra się z ogniem”. Papież na Forum na rzecz Dialogu Wiadomości
„Niewiedza jest wrogiem pokoju”; „W ogrodzie ludzkości igra się z ogniem”. Papież na Forum na rzecz Dialogu

O podejmowanie modlitwy, wychowania i działań na rzecz pokoju i współistnienia zaapelował Franciszek zwracając się do uczestników kończącego się w Awali „Bahrajńskiego Forum na rzecz Dialogu: Wschód i Zachód dla ludzkiego współistnienia”. Papież wezwał uczestników tego spotkania „abyśmy razem byli prorokami współżycia, twórcami jedności, budowniczymi pokoju”.

Wiadomości
Chrześcijanie w krajach arabskich

W związku z rozpoczynającą się 3 listopada wizytą Franciszka w Bahrajnie przedstawiamy dane dotyczące liczby chrześcijan na Półwyspie Arabskim. Ocenia się, że w Arabii Saudyjskiej, Kuwejcie. Bahrajnie, Katarze, Omanie, Jemenie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest ich 4-5 milionów. Większość stanowi około 3,5-milionowa wspólnota katolików, którymi opiekuje się około 140 księży. Niemal wszyscy wyznawcy Chrystusa na tych ziemiach to obcokrajowcy, głównie pracownicy sezonowi z Filipin, Indii, Bangladeszu i innych krajów azjatyckich, ale też z Libanu, Jordanii, Egiptu i z Europy.

„Przybywam tu jako wierzący, jako chrześcijanin”. Pierwszy dzień wizyty papieża Franciszka w Bahrajnie Wiadomości
„Przybywam tu jako wierzący, jako chrześcijanin”. Pierwszy dzień wizyty papieża Franciszka w Bahrajnie

Papież Franciszek rozpoczął dziś czterodniową podróż apostolską do Bahrajnu. Jej głównym celem jest udział w Bahrajńskim Forum Dialogu pod hasłem „Wschód i Zachód na rzecz ludzkiego współistnienia”. Mottem papieskiej podróży są słowa: „Pokój na ziemi ludziom dobrej woli”, zaczerpnięte z Ewangelii według św. Łukasza. Jest to 39. podróż zagraniczna obecnego papieża.

[Wywiad] Ksiądz towarzyszący w drodze do śmierci: Śmierć nie jest przeciwieństwem życia, ale jest jego częścią Wiadomości
[Wywiad] Ksiądz towarzyszący w drodze do śmierci: Śmierć nie jest przeciwieństwem życia, ale jest jego częścią

- Śmierć nie przeciwstawia się życiu. ale jest jego częścią. Życie jest ciągłością: my w nim jesteśmy, z chwilą narodzin wchodzimy w nie. Ale życie było zawsze, bo Bóg jest życiem. A zatem śmierć nie może być jego przeciwstawieniem, ale tkwi wewnątrz życia. Przeciwstawiają mu się natomiast nienawiść i brak miłości. Tak o życiu i śmierci opowiedział w rozmowie z KAI ks. Guidalberto Bormolini z Comunità dei Ricostruttori (Wspólnota Odbudowujących).

Franciszek do władz Bahrajnu: Pracujmy razem na rzecz wspólnoty i nadziei Wiadomości
Franciszek do władz Bahrajnu: Pracujmy razem na rzecz wspólnoty i nadziei

Papież przybył dziś do Królestwa Bahrajnu i spotkał się z królem tego islamskiego kraju Hamadem bin Isa Al Khalifa. - Pracujmy razem, pracujmy na rzecz wspólnoty, na rzecz nadziei – zaapelował Ojciec Święty w swoim pierwszym przemówieniu w Bahrajnie. Było ono skierowane do przedstawicieli władz, społeczeństwa obywatelskiego oraz korpusu dyplomatycznego.

Wiadomości
Bp Długosz: Człowiek buntuje się przeciwko śmierci, bo w duszy ma zaszczepioną wieczność

Po raz kolejny w Częstochowie w dniu Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych 2 listopada odbyły się Zaduszki Artystyczne. Zgromadzeni w świątyni św. Józefa Rzemieślnika modlili się w intencji zmarłych częstochowskich twórców i artystów: muzyków, plastyków, poetów, literatów, architektów oraz wszystkich, których pasje i talenty kształtowały kulturę regionu częstochowskiego i Polski.

Wiadomości
Franciszek zawierzył Matce Bożej podróż do Bahrajnu

Papież odwiedził bazylikę Santa Maria Maggiore w Rzymie, by modlić się przed ikoną Salus Populi Romani i zawierzyć Matce Bożej podróż do Królestwa Bahrajnu.

Wikariusz Arabii Płd.: Papieska wizyta w Bahrajnie jest szansą dla świata Wiadomości
Wikariusz Arabii Płd.: Papieska wizyta w Bahrajnie jest szansą dla świata

- Do tego spotkania dochodzi w poważnej sytuacji światowego niepokoju, ale w centrum owego wydarzenia stoi możliwe współistnienie dobra, pokoju, pojednania, budowania godnego życia dla wszystkich – tak o planowanym przyjeździe Papieża do Bahrajnu mówi wikariusz Arabii Południowej bp Paolo Martinelli. Hierarcha zaznacza, iż Franciszek odwiedzi tam Kościół imigrantów, a więc wspólnotę w zasadzie wielokulturową, a ponadto Ojciec Święty będzie też kontynuował dialog chrześcijańsko-muzułmański.

W uroczystość Wszystkich Świętych zmarł benedyktyn mający za sobą 87 lat ślubów zakonnych Wiadomości
W uroczystość Wszystkich Świętych zmarł benedyktyn mający za sobą 87 lat ślubów zakonnych

W wieku 104 lat zmarł 1 listopada w domu opieki w mieście Newport w hrabstwie Tipperary w płd. Irlandii o. Placid Murray – najstarszy zakonnik w tym kraju, a być może także na świecie. Święcenia kapłańskie przyjął prawie 81 lat temu a śluby w zakonie benedyktynów złożył 87 lat temu. Większą część swego życia zakonnego spędził w opactwie Glenstal w Murroe (hrabstwo Limerick w środkowej Irlandii) i na tamtejszym cmentarzu klasztornym zostanie pochowany 3 bm.

Wiadomości
Papież Franciszek jedzie do Bahrajnu

W dniach 3-6 listopada papież Franciszek złoży wizytę apostolska w Bahrajnie. Będzie to drugie, po Zjednoczonych Emiratach Arabskich w 2019 roku, państwo Półwyspu Arabskiego, goszczące głowę Kościoła katolickiego. Celem papieskiej wizyty jest udział w Bahrajńskim Forum Dialogu pod hasłem „Wschód i Zachód na rzecz ludzkiego współistnienia”.

Polskie cmentarze wojenne na świecie Wiadomości
Polskie cmentarze wojenne na świecie

Szczególne miejsce wśród odwiedzanych we Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny cmentarzy zajmują nekropolie wojenne, cmentarze uchodźców, zesłańców, ofiar represji. Szereg takich cmentarzy odwiedzają Polacy nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. W ten sposób czczą nie tylko pamięć o poległych, ale przypominają o swojej tożsamości, często już w kolejnym pokoleniu na obczyźnie.

Najbardziej pomagamy zmarłym, gdy sami zbliżamy się do Boga [wywiad] Wiadomości
"Najbardziej pomagamy zmarłym, gdy sami zbliżamy się do Boga" [wywiad]

Pomaganie zmarłym nie polega na automatycznym wypełnianiu pewnych praktyk. Chodzi o duchowy dar. Najbardziej pomagamy duszom, kiedy sami zbliżamy się do Boga – mówi s. Anna Czajkowska ze Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych. Jak podkreśla, w pomocy duszom nie tyle trzeba myśleć o zmarłym – o tym, czego on konkretnie potrzebuje – ale trzeba myśleć o Bogu. Zwraca też uwagę, że po „tamtej stronie” nic nie wygląda tak jak po naszej i możemy mówić o rzeczywistości po śmierci jedynie poprzez pewne podobieństwo do tego, co znamy.

Dzień Zaduszny - geneza, dogmat, modlitwa i wiara Wiadomości
Dzień Zaduszny - geneza, dogmat, modlitwa i wiara

Dziś, 2 listopada, Kościół katolicki wspomina wszystkich wiernych zmarłych. Dzień Zaduszny to czas szczególnej modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy po śmierci potrzebują oczyszczenia w miłości, czyli czyśćca, który jest "przedsionkiem nieba".

[Wywiad] Generał zakonu kamedułów: Święty to nie VIP z okładki Wiadomości
[Wywiad] Generał zakonu kamedułów: Święty to nie VIP z okładki

Od czasów średniowiecza zrodziło się pojęcie “być jak ten święty”. Kiedy byłem dzieckiem proboszcz w mojej parafii mówił mi, że mam być takim, jak ten święty. I znowu chodziło o naśladowanie. Ja mam być sobą. Mam moją drogę do przebycia. Mam rozwinąć moją osobowość. Mam odpowiedzieć na wezwanie Ducha Świętego, który jest we mnie i który mnie kocha takim, jakim jestem. Także i mój grzech” - mówi w rozmowie z KAI o. Alessandro Barban OSB Cam, generał zakonu kamedułów. Włoski zakonnik podkreśla: “Jest też coś takiego jak świętość anonimowa, codzienna, wyrażona przez wiele kobiet i mężczyzn. Są oni wierni Ewangelii, pokonują próby, czynią miłosierdzie bez żadnego rozgłosu. Święci nie są VIP-ami. Żyją w zupełnej odwrotności do tego. Są bohaterami gestów miłosierdzia”.

Emerytury
Stażowe