Do Lizbony, gdzie we wtorek rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży, przybyło do wtorkowego popołudnia 200 tys. osób, podał komitet organizacyjny imprezy.
Mija 79 lat od wybuchu największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie II wojny światowej. Dziś, w Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego, na Jasnej Górze zanoszona jest modlitwa za Ojczyznę i bohaterów poległych w jej obronie. O ich walce i poświęceniu przypominają tutaj liczne pamiątki, ale też przybywający, szczególnie w tym czasie, pielgrzymi, którzy podkreślają, że ta pamięć jest ważna i potrzebna.
Jutro, tj. 2 sierpnia, papież Franciszek udaje się do Portugalii. Pielgrzymka papieska organizowana jest okazji XXXVII Światowych Dni Młodzieży i odbywać się będzie w dniach 2-6 sierpnia 2023 r.
„Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” (Ga 5, 1a).
Czasami jest tak, że musimy udać się w daleką podróż, aby odkryć, że nasz prawdziwy skarb był cały czas tuż obok nas. Odnalezienie go wymaga jednak zaangażowania. Dla wierzących – Żydów i chrześcijan – skarb, którego szukamy, został ukryty w naszych sercach. Tym skarbem jest bliskość z Bogiem – pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich, komentując Ewangelię z niedzieli 30 lipca.
„To radość młodego Kościoła, który z pokolenia na pokolenie pokazuje, jak jest silny swoją wiarą i przywiązaniem do Chrystusa” – mówi o Światowych Dniach Młodzieży abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski modlił się w czasie Mszy św. w Porto, na którą zostali zaproszeni pielgrzymi goszczeni na jej terenie przed spotkaniem z papieżem Franciszkiem w Lizbonie.
Do szukania, znalezienia i przyjęcia Pana Jezusa całą swoją istotą zachęcił Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.
Przypowieści o perle, skarbie i sieci. Niedzielne kazania - o. Krzysztof Pałys OP i ks. Marek Studenski.
„Ćwiczenia duchowe ” Ignacego Loyoli mają uniwersalną wartość i mogą je odprawiać nie tylko katolicy, ale także wyznawcy innych Kościołów i religii – powiedział o. Józef Augustyn SJ. W rozmowie z o. Wojciechem Morański SJ, jezuita wyjaśnił m.in. w jaki sposób ta kilkusetletnia metoda modlitwy może być aktualna dla współczesnego człowieka. Opowiedział również o tym jak dziedzictwo Ignacego Loyoli wyraża się w pontyfikacie papieża Franciszka.
Miejsce kobiet w Kościele jest wszędzie tam, gdzie nie zachodzi potrzeba posiadania władzy święceń - mówi kard. Grzegorz Ryś w rozmowie z Małgorzatą Bilską, opublikowanym w dzisiejszym "Plusie Minusie".
Już niedługo papież Franciszek wybiera się z pielgrzymką do Francji. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało dziś całkowity harmonogram aktywności Franciszka podczas wizyty.
Ks. Franciszek Blachnicki zostanie pośmiertnie uhonorowany Orderem Orła Białego. Uroczystość odbędzie się 6 sierpnia na górze Błyszcz koło Tylmanowej. Ks. Blachnicki, założyciel Ruchu Światło-Życie, to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego duchowieństwa katolickiego w okresie PRL.
Meksykańscy biskupi chcą wprowadzić do liturgii lokalne tradycje ludów tubylczych. Chodzi tu konkretnie o okadzanie, tańce liturgiczne i modlitwę starszyzny. Projekt dokumentu został przegłosowany prawie jednogłośnie przez Konferencję Episkopatu Meksyku w kwietniu br. Teraz przesłano go do zatwierdzenia do watykańskiej Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Przyjmujemy za pewnik pojęcie demokracji, wolności politycznej, wolności ekonomicznej. Wcale tak nie jest. To zdobycz europejska po setkach lat. Nie wygląda to tak samo na całym świecie - powiedział w rozmowie z KAI ojciec Alessandro Barban OSB Cam. Generał zakonu kamedułów opowiada o znaczeniu tzw. Kodeksu z Camadoli - dokumentu, który w 1943 roku opracowali młodzi włoscy intelektualiści katoliccy, których prowadził ks. Giovanni Battista Montini - poźniejszy papież Paweł VI.
Ulmowie to wzór człowieczeństwa - stwierdził Michael Schudrich. Naczelny rabin Polski przekazał KAI, że weźmie udział w uroczystościach beatyfikacyjnych Rodziny zamordowanej przez niemieckich żandarmów za ukrywanie Żydów. Wydarzenie to odbędzie się 10 września w Markowej na Podkarpaciu.
Pogłębiają się represje Kościoła ze strony lewicowego reżimu prezydenta Daniela Ortegi. Po serii kasacji katolickich instytucji, wydaleń duchownych, w tym nuncjusza apostolskiego, aresztowań i szykanów wobec księży i działaczy, a także niepokornych wiernych, tym razem władza uderzyła w 84-letniego franciszkańskiego misjonarza o. Domenico Pepe.
Jak to się stało, że św. Szarbel pół wieku po śmierci znalazł się na pamiątkowym zdjęciu? Skąd bierze się olej św. Szarbela? Gdzie leży „polski Liban”? 28 lipca wspominamy maronickiego mnicha i pustelnika św. Szarbela Makhloufa (1828-1898), związanego z monaterem w Annaja w Libanie. To obecnie jeden z najpopularniejszych świętych, choć nie wszystkie fakty są powszechnie znane.
Mamy nadzieję i bardzo czekamy na powrót młodzieży do udziału w życiu Kościoła – mówi bp José Ornelas Carvalho, przewodniczący Portugalskiej Konferencji Biskupiej. W rozmowie z KAI przed sierpniowymi Światowymi Dniami Młodzieży w Lizbonie hierarcha zastanawia się, jak przyciągnąć do Kościoła młodzież.
Przez południe Włoch przetacza się obecnie fala pożarów. Płoną lasy, od których zajmują się również budynki. O wielkiej stracie może mówić okoliczny konwent franciszkanów, którym pożar strawił kościół wraz ze znajdującymi się tam relikwiami, zniszczeniu uległa także część klasztoru..
Światowe Dni Młodzieży „wymyślił” św. Jan Paweł II, który – zanim jeszcze rozpoczął swój pontyfikat – znany był m.in. ze swego wielkiego zainteresowania sprawami młodych ludzi i umiał nawiązywać z nimi łatwy i bezpośredni kontakt. I jako zwykły kapłan w parafii, i jako biskup pomocniczy, a potem metropolita krakowski, i wreszcie jako Następca św. Piotra – Karol Wojtyła do końca życia potrafił zachować bliskie i serdeczne związki z młodzieżą, odwzajemniane zresztą na każdym kroku. Nawet w chwili, gdy odchodził do Domu Ojca, powiedział – jak przekazał to później jego sekretarz abp Stanisław Dziwisz: „Czekałem na was, a wy przyszliście do mnie”, mając na myśli tłumy młodych ludzi, którzy towarzyszyli mu w ostatnich chwilach życia na Placu św. Piotra.