Wiadomości
Bp Marek Mendyk wygrał proces z "Gazetą Wyborczą"

We wtorek 16 kwietnia w Sądzie Okręgowym w Świdnicy zakończyła się sprawa przeciwko "Gazecie Wyborczej" i dziennikarce Ewie Wilczyńskiej - zastępcy redaktora naczelnego wrocławskiego oddziału gazety o naruszenie dóbr osobistych biskupa Marka Mendyka. Bp Mendyk wygrał kolejny proces.

Kard. Ryś przy grobie św. Jana Pawła II: Dobra Nowina to nie teoria, ale Osoba Wiadomości
Kard. Ryś przy grobie św. Jana Pawła II: Dobra Nowina to nie teoria, ale Osoba

Dobrą Nowiną nie jest żadna historia, nie jest żadna teoria, Dobrą Nowiną jest Osoba. Chrześcijaństwo zaczyna się dopiero wtedy, kiedy człowiek spotyka się z Osobą Jezusa Chrystusa - powiedział metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze byli także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski i ordynariusz drohiczyński bp Piotr Sawczuk.

Realna liczba katolików w Polsce – wnioski płynące ze spisu powszechnego Wiadomości
Realna liczba katolików w Polsce – wnioski płynące ze spisu powszechnego

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? – tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Francuskie przedmieścia - katolicy wobec islamu Wiadomości
Francuskie przedmieścia - katolicy wobec islamu

Islam wprowadza nowe standardy praktykowania wiary na francuskich przedmieściach. Paradoksalnie wpływa to również na żyjących tam katolików, i to pozytywnie: otwarcie mówią o swej wierze i przygotowują się do jej obrony w konfrontacji z muzułmańskimi sąsiadami. Katolicy na przedmieściach to jednak nie rodowici Francuzi, lecz migranci. W tych zdominowanych przez wyznawców Mahometa dzielnicach tworzą jednak dynamiczne i zazwyczaj młode wspólnoty, które dają świadectwo o Chrystusie.

XXIV Dzień Papieski przebiegnie pod hasłem „Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia” Wiadomości
XXIV Dzień Papieski przebiegnie pod hasłem „Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”

Pod hasłem „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia” będzie obchodzony 13 października w Polsce i środowiskach polonijnych na całym świecie XXIV Dzień Papieski. Dzień ten upamiętnia pontyfikat Papieża Polaka i jest okazją do wsparcia zdolnej młodzieży z małych miejscowości, którą opiekuje się Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Znany ksiądz uwolniony od zarzutów. Dziwne losy portugalskiej listy pedofilów. W grę wchodzi polityczny skandal? Wiadomości
Znany ksiądz uwolniony od zarzutów. Dziwne losy portugalskiej listy pedofilów. W grę wchodzi polityczny skandal?

Znany lizboński ksiądz Mário Rui Pedras został oczyszczony z zarzutów o nadużycia seksualne i przywrócony do posługi kapłańskiej w parafii św. Mikołaja w Lizbonie. Jak podały we wtorek władze archidiecezji lizbońskiej w trakcie śledztwa przeprowadzonego przez władze kościelne nie potwierdziły się zarzuty pod adresem stołecznego kapłana.

wideo
Papież do Polaków: Pielęgnujcie wewnętrzną wolność ducha [video]

W czasie dzisiejszej audiencji generalnej na Placu św. Piotra, Franciszek zwrócił uwagę na jedną z cnót kardynalnych - umiarkowanie i jej właśnie poświęcił treść dzisiejszego rozważania. Z kolei do odejścia od tego, co "niszczy życie i godność osoby ludzkiej" oraz pielęgnowanie wewnętrznej wolności duchowej zachęcał papież zebranych na audiencji Polaków.

Przerażający projekt: Eutanazja dla „ludzi zmęczonych życiem” Wiadomości
Przerażający projekt: Eutanazja dla „ludzi zmęczonych życiem”

W Belgii mamy do czynienia z kolejną przerażającą odsłoną kultury śmierci. Luc Van Gorp, stojący na czele jednego z funduszy ubezpieczeń, których celem jest zapewnienie każdemu godnej opieki zdrowotnej, wyszedł z propozycją eutanazji dla „ludzi zmęczonych życiem”. W odpowiedzi belgijscy biskupi przypomnieli, że „ludzkie społeczeństwo zawsze opowiada się za życiem”.

Polak nuncjuszem w RPA i Lesotho Wiadomości
Polak nuncjuszem w RPA i Lesotho

Ojciec Święty mianował polskiego dyplomatę, abp. Henryka Jagodzińskiego, nuncjuszem apostolskim w RPA i Lesotho. Dotychczas był on papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Wiadomości
Były lekarz i arcybiskup Paryża: Dla biologii zygota to już człowiek

Nauka stale dostarcza nam nowych informacji o początku człowieka i o jego płynnym rozwoju. Powinno nas to wprawiać w zdumienie, my tymczasem kurczowo trzymamy się bezpodstawnych z biologicznego punktu widzenia wyobrażeń o pierwszych dniach naszego życia. Zwrócił na to uwagę były arcybiskup Paryża, który zanim został kapłanem przez 11 lat wykonywał zawód lekarza. Na zaproszenie organizacji Réseau Vie wygłosił wykład na temat ludzkiego embrionu.

Po zamachu na asyryjskiego biskupa w Australii, abp Fisher apeluje o modlitwę za rannego Wiadomości
Po zamachu na asyryjskiego biskupa w Australii, abp Fisher apeluje o modlitwę za rannego

- Najlepszą reakcją na przemoc i lęk jest modlitwa i pokój – stwierdził arcybiskup Sydney Anthony Fisher po zamachu na biskupa wspólnoty asyryjskiej Mar Mari Emmanuela i księdza Isaaca Royela, do którego doszło 15 kwietnia podczas nabożeństwa w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley, około 30 kilometrów na zachód od Sydney.

Kościół wspomina dziś świętego Benedykta Józefa Labre, który „użyczył” twarzy Jezusowi Wiadomości
Kościół wspomina dziś świętego Benedykta Józefa Labre, który „użyczył” twarzy Jezusowi

Mówi się, że jego promieniująca świętością twarz fascynowała ludzi. Jednemu z rzymskich malarzy posłużyła nawet do namalowania oblicza Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy - pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 16 kwietnia wspominamy św. Benedykta Józefa Labre. Beatyfikował go Papież Pius IX w 1860 r., a kanonizował w 1881 r. Leon XIII. Relikwie znajdują się w kościele Santa Maria dei Monti w Rzymie. Jest patronem pielgrzymów i podróżników.

[wywiad] Przewodniczący KEP: Najbardziej palącą potrzebą jest odnowa wiary Wiadomości
[wywiad] Przewodniczący KEP: Najbardziej palącą potrzebą jest odnowa wiary

– Musimy najpierw odnowić naszą wiarę, aby dawać wiarygodne świadectwo – mówi KAI arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita gdański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Dodaje, że ożywienie wiary pomoże rozwiązać wiele innych kwestii i wyzwań, przed którymi stoi dziś Kościół w Polsce. - Dzisiaj więc trzeba pracować nad rozbudzaniem wiary. To wyzwanie trzeba przełożyć na konkretne działania duszpasterskie: poczynając od budowania nowych relacji, bycia dla poszukiwania tych, którzy stoją na peryferiach, pochylania się nad cierpiącymi i upadającymi – mówi.

Postulator procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć apeluje do wiernych. Wiadomo, kiedy pierwsza sesja trybunału Wiadomości
Postulator procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć apeluje do wiernych. Wiadomo, kiedy pierwsza sesja trybunału

Arcybiskup metropolita krakowski Marek Jędraszewski podał do wiadomości swoją decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego młodej polskiej misjonarki świeckiej Heleny Kmieć, zamordowanej w styczniu 2017 roku w Boliwii. W chwili śmierci Helena miała 25 lat. W związku z rozpoczynającym się procesem jego postulator, ks. dr Paweł Wróbel SDS, zwraca się do wiernych z prośbą.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: To nie rodzina patologiczna tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: To nie rodzina patologiczna

„A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go” (Łk 15, 20).

Kto jest odpowiedzialny za zabicie Jezusa? wideo
Kto jest odpowiedzialny za zabicie Jezusa?

Na podstawie niedokształconej lektury Dziejów Apostolskich 3, można by w Kościele dojść do wniosku, że wszyscy Żydzi zabili Jezusa i że w konsekwencji utracili przymierze z Bogiem. Wniosek ten jest błędny z historycznego, etycznego i teologicznego punktu widzenia - pisze dr Amy-Jill Levine, profesor Nowego Testamentu i Nauk Żydowskich, pierwsza Żydówka wykładająca Nowy Testament w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na Trzecią Niedzielę Wielkanocną 14 kwietnia.

Dziś rozpoczął się XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny Wiadomości
Dziś rozpoczął się XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny

Dziś, 14 kwietnia, rozpoczyna się XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny. W tym roku wydarzeniu towarzyszy hasło: „Powołani do wspólnoty – komunii z Bogiem i bliźnimi w Kościele”. Celem inicjatywy jest odkrywanie i pogłębianie znaczenia Słowa Bożego w życiu Kościoła i w osobistym życiu wiernych. Obchody rozpocznie VIII Narodowe Czytanie Pisma Świętego, którego przedmiotem lektury będą Dzieje Apostolskie.

Franciszek o ataku Iranu na Izrael: Apeluję o powstrzymanie działań. Nikt nie może zagrażać istnieniu innych Wiadomości
Franciszek o ataku Iranu na Izrael: Apeluję o powstrzymanie działań. Nikt nie może zagrażać istnieniu innych

Po odmówieniu wielkanocnej modlitwy „Regina Caeli” Ojciec Święty wyraził zaniepokojenie zaostrzeniem sytuacji w Ziemi Świętej po wczorajszym ataku Iranu na Izrael. Wezwał do modlitwy o pokój, także na Ukrainie.

W Warszawie trwa Narodowy Marsz Życia Wiadomości
W Warszawie trwa Narodowy Marsz Życia

Odśpiewaniem hymnu Polski na Placu Zamkowym w Warszawie rozpoczął się Narodowy Marsz Życia. To wielka manifestacją w obronie życia, rodziny, wartości i niepodległości oraz wyraz solidarności z tymi, którzy najbardziej potrzebują wsparcia, zwłaszcza dziećmi zagrożonymi aborcją. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski. Do uczynienia niedzieli dniem szczególnej modlitwy w obronie życia poczętego zachęcił przewodniczący Episkopatu abp Tadeusz Wojda SAC.

Papież o mocy dzielenia się wiarą: Jezus uczyni nasze spotkania i środowiska jeszcze piękniejszymi Wiadomości
Papież o mocy dzielenia się wiarą: Jezus uczyni nasze spotkania i środowiska jeszcze piękniejszymi

Czasem trudno nam mówić o spotkaniu z Jezusem, ale ma to ogromne znaczenie dla naszych rodzin, bliskich i przyjaciół. Papież Franciszek mówił o tym w rozważaniu przed południową modlitwą okresu wielkanocnego Regina Caeli. Nawiązując do niedzielnej Ewangelii wskazał, że Jezus przybył na spotkanie z uczniami właśnie wtedy, gdy dzielili się historią swojego spotkania z Nim w drodze do Emaus.

Emerytury
Stażowe