Wiadomości
Świątynia Opatrzności Bożej: Uroczysta Msza św. w Narodowe Święto Niepodległości

Przed nowotworem wzajemnej wrogości przestrzegał podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny biskup polowy Wiesław Lechowicz. – Program solidarności, a nie walki, prowadzi do trwania wolności i w wolności – podkreślił w homilii. Eucharystii sprawowanej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. We mszy św. uczestniczył prezydent Andrzej Duda i przedstawiciele najwyższych władz państwowych.

W niedzielę XV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Bp Miziński: Potrzebują naszego wsparcia Wiadomości
W niedzielę XV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Bp Miziński: Potrzebują naszego wsparcia

Prześladowani chrześcijanie potrzebują naszego wsparcia. Potrzebna jest nasza obecność duchowa i pomoc materialna – powiedział sekretarz generalny KEP bp Artur G. Miziński, zapowiadając XV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Będzie on obchodzony w Kościele w Polsce w niedzielę 12 listopada pod hasłem „To jest zawsze nasz dom”. W tym roku Pomoc Kościołowi w Potrzebie zwraca szczególną uwagę na sytuację prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

Przeor Jasnej Góry zachęca do modlitwy za Polskę Wiadomości
Przeor Jasnej Góry zachęca do modlitwy za Polskę

Do modlitwy o pomyślność Ojczyzny, mądre rozeznawanie ducha wolności i jedność narodową zachęca w przededniu Święta Niepodległości przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Przypomina, że wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze, troska o nią jest naszym zobowiązaniem wobec przodków, którzy za nią oddali życie i wobec przyszłych pokoleń. Jutro przypada 105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tymczasem w Niemczech... kontynuacja Drogi Synodalnej Wiadomości
Tymczasem w Niemczech... kontynuacja Drogi Synodalnej

W Essen rozpoczęły się obrady tak zwanej Komisji Synodalnej, która jest wynikiem niemieckiej Drogi Synodalnej. Komisja do 2026 roku ma przygotować utworzenie stałej Rady Synodalnej składającej się z osób świeckich i duchownych, która ma być „organem konsultacyjnym i decyzyjnym” niezależnym od biskupa diecezjalnego.

[wywiad] o. Józef Augustyn SJ: Każde odejście księdza to niepowtarzalna i złożona historia Wiadomości
[wywiad] o. Józef Augustyn SJ: Każde odejście księdza to niepowtarzalna i złożona historia

- Każda rezygnacja z kapłaństwa jest wezwaniem do nawrócenia, tak dla przełożonych jak i współbraci – mówi w rozmowie z KAI o. Józef Augustyn SJ. Znany katolicki rekolekcjonista, mistrz życia duchowego i psycholog analizuje przyczyny porzucenia kapłaństwa i wskazuje na ewentualne środki zaradcze. Jego zdaniem szybko narastające w ostatnich latach w Polsce zjawisko odejść z kapłaństwa przypomina dynamikę porzuceń kapłaństwa w Europie Zachodniej w czasach posoborowych.

Poruszający list włoskich biskupów: Jakże wiele jest życia, któremu społeczeństwo odmawia prawa do istnienia Wiadomości
Poruszający list włoskich biskupów: Jakże wiele jest życia, któremu społeczeństwo odmawia prawa do istnienia

Próby określenia „czasu, kiedy życie w łonie matki” staje się ludzkie, podobne są do przypadków dyskryminacji rasowej – napisali włoscy biskupi w perspektywie 46. Narodowego Dnia Życia, obchodzonego we Włoszech 4 lutego 2024 roku, a w Polsce 24 marca. Piszą, że dziś jesteśmy świadkami niewystarczającej ochrony życia „którego godność i wartość potwierdzają zawsze i w każdych okolicznościach istotne racje”.

Kościół wspomina dziś św. Leona Wielkiego, Doktora jedności Kościoła i jałmużny Wiadomości
Kościół wspomina dziś św. Leona Wielkiego, Doktora jedności Kościoła i jałmużny

„Doktor jedności Kościoła” i „Doktor jałmużny”, pierwszy papież pochowany w Bazylice św. Piotra i pierwszy, któremu potomność nadała przydomek „Wielki” – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 10 listopada wspominamy św. Leona Wielkiego (ok. 400 - 461), papieża i Doktora Kościoła, którym w 1754 r. ogłosił go Benedykt XIV. Jego relikwie znajdują się w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Jest patronem muzyków i śpiewaków.

Franciszek: To, jak traktujemy kobiety, ujawnia nasz stopień człowieczeństwa Wiadomości
Franciszek: To, jak traktujemy kobiety, ujawnia nasz stopień człowieczeństwa

W zbyt wielu miejscach i sytuacjach kobiety są spychane na dalszy plan, są uważane za „gorsze”, jak przedmioty – pisze papież w przesłaniu wystosowanym w związku z narodową kampanią przeciwko przemocy wobec kobiet zorganizowaną przez włoską rozgłośnię publiczną RAI Radio 1 oraz Dom dla Skrzywdzonych Kobiet.

Wiadomości
Prymas Polski do egzorcystów: Przypominajcie o nieskończonej hojności Tego, który wciąż czeka i otwiera wszystkie drzwi

„Nie opuszczajcie się w gorliwości (…) W ucisku bądźcie cierpliwi, w modlitwie – wytrwali”. Słowami św. Pawła Apostoła abp Wojciech Polak zachęcał księży egzorcystów do wypełniania ich niełatwej i odpowiedzialnej posługi. Jej aktualne wyzwania i zagadnienia, a także formacja intelektualna i duchowa były przedmiotem dorocznej konferencji, która zakończyła się dziś w Gnieźnie.

Franciszek: Sztuka regeneruje ludzkiego ducha i buduje mosty Wiadomości
Franciszek: Sztuka regeneruje ludzkiego ducha i buduje mosty

Papież Franciszek uhonorował mecenasów Muzeów Watykańskich, Patronów Sztuki, za ich wsparcie w ochronie i restauracji bezcennych dzieł sztuki. W czwartek przyjął na audiencji w Watykanie około 300 członków stowarzyszenia. "Wasze zaangażowanie jest konkretnym znakiem waszego uznania dla potencjału sztuki w jej wielu formach, aby otworzyć umysły i serca na piękno stworzenia oraz na tajemnicze bogactwo naszego ludzkiego życia i powołania" – powiedział Ojciec Święty.

Program papieskiej podróży apostolskiej do Dubaju Wiadomości
Program papieskiej podróży apostolskiej do Dubaju

W dniach 1-3 grudnia br. papież Franciszek udaje się do Dubaju. Dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało pełny program podróży papieskiej.

Osoby transseksualne mogą przyjmować chrzest. Watykan odpowiada na szereg wątpliwości dot. osób LGBT Wiadomości
Osoby transseksualne mogą przyjmować chrzest. Watykan odpowiada na szereg wątpliwości dot. osób LGBT

Osoby transseksualne, nawet jeśli przeszły leczenie hormonalne lub operację zmiany płci, mogą przyjąć chrzest, „jeśli nie ma sytuacji, w których istnieje niebezpieczeństwo wywołania publicznego zgorszenia lub dezorientacji wśród wiernych”. A dzieci par homoseksualnych należy ochrzcić, nawet jeśli urodziły się z matki zastępczej, pod warunkiem, że istnieje uzasadniona nadzieja, że zostaną wychowane w wierze katolickiej. Takie stwierdzenia znalazły się w odpowiedzi Dykasterii Nauki Wiary podpisanej przez prefekta kard. Victora Manuela Fernandéza, a zatwierdzonej przez papieża 31 października.

Wiadomości
Francuscy biskupi protestują przeciw wpisaniu do konstytucji prawa do aborcji

Konferencja Biskupów Francji wypowiedziała się przeciwko zapowiedzi procesu prowadzącego do włączenia do Konstytucji swobodnego dostępu do nieograniczonego przerywania ciąży. „Przypominamy raz jeszcze, że każde życie jest darem dla tego świata, darem kruchym i cennym, nieskończenie godnym, który trzeba przyjąć i służyć mu od jego początku do naturalnego końca” – stwierdzili francuscy biskupi.

Zaskakujące wyniki badań wśród amerykańskiego kleru Wiadomości
Zaskakujące wyniki badań wśród amerykańskiego kleru

Badania przeprowadzone przez The Catholic Project, grupę badawczą z Uniwersytetu Katolickiego Ameryki w Waszyngtonie wykazały, że w USA rośnie liczba księży „konserwatywnych” i „ortodoksyjnych” – podaje agencja CNA. Jak podkreślono, jest to najobszerniejsze studium stanu amerykańskiego duchowieństwa przeprowadzone w okresie minionych 50 lat. Koncentruje się ono na polaryzacji, dynamice pokoleniowej i wpływie kryzysu związanego z wykorzystywaniem seksualnym.

Msze za Ojczyznę, modlitwy, koncerty, śpiewanie hymnu - obchody Narodowego Święta Niepodległości Wiadomości
Msze za Ojczyznę, modlitwy, koncerty, śpiewanie hymnu - obchody Narodowego Święta Niepodległości

Modlitwy w intencji Ojczyzny, wydarzenia w parafiach, niepodległościowe koncerty patriotyczne oraz jak co roku akcja „Niepodległa do Hymnu”, czyli wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego - to tylko niektóre z wydarzeń zaplanowanych na 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku przypada 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podsumowanie obrad synodu. Abp Gądecki: Nauczanie Kościoła musi pozostać jednorodne Wiadomości
Podsumowanie obrad synodu. Abp Gądecki: Nauczanie Kościoła musi pozostać jednorodne

Kościół jest powszechny, gdyż jest posłany do wszystkich osób, niezależnie od ich płci, narodowości czy statusu społecznego, ale dziś inkluzywność oznacza akceptację tego, jak dana osoba się definiuje, tak jakby określenie siebie było w oczywisty sposób zgodne z rzeczywistością - powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Wraz z prof. Aleksandrem Bańką zrelacjonował on dziś, w czasie konferencji prasowej w Sekretariacie Episkopatu Polski, obrady pierwszej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, która odbyła się w dniach 4-29 października w Rzymie.

Papież wspomina rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości: Okazujcie Bogu wdzięczność [video] wideo
Papież wspomina rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości: Okazujcie Bogu wdzięczność [video]

Dzisiejsze spotkanie z wiernymi w ramach audiencji generalnej Franciszek poświęcił postaci Służebnicy Bożej Madeleine Delbrêl, jednak papież nie zapomniał również o zbliżającej się 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i zwrócił się do wszystkich Polaków.

Wiadomości
Papież: Wiara skarbem, który trzeba nieść światu

O skarbie, jakim jest wiara, a także o tym, że trzeba ją nieść światu mówił Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl na temat pasji głoszenia Ewangelii, papież ukazał dziś postać czcigodnej Służebnicy Bożej Madeleine Delbrêl.

Wiadomości
[wywiad] Prof. Bańka o Synodzie: Zamiast drżeć o doktrynę i konfabulować, budujmy relacje

Nasz sposób bycia w Kościele często przypomina bardziej twór “eklezjalnopodobny” niż autentyczną wspólnotę ludzi wierzących - ocenia w rozmowie z KAI prof. Aleksander Bańka, delegat Kościoła w Polsce na Synod o synodalności. Wskazuje też, że dziś serce Kościoła bije już poza Europą, a za chwilę to inne kontynenty będą przysyłać nam misjonarzy. Po październikowych obradach synodalnych w Rzymie prof. Bańka stwierdza, że w dzisiejszym Kościele dominują raczej poszukiwania nowych rozwiązań pastoralnych aniżeli dążenie do zmiany doktryny, dlatego on sam zachowuje spokój.

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP obradowała m.in. nad pogrzebami z obecnością urny Wiadomości
Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP obradowała m.in. nad pogrzebami z obecnością urny

W dniach 6-7 listopada br., w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, odbyło się kolejne zebranie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Pracom przewodniczył bp Piotr Greger, przewodniczący Komisji.

Emerytury
Stażowe