W najnowszym odcinku "Ucha Prezesa" przedstawiony jest romans Borysa Budki (PO) i Kamili Gasiuk-Pihowicz (.N). Minister Patryk Jaki (SP) ujął się za Borysem Budką stając w obronie jego rodziny, która mogła poczuć się dotknięta scenariuszem kabaretu. Zaatakował go za to poseł Platformy - Tomasz Lenz.
Na "Onecie" pojawił się dziś artykuł umieszczony w topowych informacjach, w tytule którego autorzy informują o "polskich korzeniach" wilczych watah trzebiących stada owiec we Francji i Niemczech. Sprawa wilczych przestępstw na owcach zrobiła się według informacji "Onetu" aferą polityczną.
W związku z akcją #metoo, powstałą po oskarżeniu producenta filmowego Harveya Weinstaina o molestowanie aktorek, świat obiega internetowe jednoczenie się przeciwników seksualnego mobbingu. Nie wszyscy są jednak zachwyceni możliwymi skutkami tego typu happeningów. Do sprawy odniosła się Agnieszka Romaszewska.
Po tym jak w świat popłynęła informacja o wygranych wyborach parlamentarnych w Czechach przez centroprawicową ANO, której szefem jest miliarder Andrej Babisz, prof. Cenckiewicz poinformował, że był informowany przez czeski odpowiednik IPN-u o możliwej współpracy Babisza z aparatem bezpieczeństwa Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej (CSSR).
Art.20 Konstytucji mówi o tym, że w Polsce powinna obowiązywać zasada społecznej gospodarki rynkowej. Dla Solidarności jest to punkt wyjścia do rozmowy o zbiorowych układach pracy. „Kodeks pracy to tylko minimum przyzwoitości. Dopiero układy zbiorowe są podstawą prawdziwej partycypacji pracowniczej. Solidarność będzie o nie walczyć, bo dziś art. 20 Konstytucji realizuje tylko część wskazanej w nim idei społecznej gospodarki rynkowej, tę o wolności działalności gospodarczej. W części społecznej to zapis martwy – mówił szef „S” Piotr Duda otwierając 17 października w Warszawie konferencję „Układy zbiorowe pracy – drogą do społecznej gospodarki rynkowej”.
Wzruszający film obiega internet wywołując pozytywne reakcje ludzi. Niesłyszącemu dziecku po raz pierwszy założono aparat słuchowy i nagrano reakcję na głos matki.
Jeden tydzień, jeden program społeczny, jeden profesor ekonomii a tak odmienne spojrzenia.
Reforma ochrony zdrowia powinna być komplesowa i dotyczyć całego środowiska. Nie może dalej antagonizować pracowników tej branży. Ważne jest też, żeby głodujący lekarze rezydenci, ale i inne środowiska medyczne zarem zasiadył do stołu negocjacji w zespołe Rady Dialogu Społecznego, która jest to tego powołana ustawowo - mówiła w debacie w PR24, poświęconej reformom w ochronie zdrowiał Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Zdrowia NSZZ "SSlidabność".
W wyborach parlamentarnych w Czechach zwyciężyła prawicowa ANO milionera Andreja Babisza, która uzyskała 30% głosów. Drugie miejsce zajęła eurosceptyczna Wolność i Demokracja Bezpośrednia Tomio Okimury, kóra uzyskała 11% głosów. Na kolejnych miejscach znalazły się Partia Piratów z wynikiem 10%, Komunistyczna Partia Czech i Moraw z wynikiem 8,1%, i Czeska Partia Socjaldemokratyczna obecnego premiera Waldemara Sobotki, która uzyskała zaledwie 7,5%. Jak komentowali to publicyści i internauci?
Wybory parlamentarne w Czechach wygrało centroprawicowe ugrupowanie ANO, którego liderem jest miliarder Andrej Babisz, odnotowane poparcie to 30%. Szef partii jest biznesmenem, który proponuje zarządzanie państwem na podobieństwo wielkiego przedsiębiorstwa, 63-letni polityk jest także sceptyczny wobec wielu rozwiązań unijnych. Do tej pory partia ANO była rządowym koalicjantem. Babisz był swego czasu zamieszany w aferę finansową.
Czy układy zbiorowe pracy to przeżytek? Na to pytanie odpowiadali w audycji "Kapitał i Praca" w Polskim Radiu24 przedstawiciele związków zawodowych i pracodawów. NSZZ "Solidarność" reprezentował Dominik Kolorz. Podkreśłał znaczenie układów zbiorowych dla obu stron stosunków pracy. Wskazywał również na Konstytucję, w której wprost jest mowa o społecznej gospodarce rynkowej.
Prawa zapisane w Kodeksie pracy to tylko minimum przyzwoitości. Dopiero układy zbiorowe pracy są podstawą prawdziwej partycypacji pracowniczej. NSZZ „Solidarność” będzie o nie walczyć, bo dziś art. 20 Konstytucji RP realizuje tylko część wskazanej w nim idei społecznej gospodarki rynkowej, tę dotyczącą wolności działalności gospodarczej. W części społecznej jest to zapis martwy – mówił Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda inaugurując 17 października w Warszawie konferencję pt. „Układy zbiorowe pracy – drogą do społecznej gospodarki rynkowej”.
Warszawski działacz społeczny, Jan Śpiewak skomentował działalność publicystyczną środowisk lewicowo-liberalnych i wpływ, jaki według niego ma on na polskie społeczeństwo.
W siedzibie Ambasady RP w Paryżu trwa w ten weekend konferencja poświęcona "Solidarności". Uczestnicy poznają specyfikę ruchu i fakty z jego historii. Zainteresowani mogą zapoznać się z filmem, wystawą, wspomnieniami, wykładami na temat "Solidarności" oraz poznać samych ludzi "Solidarności", a także posłuchać wspomnień o pomocy ze strony francuskiej Polonii.
Zapraszamy na cykl rekolekcji w nurcie duchowości ignacjańskiej zatytułowanych "3 minuty z Loyoli". Czterdziesty szósty odcinek skupia się wokół nauki św. Ignacego: "Powinniśmy unikać robienia porównań między nami, co jeszcze żyjemy, a błogosławionymi, którzy żyli w dawnych czasach".
W rozmowie o kształcie i roli państwa, która odbyła się na kanwie refleksji nad wczorajszą konwencją PO, Jacek Sasin (PiS) mówił o tym, jak postrzega rolę państwa w życiu obywateli.
W programie "Woronicza 17" Jerzy Jachnik zabrał głos w sprawie kształtu reformy sądownictwa.
"Oddajcie cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga Słowa".
- W zasadzie można powiedzieć, że jesteśmy w punkcie wyjścia. (…) Potwierdzono, że ten system przymusowej alokacji się nie powiódł. System, który najpierw miano uzgodnić w drodze konsensusu, potem przeforsowano w drodze głosowania, potem grożono nam sankcjami (...) Wreszcie stwierdzono po długim czasie, że tak dalej być nie może żeby przeforsowywać go na siłę (...) Czyli przyznanie się do porażki i odłożenie rzeczy w czasie z przekonaniem, że popełniono gruby, gruby błąd - mówił Jacek Saryusz - Wolski w TVP Info
- W ostatnim wydaniu "Gazety Krakowskiej" na str. 24 w felietonie pana prof. Jerzego Stuhra, przeczytałem między innymi:\n"...jeżeli chociaż jeden głos w modlitwie owego różańca do granic był z intencją, że jest to modlitwa przeciwko islamizacji(a mój kolega Cezary Pazura mówił sam, że on będzie się modlił, żeby islamu w Polsce nie było)-to taki różaniec jest bluźnierstwem" - pisze Cezary Pazura