Pracownicy Opery Bałtyckiej walczą z dyrektorem Kuncem za pomocą strajków, pikiet, pism do władz województwa, do prokuratury i PIP, której kontrole wykazują liczne nieprawidłowości. Mimo to Kunc nadal jest dyrektorem. Zwolnił już trzech związkowców, straszy kolejnymi zwolnieniami za rzekomo nielegalne strajki. Jak długo to jeszcze potrwa? Czy pracownikom uda się wywalczyć sprawiedliwość, zanim opera ostatecznie upadnie?
Premier Mateusz Morawiecki we wtorek wygłosił w Sejmie expose. Poniżej, trzy plusy i trzy minusy tego wystąpienia.
Chciałem państwa poinformować ze podjąłem decyzje w sprawie dwóch projektów ustaw o KRS i SN - mówi Prezydent Andrzej Duda podczas specjalnej konferencji związanej z groźbami Komisji Europejskiej wobec Polski
- Polska zawsze prowadziła dialog z KE. Tak, jak każdy suwerenny kraj członkowski UE, mamy prawo do przeprowadzenia reformy sądownictwa zgodnie z naszą konstytucją. Obowiązkiem KE jest szanowanie praworządności państw członkowskich UE, otwartość i dialog. Tego dzisiaj potrzebuje UE - pisze była premier i obecna wicepremier Beata Szydło w odpowiedzi na groźby Komisji Europejskiej
"Nie wolno nigdzie pozwolić żadnemu rządowi na takie niszczenie podstaw Państwa, na takie kłamstwa, na przysięganie na Konstytucje i prośbę do PANA BOGA przy jednoczesnym łamaniu jej zasad." - pisze były prezydent na Facebooku.
Jeśli byli jeszcze tacy, którzy łudzili się, że przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk będzie wykorzystywał swoje stanowisko w Brukseli aby bronić dobrego imienia Polski, po raz kolejny musiał poczuć się rozczarowany. Były premier stwierdził dzisiaj, że uruchomienie procedury art. 7. wobec Polski to efekt tego, że PiS ustanawia "władzę ponad prawem, a nie prawo ponad władzą".
Na dzisiejszej konferencji podsumowującej obrady Komisji Europejskiej Frans Timmermans skomentował decyzję o uruchomieniu 7 art. Traktatu o UE. W jego opinii w Polsce nie istnieje już trójpodział władzy.
"Reforma wymiaru sprawiedliwości jest w Polsce konieczna" - przekonuje premier Mateusz Morawiecki, który na Twitterze skomentował uruchomienie przez Komisję Europejską artykułu 7. wobec Polski.
Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości skomentowała na briefingu prasowym uruchomienie traktatu art. 7 Unii Europejskiej. "To decyzja polityczna, która nie ma nic wspólnego z rzekomym zagrożeniem praworządności w Polsce" - powiedziała Beata Mazurek.
Jak podała na Twitterze Polska Agencja Prasowa, Komisja Europejska zdecydowała o uruchomieniu wobec Polski Artykułu 7.1 nazywanego "opcja atomową" co miałoby być retorsją związaną z reformą sądownictwa. Komentatorzy dają jasno do zrozumienia co o tym myślą
O godzinie 13.00 wiceminister sprawiedliwości i szef Komisji Weryfikacyjnej przedstawił efekty badania nowych dokumentów w sprawie kamienicy na Noakowskiego 16, do której prawa miał w części nabyć mąż Hanny Gronkiewicz Waltz, co jest przedmiotem śledztwa Komisji Weryfikacyjnej
Jak podała na Twitterze Polska Agencja Prasowa, Komisja Europejska zdecydowała o skierowaniu sprawy do Trybunału Unii Europejskiej wobec Polski. Chodzi o ustawę o sądach powszechnych.
Wczorajsze posiedzenie rządu było pierwszym pod kierownictwem premiera Mateusza Morawieckiego. Kamera telewizji Polsat News zarejestrowała zabawną sytuację z udziałem ministra kultury Piotra Glińskiego i ministra szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.
Zapowiedzi premiera Morawieckiego podczas debaty o wotum zaufania, przywołują na myśl marzenia Polaków o “trzeciej drodze” i dają nadzieję, że wreszcie otrzymaliśmy na nią licencję.
Przedświąteczny szał zakupowy przyćmiewa prawdziwy sens przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. W gonitwie za kolejnymi prezentami zapominamy, że nie ich ilość się liczy, lecz serce, które możemy ofiarować drugiemu człowiekowi.
Co roku tysiące turystów odwiedza romańską bazylikę św. Mikołaja we włoskim Bari, gdzie, jak się przyjmuje, spoczywają szczątki świętego Mikołaja. Sprawa kości świętego jest jednak skomplikowana. Pretendentów do ich posiadania jest co najmniej kilku. Ostatnio dołączyli do nich Turcy.
"Polska Wigilia jest wyjątkowa! Ambasador USA Paul Jones i amerykańscy dyplomaci mieli okazję spróbować polskich dań wigilijnych. Co najbardziej ich zaskoczyło? Które dania najbardziej im smakowały? Jak poradzili sobie z językiem polskim? Zobaczcie sami! Merry Christmas, Wesołych Świąt!" - czytamy na profilu amerykańskiej ambasady na Facebooku.
Znany adwokat Roman Giertych prowadził sprawę 86-letniej mieszkanki Warszawy, której zmarły mąż był Powstańcem Warszawskim. Kobieta ubiegała się o prawo do najmu mieszkania po zmarłej córce. Miasto odwołało się od decyzji sądu, co spotkało się z ostrą krytyką Giertycha.
W trakcie nielegalnej aborcji, narzędziem zwanym łyżką, lekarz przebił kobiecie ścianę macicy oraz jelito cienkie i grube. Spowodowało to krwawienie do jamy brzusznej. Kobieta doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w postaci choroby realnie zagrażającej życiu.
Jak poinformował na Twitterze marszałek Senatu Stanisław Karczewski, oskarżony o przyjmowanie łapówek senator PiS zrzekł się immunitetu.