- To są bardzo piękne słowa. I sądzę, że pan premier nie mówił tego na zasadzie zaklinania rzeczywistości, bo to nie ma wielkiego sensu, to nie jest jakaś magia, której możemy stać się naraz jedną wielką narodową wspólnotą. Podziały i różnice muszą być, bo to jest naturalne, zwłaszcza dla systemu demokratycznego. Natomiast są dwie rzeczy fundamentalne, które mogą sprawić, że poczujemy się właśnie tą narodową wspólnotą... - mówił Abp Marek Jędraszewski w TVP Info w odpowiedzi na pytanie o nawoływanie do pojednania narodowego przez premiera Mateusza Morawieckiego
- Polskich spraw nie rozstrzygnie ani ulica, ani zagranica, ani ręka podniesiona w Brukseli i wymierzona przeciw rozporządzeniom w Polsce - - mówił Abp Sławoj Leszek Głódź, krytykując także wspieranie działań, które "negują suwerenność naszego ustawodawstwa" w homilii podczas pasterki odprawianej w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku. Do słów arcybiskupa odniósł się były prezydent Lech Wałęsa
To był przełomowy rok z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Przygotowania do budowy połączenia gazowego z Norwegią, które uniezależni nas od dostaw surowca z Rosji, weszły w decydującą fazę. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało też pierwszą umowę na regularne dostawy gazu skroplonego z USA. Ale spółka może pochwalić się osiągnięciami również w innych dziedzinach. Świetne wyniki sprzedaży czy ekspansja za granicą to tylko niektóre z nich.
"Podstawą dobrze rozumianej wolności jest prawda o rzeczywistości, także prawda o Panu Bogu, człowieku i jego celu" – podkreśla JE ks. bp Henryk Tomasik, ordynariusz diecezji radomskiej, w rozmowie z Izabelą Kozłowską.
Autorem „Kolędy warszawskiej 1939” jest Stanisław Baliński, który napisał ją na emigracji. Dzieło było wyrazem olbrzymiej tęsknoty za miastem, do którego Baliński miał już nigdy nie powrócić. Ten smutny wiersz doczekał się wielu interpretacji muzycznych.
Michał Szczerba, poseł Platformy Obywatelskiej wykorzystał okres Świąt Bożego Narodzenia aby uderzyć w przeciwników politycznych. w krótkim wpisie na Twitterze stwierdził, że w kraju "panoszy się dzicz i barbarzyństwo". Internauci ostro skrytykowali posła.
Trudno by znaleźć bardziej tradycyjne menu niż wieczerza wigilijna – tak przynajmniej wydaje się na pierwszy rzut oka. Lecz czy aby na pewno przez stulecia pozostawało ono niezmienne? Przyjrzyjmy się staropolskim potrawom, serwowanym na stoły w noc narodzenia Pańskiego.
"Jesteśmy częścią Polski i chcemy przekształcać Europę z powrotem - takie jest moje marzenie - rechrystianizować, bo w wielu miejscach kościoły są zamieniane na jakieś muzea. Nie śpiewa się już kolęd. To wielki smutek" — powiedział Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Telewizji Trwam. Jak widać są duszpasterze, którym nie w smak były te słowa.
PR nie był mocną stroną pisowskiej polityki podczas kadencji spędzonych w opozycji, ale też nie on zdecydował o jej sukcesie. I nie PR-em zajął się w pierwszych dwóch latach rząd Beaty Szydło.
„I choć przygasł świąteczny gwar, bo zabrakło znów czyjegoś głosu, przyjdź tu do nas i z nami trwaj, wbrew tak zwanej ironii losu...” – słowa znanej „Kolędy dla nieobecnych” są szczególnie trudne dla tych, których bliscy zmarli.
- Roman Brandstaetter zwierzył się w swoim „Kręgu biblijnym”, że postanowił kiedyś napisać opowieść o tym, jak potoczyłaby się historia świata, gdyby Chrystus nigdy się nie narodził: „Gdy zacząłem obmyślać – pisze autor – akcję i konflikt, charaktery osób, stosunki polityczne i społeczne, doznałem wrażenia, jakby z głębi czasu zionęła ku mnie potworna otchłań niemożliwa do określenia. W żaden sposób nie mogłem sobie wyobrazić nieobecności Chrystusa w ludzkich dziejach - pisze ks. prof. Dariusz Kowalczyk
- Najaktywniejszy dziś nurt islamu kieruje się logiką podboju. Chce zdobyć cały świat, zaczynając od Europy - mówił w wywiadzie dla portalu Nuova Bussola Quotidiana egipski jezuita i islamolog ks. prof. Samir Khalil Samir
- Kochani życzę wszystkim aby tak hucznie obchodzone urodziny Chrystusa wreszcie spowodowały codzienną zamiast odświętnej,praktykę głównej jego nauki - bezwarunkowej miłości do bliźniego swego - składa życzenia z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego znana projektantka mody Eva Minge
- Haha, wiecie jaki żart mi zrobił Facebook? Zablokował mnie za antysemityzm.. powód? Tekst sprzed 7 lat.. w którym krytykuję antysemityzm. Tyle że akurat w tym- antysemityzm lewicowy. Brawo Facebook! :D - pisze na swoim profilu na Twitterze Dawid Wildstein dziennikarz mocno odwołujący się do swoich żydowskich korzeni i działacz Forum Żydów Polskich
Dziś o 15.30 tak zwani "obrońcy demokracji" demonstrowali przeciwko reformie sądownictwa, pomimo tego, że Prezydent podpisał już ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Był to kolejny przykład porażki frekwencyjnej tego typu demonstracji. Nie znamy oficjalnych danych, ale na zdjęciach, robionych również przez zwolenników, widać niewielu uczestników.
Narodzenie Pana Jezusa. Komentarz o. Wojciecha Jędrzejewskiego OP.
To się właśnie dzieje albo dopiero co się wydarzyło, zależnie kiedy mają Państwo okazję czytać niniejszy artykuł. Święta właśnie się zaczynają, jeszcze trwają albo dopiero co się skończyły, tak czy inaczej wciąż czuć ich klimat. Wspólne śpiewanie kolęd, połamanie się opłatkiem, zapach choinki, prezenty, radośnie szczebioczące dzieci, przepyszne jedzenie, smakowite wypieki i sielska rodzinna atmosfera. Nie dla wszystkich jednak…
Szesnastowieczną kolędę z Covetry brytyjski kompozytor Philip Stopford zaaranżował na nowo w 2008 roku. Poniżej wykonanie tej pełnej miłości kołysanki dla Jezusa z pełnymi niepokoju wydarzeniami historycznymi w tle. Pieśń wykonuje Chór Katedralny z Truto w Kornwalii.
Ks. Wachowiak skomentował na Twitterze komercjalizację Bożego Narodzenia i wypranie ich z Boga w przestrzeni publicznej.
Dawid Wildstein skomentował publiczne wypowiedzi członków KOD.