Podczas emisji programu "Woronicza 17", do którego powrócił w tym tygodniu red. Michał Rachoń, przygotowano materiał o reakcji głównych mediów i osób opiniotwórczych na obalenie rządu śp. premiera Olszewskiego. Materiał może wzbudzać poruszenie.
Dziś o 8.41 upamiętniono ofiary katastrofy smoleńskiej. Na miejscu byli m.in. premier Morawiecki i Jarosław Kaczyński.
Zostawili wszystko i poszli za Jezusem... Komentarz o. Remigiusz Recław SI.
- Przyjmuje się, że jeżeli straty w dochodach budżetu państwa danego podatku nie przekraczają 5 proc. potencjalnego poziomu, to nie jest to jeszcze rzecz budząca niepokój, bądź po prostu groźna. Sięgnęła natomiast 20 proc., do takiego poziomu zwiększyła się 2 lata po naszym wstąpieniu do Unii (…). Po 2007 roku zaczęła tylko rosnąć i osiągnęła poziom przekraczający 1/4 dochodów, czyli stan bardzo zły, jeden z gorszych w Unii Europejskiej - mówił w Radio Maryja prof. Witold Modzelewski o okresie rządów poprzedniej koalicji, kiedy miała miejsce gigantyczna dziura w ściąganiu VAT
- Wraz z Janem Olszewskim odchodzi wybitna postać obozu polskiej demokracji. Znakomity publicysta tygodnika "Po Prostu", pisma lewicy Października '56 zamkniętego decyzją Gomułki (...) Był osobowością wybitną, nietuzinkową - pisze Adami Michnik po śmierci Jana Olszewskiego. Jego Gazeta Wyborcza 5 czerwca 1992 roku, po upadku rządu Jana Olszewskiego publikowała na pierwszej stronie wiersz "Nienawiść" Wisławy Szymborskiej, który wpisywał się w ówczesną narrację deprecjonowania ludzi popierających lustrację jako, jak to ujmował Jacek Kuroń, "chorych z nienawiści".
Z racji na rocznicę obrad Okrągłego Stołu toczy się w mediach dyskusja czym były te obrady. Spotkaniem szlachetnych zwolenników kompromisu, przebaczenia i porozumienia z władz PRL i opozycji, czy też podstępnym spiskiem ciemnych mocy upadającego reżimu PRL z ich agenturą licznie rozsianą po opozycyjnych ugrupowaniach. Pojawia się też stały motyw, czy Okrągły Stół oznaczał obalenie komunizmu w Polsce i problem, kto ten komunizm obalił. Kiedy Władysław Frasyniuk w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" ogłosił „ że myśmy ich (komunistów – RSz), k**wa, po-ko-na-li!” odpowiedział mu lider SLD Włodzimierz Czarzasty:"Drogi Władysławie Frasyniuku! Żeście komunistów pokonali? No nie. Wyście się z nami, k**wa, przy Okrągłym Stole i 4 czerwca 1989 r. do-ga-da-li!".
Jednym z najbardziej znanych zdjęć związanych z tzw. "Nocną Zmianą" 1992 roku podczas której odwołany został chcący przeprowadzić lustrację rząd ś.p. Jana Olszewskiego, jest zdjęcie Andrzeja Hrehorowicza, na którym Jarosław Kaczyński głosuje przeciwko odwołaniu rządu Olszewskiego, a z boku z dezaprobatą, wręcz groźnie spogląda na niego Donald Tusk. To zdjęcie opublikował prof. Jan Hartman znany z poparcia dla kazirodztwa i "obrony demokracji"
Wspomnienia opracowała dr Justyna Błażejowska (Biuro Badań Historycznych IPN). Poniżej fragmenty.
Sebastian Kaleta odniósł się do "sukcesu" w przetargu na tramwaje dla Warszawy, jaki ogłosił prezydent Trzaskowski.
Jacek Saryusz-Wolski przypomniał niezwykle ważne, a obecnie prawie zapomniane fakty z niedawnej przeszłości Polski.
"W Polsce, pod hasłami wolnościowymi, zbudowano system, który jest atrakcyjny dla ludzi znajdujących się w uprzywilejowanej grupie i jej otoczeniu. A jest coraz bardziej dolegliwy dla rosnącej liczby obywateli. Sądzę, że stopień wykluczenia trzeba oceniać poziomem absencji we wszystkich wyborach, w których prawie połowa Polaków nie bierze udziału. Oni już od swojego państwa niczego nie oczekują i niczego się nie spodziewają" – ocenia były premier Jan Olszewski w rozmowie z Krzysztofem Świątkiem
"Kiedyś każdy z nas odejdzie. Tak się stało w ostatnich dniach. To bardzo przykra wiadomość. Ogromna strata. Dla mnie także..." - mówił dziś prezydent Duda o śmierci premiera Olszewskiego.
Podczas próby sforsowania muru Zgromadzenia Narodowego jeden z manifestantów stracił rękę. Trwają zamieszki w stolicy Francji. Demonstranci domagają się odwołania prezydenta i ministra spraw wewnętrznych.
Jutro 10 lutego, druga niedziela miesiąca. Będzie ona dniem, w którym obowiązuje ograniczenie handlu.
"Rzeczpospolita" informuje o możliwości powstania w Polsce nowego ruchu politycznego, zwanego na razie Ruchem 4 Czerwca. Według informacji gazety, powiązany może z nim być obecny przewodniczący RE.
"Wobec coraz bardziej rozszerzającego się zamieszania w nauczaniu wiary, wielu biskupów, kapłanów, zakonników i świeckich Kościoła Katolickiego poprosiło mnie o złożenie publicznego świadectwa Prawdzie Objawienia. Jest zadaniem właściwym pasterzom prowadzić ludzi im powierzonych na drodze do zbawienia, to zaś może dziać się jedynie wówczas, gdy taka droga jest znana oraz gdy oni sami jako pierwsi nią podążają. Dlatego właśnie napominał Apostoł: „Przekazałem wam na początku to, co przejąłem” (1 Kor 15, 3). Dziś wielu chrześcijan nie zna już nawet podstaw wiary, przy rosnącym wciąż niebezpieczeństwie, że nie znajdą już drogi, która prowadzi do życia wiecznego. Jednakowoż, podstawowym zadaniem Kościoła pozostaje prowadzić ludzi do Jezusa Chrystusa, Światłości narodów (Lumen gentium 1). W tej sytuacji powstaje pytanie, jak znaleźć właściwy kierunek. Według Jana Pawła II, Katechizm Kościoła Katolickiego stanowi „pewną normę nauczania wiary” (Fidei depositum IV). Został on napisany dla umocnienia braci i sióstr w wierze, wierze wystawionej na ciężką próbę przez „dyktaturę relatywizmu"" - twierdzi kard. Gerhard Mueller w "Manifeście Wiary".
Richard Ferrand, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego, niższej izby parlamentu francuskiego, wydał oficjalne oświadcznie ws. podpalenia jego domu.
Red. Michał Szułdrzyński napisał na łamach portalu RP.pl tekst dotyczący Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris zatytułowany "A jednak katotaliban". Do artykułu odniósł się w mediach społecznościowych jednen z reprezentantów Ordo Iuris mec. Tymoteusz Zych.
Poseł Rzymkowski opublikował w sieci zdjęcia zmiany tablic następujących w ramach rekomunizacji ulic w Warszawie, sprawę skomentował jednym słowem prof. Cenckiewicz, a Jan Pawlicki, chce wpłacić pieniądze za tablicę mjr. Hieronima Dekutowskiego "Zapory". Może byłaby to niezła akcja?
Zastępca redaktora naczelnego GW postuluje utworzenie święta państwowego 4 czerwca. Odpowiedział mu korespondent TVP w Berlinie.