Prezydent przebywając w Ptaszkowej otrzymał niecodzienny prezent - Martynka namalowała dla niego obrazek używając do tego stóp. Prezydent i jego fotograf nie kryli wzruszenia.
Po wbiciu noża w plecy walczącej z niemieckim najeźdźcą Polsce i po wcześniej uzgodnionym w ramach Paktu Ribbentrop-Mołotow wkroczeniu 17 września 1939 na terytorium Rzeczpospolitej, sowieci chcąc zdyskontować "sukces" i nowe nabytki terytorialne 10 lutego 1940 roku zorganizowali to w czym doświadczenie mają od stuleci, pierwszą podczas II Wojny Światowej wywózkę Polaków na Sybir. Na trzaskającym mrozie urzędnicy, rodziny wojskowych, pracownicy służby leśnej i kolei umierali z zimna, głodu i wyczerpania
W związku z pojawiającymi się - raz po raz - w przestrzeni publicznej informacjami o zagranicznych dotacjach na partie, europoseł Jacek Saryusz-Wolski przypomniał rozdział 4. Ustawy o partiach politycznych.
Spectator Index opublikował procentowy wskaźnik urodzin nowych obywateli na terenie Unii Europejskiej począwszy od 1960 roku. Wnioski powinny jeżyć włosy na głowie...
Adam Andruszkiewicz zapowiedział działania prawne przeciwko Kamilowi Durczokowi upubliczniającemu - jako prawdziwe - wiadomości z fejkowego konta podającego się za Andruszkiewicza.
Według informacji Onetu, jest bardzo prawdopodobne, że do wyborów do PE oraz wyborów parlamentarnych w Polsce będzie utworzona jedna lista spośród ugrupowań opozycyjnych o konkretach mamy dowiedzieć się w ciągu nadchodzących tygodni.
Były prezydent Lech Wałęsa za pośrednictwem mediów społecznościowych zwrócił się do Instytutu Pamięci Narodowej.
Sejm Ustawodawczy był jednoizbowym organem parlamentarnym, który wyłoniony został "dla uchwalenia konstytucji II Rzeczypospolitej. Pierwsze posiedzenie odbyło się 10 lutego 1919, zaś ostatnie 27 listopada 1922" - czytamy w opisie historycznym.
Prof. Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta podjął dziś w programie "Woronicza17" temat trudnej wizerunkowo dla Polski, a rozpoczynającej się jutro, konferencji poświęconej tematyce bliskowschodniej, która już od jakiegoś czasu krąży pod nazwą "konferencji antyirańskiej".
Poseł Andruszkiewicz odpowiada realizatorom "Superwizjera".
W związku z emisją krótkiego dokumentu o atakach na śp. Jana Olszewskiego podczas trwania programu "Woronicza 17" Sławomir Cenckiewicz przypomniał jeszcze jeden istotny fakt z życia zmarłego niedawno byłego premiera.
Podczas emisji programu "Woronicza 17", do którego powrócił w tym tygodniu red. Michał Rachoń, przygotowano materiał o reakcji głównych mediów i osób opiniotwórczych na obalenie rządu śp. premiera Olszewskiego. Materiał może wzbudzać poruszenie.
Dziś o 8.41 upamiętniono ofiary katastrofy smoleńskiej. Na miejscu byli m.in. premier Morawiecki i Jarosław Kaczyński.
Zostawili wszystko i poszli za Jezusem... Komentarz o. Remigiusz Recław SI.
- Przyjmuje się, że jeżeli straty w dochodach budżetu państwa danego podatku nie przekraczają 5 proc. potencjalnego poziomu, to nie jest to jeszcze rzecz budząca niepokój, bądź po prostu groźna. Sięgnęła natomiast 20 proc., do takiego poziomu zwiększyła się 2 lata po naszym wstąpieniu do Unii (…). Po 2007 roku zaczęła tylko rosnąć i osiągnęła poziom przekraczający 1/4 dochodów, czyli stan bardzo zły, jeden z gorszych w Unii Europejskiej - mówił w Radio Maryja prof. Witold Modzelewski o okresie rządów poprzedniej koalicji, kiedy miała miejsce gigantyczna dziura w ściąganiu VAT
- Wraz z Janem Olszewskim odchodzi wybitna postać obozu polskiej demokracji. Znakomity publicysta tygodnika "Po Prostu", pisma lewicy Października '56 zamkniętego decyzją Gomułki (...) Był osobowością wybitną, nietuzinkową - pisze Adami Michnik po śmierci Jana Olszewskiego. Jego Gazeta Wyborcza 5 czerwca 1992 roku, po upadku rządu Jana Olszewskiego publikowała na pierwszej stronie wiersz "Nienawiść" Wisławy Szymborskiej, który wpisywał się w ówczesną narrację deprecjonowania ludzi popierających lustrację jako, jak to ujmował Jacek Kuroń, "chorych z nienawiści".
Z racji na rocznicę obrad Okrągłego Stołu toczy się w mediach dyskusja czym były te obrady. Spotkaniem szlachetnych zwolenników kompromisu, przebaczenia i porozumienia z władz PRL i opozycji, czy też podstępnym spiskiem ciemnych mocy upadającego reżimu PRL z ich agenturą licznie rozsianą po opozycyjnych ugrupowaniach. Pojawia się też stały motyw, czy Okrągły Stół oznaczał obalenie komunizmu w Polsce i problem, kto ten komunizm obalił. Kiedy Władysław Frasyniuk w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" ogłosił „ że myśmy ich (komunistów – RSz), k**wa, po-ko-na-li!” odpowiedział mu lider SLD Włodzimierz Czarzasty:"Drogi Władysławie Frasyniuku! Żeście komunistów pokonali? No nie. Wyście się z nami, k**wa, przy Okrągłym Stole i 4 czerwca 1989 r. do-ga-da-li!".
Jednym z najbardziej znanych zdjęć związanych z tzw. "Nocną Zmianą" 1992 roku podczas której odwołany został chcący przeprowadzić lustrację rząd ś.p. Jana Olszewskiego, jest zdjęcie Andrzeja Hrehorowicza, na którym Jarosław Kaczyński głosuje przeciwko odwołaniu rządu Olszewskiego, a z boku z dezaprobatą, wręcz groźnie spogląda na niego Donald Tusk. To zdjęcie opublikował prof. Jan Hartman znany z poparcia dla kazirodztwa i "obrony demokracji"
Wspomnienia opracowała dr Justyna Błażejowska (Biuro Badań Historycznych IPN). Poniżej fragmenty.
Sebastian Kaleta odniósł się do "sukcesu" w przetargu na tramwaje dla Warszawy, jaki ogłosił prezydent Trzaskowski.