Profesor Sławomir Cenckiewicz odniósł się do współfinansowania ze środków MKiDN książki "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski" pod redakcją prof. Jana Grabowskiego i prof. Barbary Engelking.
Przedstawiciele władz państwowych, w tym Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz wiceministrowie sprawiedliwości: Patryk Jaki, Michał Wójcik, Łukasz Piebiak i Marcin Warchoł, wzięli dziś (1 marca 2019 r.) udział w patriotycznej ceremonii ku czci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość miała miejsce na terenie dawnego aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej na warszawskim Mokotowie, gdzie powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Kulminacją było symboliczne zapalenie „Ognia Pamięci” ku czci niezłomnych bohaterów.
Szalony konkurs. Po pierwszej serii mistrzostw świata w Seefeld Dawid Kubacki zajmował 27, a Kamil Stoch 18 miejsce. Po drugiej serii Polacy zajęli pierwsze i drugie miejsce.
Dziś rozpoczynamy kolejną edycję naszej akcji Spokrewnieni służbą. Data ta jest nieprzypadkowa. 1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Oni byli ofiarą, oni nie szczędzili swej krwi w walce o wolną Polskę i dziś chcemy służyć innym, chcemy służyć tym, którzy potrzebują pomocy. Stąd właśnie nasza akcja - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
Zygmunt Szendzielarz przyszedł na świat 12 III 1910, a zmarł 8 II 1951, stracony przez bezpiekę. Karierę zawodową związał z armią, początkowo z Wojskiem Polskim II RP, potem zasłynął jako dowodzący podziemnymi jednostkami AK, w konspiracji posługiwał się pseudonimem „Łupaszka”.
„Premier zawsze podkreślał, jak ważny jest solidarny rozwój kraju i podział środków wpływających do budżetu w wyniku wzrostu gospodarczego. To jest wszystko możliwe dzięki reformom, jakie przez ostatnie trzy lata były wprowadzane” – zdradził w poranku „Siódma-Dziewiąta” szef KPRM Michał Dworczyk.
Na antenie TVP Info doszło dziś do ostrej dyskusji pomiędzy posłem Nowoczesnej Krzysztofem Mieszkowskim, a redaktorem prowadzącym program Krzysztofem Świątkiem. Zdaniem posła .N Żołnierze Wyklęci byli bandytami. Do sprawy odniósł się historyk Leszek Żebrowski.
Prezes IPN Jarosław Szarek na antenie Telewizji Republika poinformował, że Instytut Pamięci Narodowej jest gotowy przeprowadzić ekshumację w Jedwabnem. Do sprawy odniósł się Sławomir Cenckiewicz. Według historyka ewentualna ekshumacja sprowadzi na Polskę katastrofę.
Witold Gadowski zwrócił uwagę na produkty i firmy izraelskiego kapitału, które działają w Polsce. Zdaniem publicysty może być to "podstawa" do "jasnych rozmów" premiera Morawieckiego z ambasadorem Izraela.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w związku z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” nadał odznaczenia państwowe uczestnikom tamtych wydarzeń oraz osobom pielęgnującym pamięć i upowszechniającym wiedzę o dziejach Żołnierzy Niezłomnych. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji z uroczystości w Pałacu Prezydenckim.
Przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska Kacper Płażyński był dzisiaj gościem w Radiu Gdańsk, gdzie tematem rozmowy była tocząca się w Gdańsku kampania wyborcza. Polityk zwrócił uwagę na zaskakujący fakt, którym od razu podzielił się na Twitterze: w studiu rozgłośni wisi portret tragicznie zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza. Czy to dowód na brak neutralności politycznej ze strony rozgłośni?
Historyk Lech Kowalski w swojej książce opisuje historię walk Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego z formacjami zbrojnymi żołnierzy wyklętych, którzy tuż po wojnie stawili opór Sowietom i rodzimym komunistom, by nie dopuścić do zrusyfikowania kraju. Zapraszamy do wysłuchania niezwykle ciekawego wykładu na ten temat.
W przestrzeni publicznej nie brakuje osób, dla których mordowani przez komunistów żołnierze antykomunistycznego podziemia nie są bohaterami, a zbrodniarzami. Wymowną grafikę na swoim profilu na Twitterze opublikował dzisiaj szef SLD Włodzimierz Czarzasty. Post oburzył internautów, którzy nie pozostawili na polityku suchej nitki.
Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wielu internautów, publicystów i polityków oddaje hołd żołnierzom powojennej konspiracji, którzy wykazywali niezłomną postawę patriotyczną i poświęcenie dla Ojczyzny, za co niejednokrotnie musieli zapłacić najwyższą cenę.
Jak donosi portal "Vatican News", małżeństwo z miejscowości Baye w północnej Francji zostało skazane na trzy miesiące więzienia w zawieszeniu i 500 euro grzywny za fałszywe oskarżenie księdza o pedofilię.
- Tak to prawda zostałem skazany na 3 miesiące w zawieszeniu na 30 h prac społecznych w miesiącu, 10 tys na PCK, 500 zł dla "pokrzywdzonej" i koszty sądowe ZA OPINIĘ! - informuje redaktor serwisu wRealu24.pl, Marcin Rola.
Na antenie TVP Info doszło dziś do ostrej dyskusji pomiędzy posłem Nowoczesnej Krzysztofem Mieszkowskim, a redaktorem prowadzącym program Krzysztofem Świątkiem. Zdaniem posła .N Żołnierze Wyklęci byli bandytami i dokonywali mordów na białoruskich obywatelach. Redaktor, jak i pozostali obecni w studio goście nie pozostali obojętni na te oskarżenia.
"Polska oddaje dziś hołd swoim Synom, działaczom antykomunistycznej konspiracji. Ich walka przeciwko sowietyzacji Polski nie może zostać zapomniana. Chwała Bohaterom!" - mówi wicepremier Beata Szydło w specjalnym materiale wideo. Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Już 3 marca około 340 tysięcy gdańszczan będzie mogło zdecydować komu powierzyć stanowisko Prezydenta Gdańska na najbliższą 5-letnią kadencję. Nadchodzące wybory skomentował na swoim profilu na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk, który wyraził nadzieję, że gdańszczanie "wybiorą swoją Panią Prezydent".
"Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny" - mówił śp. prezydent Lech Kaczyński.