Kanadą wstrząsają protesty przeciwko radykalnym obostrzeniom sanitarnym. Pomysł na „konwój wolności” kopiują protestujący na całym świecie. W tym czasie premier Kanady Justin Trudeau zapowiada wprowadzenie stanu wyjątkowego i kolejnych represji wobec protestujących. Jak to wpływa na jego sondaże?
Kilka rosyjskich samolotów wojskowych zbliżyło się w miniony weekend na „ekstremalnie bliską” odległość do samolotu marynarki wojennej USA nad Morzem Śródziemnym – podała telewizja CNN. Rosyjskie maszyny miały wykonać „niebezpieczne i nieprofesjonalne” manewry.
„Politycy Zjednoczonej Prawicy po raz kolejny przegrali przed TSUE. Świadomie łamią prawo europejskie, które wolą Narodu stało się naszym prawem” – stwierdził w mediach społecznościowych prawnik Marcin Matczak. Do jego słów odniósł się były senator PO…
– Jak pan Mata chce, to niech się poświęci tak jak ja, przestanie zarabiać pieniądze i niech w tym szambie siedzi, żeby walczyć krok po kroku – komentuje słowa słynnego rapera szef Kukiz'15.
– Błędem fundamentalnym było to, że w istocie powierzono przygotowywanie tego systemu podatkowego ludziom, którzy, jak mi się wydaje, byli całkowicie niezainteresowani tym, by to przedsięwzięcie się udało – mówi o problemach związanych z wprowadzeniem Polskiego Ładu szef PiS Jarosław Kaczyński.
– Nadal widzimy kluczowe rosyjskie jednostki przesuwające się w stronę granicy z Ukrainą – powiedział w środę sekretarz stanu USA Antony Blinken. Jak dodał, na razie nie ma żadnych dowodów na deeskalację ze strony Rosji.
Środowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE to decyzja polityczna związana z węgierską ustawa o ochronie dzieci, ale spór ten zamknie referendum na Węgrzech w tej sprawie – oceniła minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga na konferencji prasowej.
– Polska, jeśli chodzi o finanse, ma konto absolutnie czyste. (…) Ponieważ jednak instytucje europejskie nawet obchodzą traktaty, to mogę sobie wyobrazić, że np. z powodu zakazu aborcji zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności – twierdzi europoseł PiS prof. Ryszard Legutko.
– To zdarzenie może być przedmiotem dyskusji, na przykład wewnątrz naszej koalicji, rządu, ale jestem zawiedziony tym, że takie oświadczenia padają publicznie, bo to naszej wspólnej sprawie nie służy – powiedział lider PiS Jarosław Kaczyński w PR24, odnosząc się do komentarza Zbigniewa Ziobry ws. decyzji TSUE.
Odrzucenie przez TSUE skargi Polski i Węgier na tzw. mechanizm warunkowości pozostawiło w Europie głośne echo. W sprawie głos zabrali m.in. szefowa niemieckiego MSZ oraz przedstawiciele rządzącej partii SPD.
Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken skrytykował w środę apel, jaki rosyjscy deputowani skierowali do rządu o uznanie dwóch separatystycznych republik w Donbasie: Donieckiej Republiki Ludowej oraz Ługańskiej Republiki Ludowej. – Ewentualne uchwalenie takiej rezolucji byłoby nielegalne – zaznaczył.
– Wyrok TSUE – trudno powiedzieć, żeby nas zdziwił. W przeciwnym razie UE, KE i TSUE zaprzeczałyby swojej własnej linii orzeczniczej, z którą my się głęboko nie zgadzamy. Dałem temu wyraz podczas mojego wystąpienia w Parlamencie Europejskim – odniósł się do decyzji TSUE premier Morawiecki.
– Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE to dowód na bardzo poważny, polityczny, historyczny błąd premiera Mateusza Morawieckiego – powiedział w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Według niego wyrok TSUE pozwala na bezprawne odbieranie wolności państwom tworzącym Unię.
W środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił wniesione przez Węgry i Polskę skargi na tzw. mechanizm warunkowości. W praktyce wyrok oznacza uzależnienie korzystania z finansowania budżetu UE od poszanowania przez państwa członkowskie zasad rzekomej „praworządności”. Decyzja Trybunału jest szeroko komentowana w sieci przez polityków, dziennikarzy i publicystów. Przedstawiamy wybrane komentarze.
„Tzw. mechanizm warunkowości, uzależniający korzystanie z finansowania z budżetu Unii od poszanowania przez państwa członkowskie zasad państwa prawnego, jest zgodny z prawem UE” – uznał w wydanym w środę orzeczeniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Z sytuacji natychmiast skorzystała niemiecka wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Katarina Barley, która już wcześniej chciała „głodzić Polskę i Węgry”.
Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski odniósł się do orzeczenia TSUE odrzucającego skargę Polski i Węgier odnośnie tzw. mechanizmu warunkowości.
– Pewnie są lepsze momenty na taką wizytę – tak wiceszef PO Tomasz Siemoniak skomentował wizytę marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego (KO) w Miami. – To błąd, że delegacja Senatu nie składała się z przedstawicieli wszystkich klubów; niech Senat i marszałek Senatu wyciągną z tego wnioski – dodał.
Pomiędzy dziennikarzem Onetu Kamilem Dziubką a Dawidem Wildsteinem z TVP doszło na Twitterze do ostrej wymiany zdań. „Kłamco, gdybym Cię pozwał, to byś przegrał w 5 minut. Ale nie chce mi się spotykać w sądzie z taką kreaturą” – napisał do Wildsteina Dziubka. Publicysta nie pozostał mu dłużny.
Bezprecedensowy wyrok TSUE na temat „mechanizmu praworządności” spotkał się z ostrą krytyką byłej premier Beaty Szydło.
„Godząc się na wezwanie Marszałka Sejmu przez NIK, naruszyłabym przepisy rangi ustawowej i konstytucyjnej, w tym konstytucyjną zasadę podległości NIK wobec Sejmu. Stojąc na straży praw i godności Sejmu RP nie mogę się na to zgodzić” – informuje w oświadczeniu marszałek Sejmu Elżbieta Witek.