We wtorek o godzinie 2 nad ranem rozpoczął się strajk związku zawodowego maszynistów (GDL). Protest na niemieckiej kolei ma potrwać 24 godziny i – jak ostrzegła rzeczniczka Deutsche Bahn (DB) – spowoduje znaczne utrudnienie w komunikacji dalekobieżnej i regionalnej.
Zbigniew Ziobro po raz pierwszy – od pojawienia się informacji o jego chorobie – zabrał głos. Padły dramatyczne słowa.
W kręgach niemieckiego establishmentu oraz w Brukseli dojście do władzy i rządy Tuska w Polsce wywołują euforię. W czasie kiedy na ulicach Warszawy rolnicy i wspierający ich członkowie Solidarności są bici i gazowani przez policję, duserom pomiędzy Ursulą von der Leyen i szefem Platformy Obywatelskiej nie ma końca. W tym obrazie pojawiają się jednak rysy.
– Prawo i Sprawiedliwość musi wyciągnąć wnioski z tego, co się teraz dzieje, i w momencie, kiedy wygramy wybory, to nie może nam nawet powieka drgnąć przy rozliczaniu polityków PO – stwierdził poseł Suwerennej Polski Janusz Kowalski w rozmowie z Tysol.pl.
Ludzkość zawsze cechowało naiwne przekonanie, że dobro to norma, a zło to odstępstwo od normy. Jest odwrotnie: zło jest regułą, dobro jest wyjątkiem.
Jak nazwać uczucia, których doznał Kazimierz Funk, gdy inni naukowcy otrzymali Nagrodę Nobla za odkrycie, którego wcześniej dokonał on sam? Rozczarowanie, bunt, porażka? Tak było z witaminą A, za którą w 1929 r. zaszczytną nagrodę dostali Christiaan Eijkman i Frederick Hopkins. A to on, Kazimierz Funk, przeszedł do historii jako odkrywca witamin. Wprawdzie wspomniano jego nazwisko podczas noblowskiej ceremonii, ale nie on był jej bohaterem. Cztery razy nominowano go do Nagrody Nobla – w dziedzinie fizjologii i medycyny za badania nad witaminami oraz chemii, jednak nigdy jej nie otrzymał. Mimo to nie ustawał w pracach badawczych, dostarczając lekarzom broń do walki z wieloma chorobami.
– Za rok wprowadzacie zakaz finansowania piecyków gazowych w całej Unii Europejskiej, potem zakaz ogrzewania paliwami kopalnymi w ogóle, a w 2030 roku wszystkie nowe budynki mają być zeroemisyjne. A potem wszystkie stare budynki, w których mieszkają najbiedniejsi ludzie, mają być poddane przymusowej renowacji, za co nie dajecie żadnych nowych środków, a za wszystko mają zapłacić zwykli ludzie – powiedział Patryk Jaki podczas swojego wystąpienia w Parlamencie Europejskim.
Dołączenie przez Polskę do Sojuszu to jedno z największych osiągnięć w naszej najnowszej historii; nasza ojczyzna jest dzięki temu dzisiaj bezpieczna, a członkostwo Polski w NATO jest symbolem naszej narodowej jedności - powiedział w poniedziałkowym orędziu prezydent Andrzej Duda.
„W dokumencie przesłanym do Brukseli rząd Tuska przyznał, że na skutek realizacji polityki klimatycznej w 2030 roku aż 11 proc. polskich gospodarstw domowych (czyli ok. 1,5 miliona rodzin) dotknie ubóstwo energetyczne. To znaczy, że 1,5 mln polskich rodzin nie będzie stać na rachunki za prąd lub gaz” – zwróciła uwagę Beata Szydło we wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych.
– Państwa członkowskie NATO muszą podnieść wydatki na obronę do 3 procent PKB – oświadczył prezydent Andrzej Duda w artykule opublikowanym na łamach „The Washington Post”.
I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska wyraziła solidarność z prezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie Piotrem Schabem i jego zastępcami. Wzywam ministra sprawiedliwości do powstrzymania się od działań „łamiących prawo i godzących ostatecznie w dobro obywateli” – oświadczyła.
Po doniesieniach medialnych na temat niejasności przy finansowaniu kampanii wyborczej Polski 2050 w województwie opolskim prokuratura sprawdzi, czy nie doszło do występku określonego w artykule 506 Kodeksu wyborczego.
Bony wspierające procedurę leczenia niepłodności metodą in vitro i powołanie pełnomocnika ds. równych szans – to kolejne punkty programowe kandydata KO na prezydenta Kalisza, prof. UAM Piotra Łuszczykiewicza.
W Sądzie Rejonowym Warszawa-Mokotów zapadł w poniedziałek wyrok w sprawie aktora Piotra Zelta, który odpowiadał za znieważenie byłej rzecznik prasowej Komendanta Głównego Straży Granicznej. Sąd uznał, że aktor jest niewinny.
Krwotok do jamy opłucnej był przyczyną śmierci 82-letniego mężczyzny, którego ciało znaleziono w jednym z mieszkań w Przasnyszu (Mazowieckie). Przeprowadzona w poniedziałek sekcja zwłok ofiary wykazała, że 82-latek miał 11 ran kłutych w obrębie klatki piersiowej i szyi.
W ostatnich tygodniach w Pałacu Buckingham zrobiło się niespokojnie. Najpierw media obiegła informacja o problemach zdrowotnych księżnej Kate, która musiała przejść pilną operację jamy brzusznej, a później króla Karola III, u którego wykryto nowotwór. Monarcha, który zrezygnował z wielu aktywności na czas leczenia, zabrał głos i przemówił do poddanych.
Hakerzy przechwycili list szefa Dumy Państwowej Wiaczesława Wołodina, w którym proponuje on rosyjskiemu dyktatorowi Władimirowi Putinowi nasilenie konfrontacji z Zachodem po wyborach prezydenckich w Rosji – podał w poniedziałek portal sił operacji specjalnych Ukrainy, Centrum Narodowego Sprzeciwu.
Portal Euroactiv przekazał, że dotarł do listu 22 państw Unii Europejskiej, w którym wezwały one Komisję Europejską do „natychmiastowych działań w odpowiedzi na protesty rolników”. Jeszcze w tym tygodniu komisja ma przedstawić swoje wnioski legislacyjne.
Premier Donald Tusk miał straszyć polityków swojej partii, że jeżeli będą trwały spory wewnątrz formacji, to do władzy wróci Prawo i Sprawiedliwości i wszyscy obecni na sali pójdą do więzienia.
Siedziba Telewizji Republika została odcięta od prądu – informuje stacja.