Życie św. Piotra – miłość, która pokonała strach [video] wideo
Życie św. Piotra – miłość, która pokonała strach [video]

Ewangeliści wielokrotnie wspominają o lęku pierwszego z apostołów – św. Piotra. To św. Piotr chodząc po wodzie uląkł się wiatru i zaczął tonąć, to św. Piotr bał się prześladowań, to przecież również św. Piotr zaparł się trzykrotnie Jezusa. Biblista ks. prof. Mariusz Rosik w komentarzu na niedzielę 3 września wyjaśnia, że tym, co pozwoliło Piotrowi wygrać ostatecznie z lękiem i oddać życie za wiarę, była miłość. „Trzykrotna zdrada kontrastuje z trzykrotnym wyznaniem miłości” – pisze biblista dla Centrum Heschela KUL.

Ewangelia na XXII Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na XXII Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

«Zejdź Mi z oczu, szatanie! Jesteś Mi zawadą, bo nie myślisz po Bożemu, lecz po ludzku». Komentarz - o. Grzegorz Ćwierkiewicz OP.

Więzi związane na ziemi i w niebie wideo
Więzi związane na ziemi i w niebie

Więzi między Bogiem i Jego narodem są głównym tematem trwającego żydowskiego miesiąca Elul. To czas odnawiania relacji z Bogiem i Jego szczególnej obecności. Aby nawiązać więź z niebem, trzeba najpierw jednak naprawić więź z bliźnimi – pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL rabin Oded Peles, żydowski kantor i izraelski edukator, który na słowa Ewangelii niedzieli 27 sierpnia patrzy z perspektywy żydowskiej wiary i tradycji. 

Ewangelia na XXI Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na XXI Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

«Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego». Komentarz - o. Marcin Rutecki OP.

Wiadomości
Kościół wspomina dziś św. Ludwika, ostatniego króla wyniesionego na ołtarze

Ostatni król wyniesiony na ołtarze, patron królów, żołnierzy, więźniów – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. Król Francji Ludwik (1214-1270) został kanonizowany przez papieża Bonifacego VIII w 1297 r. Relikwie św. Ludwika znajdują się w katedrach w Kartaginie (Tunezja) i Monreale (Sycylia) oraz w bazylice Saint-Denis w Paryżu.

Kościół wspomina dziś świętego Piusa X, papieża Eucharystii Wiadomości
Kościół wspomina dziś świętego Piusa X, papieża Eucharystii

Papież Eucharystii, papież dzieci, pionier odnowy liturgicznej – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. Pius X (1835-1914) wprowadził uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej (26 sierpnia), ofiarował złote korony dla Obrazu Jasnogórskiego. Jest patronem dzieci przystępujących do pierwszej komunii świętej i kilku diecezji w Ameryce. Jego wspomnienie liturgiczne obchodzimy 21 sierpnia. 

Gdy umierał zostawiał już inną Polskę. Według historyków „największa polska postać XIII wieku Wiadomości
Gdy umierał zostawiał już inną Polskę. Według historyków „największa polska postać XIII wieku"

"Światło ze Śląska", pierwszy polski dominikanin, ten, który „zapalił Polaków do rzeczy wielkich” – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. Św. Jacek (1183-1257) jest patronem metropolii górnośląskiej, kilku diecezji i miast na świecie. Jego Relikwie znajdują się w bazylice Świętej Trójcy w kościele dominikanów w Krakowie. 17 sierpnia obchodzimy jego wspomnienie liturgiczne.

Wiadomości
Św. Jacek Odrowąż – jedyny Polak w panteonie świętych na placu św. Piotra

17 sierpnia obchodzone jest w Kościele katolickim wspomnienie św. Jacka Odrowąża, pierwszego polskiego dominikanina, który habit dominikański przyjął z rąk św. Dominika Guzmana, założyciela zakonu. Życiorys św. Jacka obfitował w wydarzenia cudowne i heroiczne. Czy jednak we własnym kraju jest on powszechnie znany?

Ewangelia na Uroczystość Wniebowzięcia NMP z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na Uroczystość Wniebowzięcia NMP z komentarzem [video]

Wniebowstąpienie Najświętszej Maryi Panny. Magnificat. Komentarz - o. Norbert Oczkowski OP.

Uprzedziła nasze zmartwychwstanie – dziś uroczystość Wniebowzięcia NMP Wiadomości
Uprzedziła nasze zmartwychwstanie – dziś uroczystość Wniebowzięcia NMP

Przekonanie o tym, że Pan Jezus nie pozostawił ciała swojej Matki na ziemi, ale uczynił podobnym do swojego ciała w chwili zmartwychwstania i zabrał do nieba, było powszechnie wyznawane w Kościele od pierwszych wieków. Choć prawda ta stała się stała się dogmatem dopiero w 1950 r. Sensem tego święta jest przekazanie nam transcendentnej nadziei, że oto Maryja poprzedza nas w drodze do nieba, na którą każdy z nas jest powołany. Obchodzone 15 sierpnia Wniebowzięcie NMP to jedno ze świąt nakazanych, a wierni mają obowiązek udziału w Mszy św. Na Jasnej Górze ma wtedy miejsce szczyt pielgrzymkowy.

wideo
Uciszenie burzy na jeziorze w uszach pierwszych żydowskich słuchaczy 

Opowieść o uciszeniu burzy należy do pierwotnego rdzenia tradycji, dlatego zanim została spisana po grecku, była przekazywana ustnie w języku hebrajskim lub aramejskim słuchaczom żydowskim w Izraelu – o tym, czym dla pierwszych słuchaczy była historia Jezusa uciszającego wody Jeziora Galilejskiego i jak mogła być przez nich interpretowana pisze w komentarzu na niedzielę 13 sierpnia dla Centrum Heschela KUL prof. Serge Ruzer, wykładowca na wydziale Religioznawstwa Porównawczego Hebrew University w Jerozolimie. 

Ewangelia na XIX Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na XIX Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

Jezus chodzi po wodzie. Komentarz - ks. Marek Studenski.

Wiadomości
Zamordowani wraz z dziećmi za pomoc Żydom. Za miesiąc beatyfikacja rodziny Ulmów

Spokojna i cicha wieś Markowa przygotowuje się do uroczystej beatyfikacji rodziny Ulmów, która będzie wielkim wydarzeniem nie tylko dla regionu, ale też całej Polski. Bohaterstwo i miłość do bliźniego jaką okazała zwykła rodzina: Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z 7 dzieci, w tym jednym nienarodzonym - jeszcze w łonie matki, może być inspiracją dla każdego z nas. Lokalny samorząd, zarząd województwa Podkarpackiego i organy państwowe czynią wiele starań, by historia rodziny Ulmów stała się znana wszystkim Polakom.

Ewangelia na Święto Przemienienia Pańskiego z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na Święto Przemienienia Pańskiego z komentarzem [video]

Przemienienie Jezusa na Górze. Niedzielne kazanie - o. Mirosław Wylęgała OP.

Trzeba czasem wyruszyć w daleką podróż, żeby znaleźć skarb ukryty w sobie Wiadomości
Trzeba czasem wyruszyć w daleką podróż, żeby znaleźć skarb ukryty w sobie

Czasami jest tak, że musimy udać się w daleką podróż, aby odkryć, że nasz prawdziwy skarb był cały czas tuż obok nas. Odnalezienie go wymaga jednak zaangażowania. Dla wierzących – Żydów i chrześcijan – skarb, którego szukamy, został ukryty w naszych sercach. Tym skarbem jest bliskość z Bogiem – pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich, komentując Ewangelię z niedzieli 30 lipca.

Ewangelia na XVII Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na XVII Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

Przypowieści o perle, skarbie i sieci. Niedzielne kazania - o. Krzysztof Pałys OP i ks. Marek Studenski.

Tisza be Aw – najsmutniejszy dzień w żydowskim kalendarzu [video] wideo
Tisza be Aw – najsmutniejszy dzień w żydowskim kalendarzu [video]

Tego dnia nikt nie życzy sobie „dobrego” Tisza be Aw. W żydowskim roku dzień ten zajmuje niezwykle ważne miejsce. Dziś wieczorem rozpoczyna się Tisza be Aw (hebr. תשעה באב – dziewiąty dzień miesiąca Aw) – dzień wspomnienia zburzenia Pierwszej i Drugiej Świątyni Jerozolimskiej, dzień żałoby i ścisłego postu. O tym jak obchodzony jest on w Izraelu i jakie jest jego znaczenie mówi dla Centrum Heschela KUL korektor starożytnego języka hebrajskiego s. Eliana Kuryło CB, przełożona Wspólnoty Błogosławieństw w Emmaus-Nicopolis w Izraelu. Komentarz jest częścią cyklu, w którym omawiane są coroczne święta żydowskie.

Dziś Kościół wspomina św. Annę i św. Joachima - dziadków Jezusa Wiadomości
Dziś Kościół wspomina św. Annę i św. Joachima - dziadków Jezusa

26 lipca Kościół wspomina św. Annę i św. Joachima - matkę i ojca Maryi, babcię i dziadka Jezusa. Św. Anna jest patronką małżeństw, matek, wdów, piekarzy i żeglarzy. W ikonografii ukazywana jest najczęściej z córką lub jako tzw. św. Anna Samotrzecia – czyli z Maryją i małym Jezusem. Tak przedstawiali ją m.in. Wit Stwosz i Leonardo da Vinci.

Przypowieści o ziarnku gorczycy i zakwasie – nieco inna interpretacja [video] wideo
Przypowieści o ziarnku gorczycy i zakwasie – nieco inna interpretacja [video]

Parabola o dobrym ziarnie i kąkolu podkreśla istnienie w świecie nie tylko moralnego dobra, ale także i zła. Zaczyn, zarówno w Starym, jak i Nowym Testamencie ma również znaczenie negatywne, to „kwas złości i przewrotności” (1 Kor 5,6-8), który należy usunąć. Dlatego dzisiejsze przypowieści są wezwaniem do radykalnej pracy nad sobą, a cierpliwości i miłosierdzia względem słabości drugiego człowieka – pisze ks. dr Zbigniew Grochowski w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 23 lipca.

Ewangelia na XVI Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na XVI Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

Przypowieść o pszenicy i chwaście. Komentarz - ks. Marek Studencki.

Emerytury
Stażowe