W scenie ewangelicznej Jan Chrzciciel przy swoich uczniach daje świadectwo o Jezusie, nazywając Go „Barankiem Bożym”. W świetle Biblii Hebrajskiej tytuł ten posiadał głęboki sens – o tym, co oznaczały te słowa dla Żydów czasów Jezusa oraz o pierwszych słowach Chrystusa na kartach Ewangelii św. Jana mówi pełnomocnik rektora KUL ds. relacji katolicko-żydowskich i badań naukowych w Ziemi Świętej ks. prof. dr hab. Mirosław Wróbel w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 14 stycznia.
Powołanie pierwszych uczniów. Komentarz o. Mieczysław Łusiak SJ.
W dniu Wigilii Świąt Narodzenia Pańskiego życzymy naszym prawosławnym czytelnikom wszelkich Łask Bożych!
Chrzest Jezusa Chrystusa. Komentarz - o. Adam Szustak OP.
Maryja rodzi Jezusa Chrystusa. Komentarz - o. Maciej Okoński OP.
W czterdziestym dniu po narodzeniu syna według prawa żydowskiego dokonywały się trzy wydarzenia: „oczyszczenie” matki dziecka, „wykupienie” pierworodnego oraz „przedstawienie” dziecka. Łukasz nie wspomina o wykupie Jezusa. Przechodzi od razu do „przedstawienia” (powierzenia) Jezusa, jakby chciał powiedzieć, że nie został On wykupiony i nie został zwrócony rodzicom, ale przeciwnie: został oddany Bogu Swemu Ojcu w Świątyni, na Jego całkowitą własność – podkreślił wykładowca Pisma Świętego w Akademii Katolickiej w Warszawie ks. dr Andrzej Tulej, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na Niedzielę Świętej Rodziny.
Ofiarowanie Jezusa w Świątyni. Komentarz o. Krzysztof Pałys OP.
Czy ewangeliczne opisy okoliczności narodzenia Jezusa można uznać za historyczne? Jak rozumieć sprzeczności między ewangelistami? Czy tradycje kolędy w swoich treściach odzwierciedlają prawdę o Bożym Narodzeniu? Kwestie te w rozmowie z KAI wyjaśnia dr hab. Marcin Majewski - teolog, biblista, wykładowca na UPJPII i UJ w Krakowie.
Umiłowany uczeń Jezusa i jedyny z Apostołów, który zmarł śmiercią naturalną – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 27 grudnia obchodzimy święto św. Jana, Apostoła i Ewangelisty. Zmarł ok. 100 r. w Efezie. Jest patronem teologów, pisarzy, właścicieli winnic, kowali.
Hymn św. Jana o Słowie Bożym. Kazanie - o. Adam Szustak OP.
„Cicha Noc, święta noc! Pokój niesie ludziom wszem” podobnie jak w minionych latach, również i w tym roku będzie rozbrzmiewała w okresie Bożego Narodzenia. Kolęda skomponowana w 1816, a wykonana w dwa lata później podczas pasterki w niewielkim kościółku w Oberndorf koło Salzburga, w prostych słowach i z wielką czułością przekazuje tajemnicę Bożego Narodzenia.
Ostatni tydzień adwentu jest poświęcony w liturgii w sposób szczególny Maryi, tak jak trzeci tydzień św. Janowi Chrzcicielowi. W tym roku z tego tygodnia pozostaje tylko niedziela, bo w poniedziałek mamy Boże Narodzenie. Tym bardziej więc zwróćmy uwagę na ewangelię o Zwiastowaniu – pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 24 grudnia ks. Paweł Rytel-Andrianik, biblista i publicysta, szef sekcji polskiej Radia Watykańskiego i serwisu Vatican News.
Dziś Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski opublikowało życzenia bożonarodzeniowe, które złożyli dziś: Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi, Sekretarz Generalny KEP bp Artur Miziński oraz rzecznik KEP o. Leszek Gęsiak SJ.
Zwiastowanie Pańskie. Komentarz ks. Marek Studenski.
Wigilia Bożego Narodzenia jest świętem rodzinnym, któremu towarzyszy wiele symboli - zwyczaj dzielenia się opłatkiem, przystrajania choinki, zostawiania pustego nakrycia dla gościa czy obdarowywanie się prezentami. W kościołach o godz. 24 odprawiane są specjalne msze św. zwane Pasterkami.
Zapraszamy na rekolekcje adwentowe zatytułowane "Wołek i Osiołek". Rozważania prowadzi dwóch kapłanów: sercanin ks. Michał Olszewski oraz paulin o. Michał Legan.
Pierwszy holenderski jezuita i „drugi apostoł Niemiec po św. Bonifacym” – cytuje Papieża Leona XIII ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 21 grudnia przypada wspomnienie św. Piotra Kanizjusza (1521-1597), prezbitera i doktora Kościoła. Beatyfikował go Pius IX w 1864 r., a kanonizował Pius XI w 1925 r. W dniu kanonizacji został ogłoszony doktorem Kościoła. Jego relikwie znajdują się w kościele jezuitów we Fryburgu. Jest patronem szkolnych organizacji katolickich w Niemczech.
Jan Chrzciciel jest jedną z najważniejszych postaci Adwentu. Jego imię (hebr. Johanan) oznacza „JHWH okazał miłosierdzie, łaskę”. Tak jak niegdyś lud Izraela wkraczał przez wody Jordanu do Ziemi Obiecanej, tak teraz podczas chrztu udzielanego przez Jana Chrzciciela Bóg objawia Syna, aby okazać swoje miłosierdzie – pisze Pełnomocnik Rektora KUL ds. relacji katolicko-żydowskich i badań naukowych w Ziemi Świętej ks. prof. dr hab. Mirosław Wróbel w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 17 grudnia.
Dziś Niedziela Gaudete, po łacinie znaczy "radujcie się" . Różowy kolor liturgiczny dnia dzisiejszego to zmieszanie adwentowego fioletu i świątecznej bieli. Ewangelię komentuje dziś o. Adam Szustak OP.
Zapraszamy na rekolekcje adwentowe zatytułowane "Wołek i Osiołek". Rozważania prowadzi dwóch kaznodziejów: sercanin ks. Michał Olszewski oraz paulin o. Michał Legan.