Zmiany w podatkach będą miały charakter powszechny a nie selektywny. Obejmą zarówno podatników na skali, jak i przedsiębiorców rozliczających się w inny sposób – powiedział PAP w środę wiceminister finansów Artur Soboń.
Stany Zjednoczone są świadome tego, że z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę część amerykańskich firm z siedzibą w Rosji będzie przenosiło się do Polski; trzeba będzie w naszym kraju m.in. zapewnić im odpowiednią infrastrukturę – przekazał minister rozwoju i technologii Piotr Nowak.
Polska zabiega o zastąpienie Rosji w grupie G20. Ze strony polskiej sprawą zajmuje się minister rozwoju i technologii Piotr Nowak, który był z wizytą w USA w połowie marca, spotkał się m.in. z przedstawicielami amerykańskiego Departamentu Stanu i Departamentu Handlu USA.
Irański minister ds. ropy Javad Owji stwierdził w sobotę, że będzie się starał podnieść eksport irańskiej ropy i kondensatu do 1,4 mln baryłek dziennie - podał Reuters. Minister poinformował też o planach zwiększenia produkcji do 5,7 mln baryłek dziennie.
KGHM wraz z amerykańską firmą NuScale Power rozwinie w Polsce innowacyjną technologię małych reaktorów nuklearnych. Reaktory mają wytworzyć energię na skalę przemysłową już w 2029 roku i pozwolić gigantowi miedziowemu na osiągnięcie neutralności klimatycznej.
Rosja już doświadcza wszystkich konsekwencji niewypłacalności państwa. Z perspektywy zachodnich systemów finansowych i stabilności rynku ważniejszy jest jednak rosyjski dług korporacyjny rzędu 150 mld dolarów - podaje w środę dziennik "Financial Times".
Brytyjski premier Boris Johnson pojedzie w przyszłym tygodniu do Arabii Saudyjskiej, by przekonywać jej władze do zwiększenia produkcji ropy naftowej, co ułatwiłoby wprowadzenie embarga na ropę rosyjską - podał w sobotę dziennik "The Times".
– Rezygnacja z działalności na rynku rosyjskim nie byłaby praktyczna. Musimy zadbać o tamtejszych klientów – mówi w rozmowie z CNBC dyrektor finansowy Deutsche Bank James von Moltke.
Trwa rosyjska brutalna agresja na Ukrainę. Ukraińcy zaciekle się bronią. Liczba ofiar, w tym ofiar wśród ludności cywilnej, wzrasta. W odpowiedzi rosyjską gospodarkę dotykają sankcje.
Niemcy muszą w większym stopniu opierać się na własnych źródłach energii i stać się bardziej niezależne od rosyjskiego gazu, powiedział minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk. Nie wyklucza, że elektrownie węglowe w Niemczech będą musiały działać dłużej.
Jednym z filarów władzy Władimira Putina są podporządkowani oligarchowie, którzy w ramach tzw. "kapitalizmu państwowego" pilnują, by gospodarka rosyjska działała na rzecz Kremla. Dziś jednak wobec skutków wojny i sankcji, są poddawani ogromnej presji.
Kurs rosyjskiego rubla spadł w poniedziałek do rekordowo niskiego poziomu po ogłoszeniu w weekend przez państwa zachodnie nowych sankcji wymierzonych w Rosję z powodu jej agresji na Ukrainę, w tym ograniczenia wobec rezerw walutowych kraju – podała Agencja Reutera.
Brytyjski koncern BP poinformował w niedzielę, że po inwazji Rosji na Ukrainę zdecydował się wycofać z posiadanych udziałów w rosyjskim gigancie naftowym Rosnieft.
– Wdrożyliśmy specjalne procedury monitorowania sieci IT, mamy wzmocnioną ochronę naszych obiektów i zapasy paliwa. Nie ma zagrożeń dla dostaw energii i ciepła – zapewnił prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski.
17 lutego Stały Komitet Rady Ministrów przyjął program transformacji energetyki – zakładający m.in. wydzielenie aktywów węglowych i powołanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).
Redaktor Tomasz Bielecki w publikacji dla niemieckiego „Deutsche Welle” informuje, że już w marcu mogą zostać odmrożone środki z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski. – Bruksela stawia na ugodę – informuje redaktor.
Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa w styczniu 2022 r. była wyższa o 20,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. i niższa o 56,5 proc. w stosunku do grudnia 2021 r. – poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.
Opublikowane w piątek przez GUS dane o przeciętnym wynagrodzeniu nie wskazują na narastanie spirali cenowo-płacowej w sektorze przedsiębiorstw - wskazali analitycy PKO BP. Zaznaczyli, że choć inflacja jest rekordowo wysoka, wzrost płac zapewnia utrzymanie realnej wartości wynagrodzenia.
Roczne tempo wzrostu PKB w I kw. br. może być bliskie 7 proc. r/r, co oznacza, że polska gospodarka utrzymuje bardzo dobry trend zanotowany w końcówce ub.r. - przekazał minister rozwoju Piotr Nowak, komentując piątkowe dane GUS. Za nami bardzo dobre otwarcie roku dla przemysłu - dodał szef MRiT.
– W Krajowym Planie Odbudowy zostało nam jeszcze do przedyskutowania ok. 5 proc. tematów pierwotnie ustalonych przez Komisję Europejską – powiedział w piątek na konferencji w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że po dzisiejszych rozmowach z KE szanse na porozumienie ws. KPO lekko wzrosły.