– Wejście Polski do UE było epokowym wydarzeniem i zmieniło jej miejsce w świecie. Dlatego Narodowe Centrum Kultury przygotowało wiele imprez kulturalnych uświetniających to wydarzenie – mówi prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury i pełnomocnik ministra kultury ds. obchodów 15-lecia Polski w UE, w rozmowie z Jakubem Pacanem.
Módlcie się za Kościół, Ojczyznę, o pokój w świecie. Niech Maryja, Królowa Polski, której Uroczystość przypada pojutrze, wspiera was i prowadzi” – mówił dziś papież do Polaków na audiencji ogólnej w Watykanie.
- W Brukseli powinni być ludzie, którzy będą w stanie obronić polską rację stanu. Nie są potrzebni nam w Parlamencie Europejskim ludzie, którzy będą głosować tak, jak chcą Niemcy - mówił w PR24 poseł PiS, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych, Janusz Szewczak.
W 15. rocznicę wejścia Polski do UE burmistrz Olivier Maingain odsłonił pamiątkową tablicę przed domem, gdzie mieszkał. – Przekazywał ducha ojców założycieli Europy – stwierdził burmistrz
Metropolita łódzki - mówiąc do ludzi pracy, zwrócił uwagę na to, że w obecnych czasach trzeba ojcom przypominać o tym, by nie zapominali o tym, dla kogo pracują.
Podczas trwającego dziś szczytu "Together For Europe", odbywającego się w Warszawie z okazji 15. rocznicy wstąpienia nowej państw członkowskich w struktury UE, przedstawiciele krajów tzw. Nowej Unii ogłosili wspólną deklarację - Deklarację Warszawską. \nPodczas konferencji prasowej głos zabrali także szefowie rządów Polski i Rumunii.
Krakowski duszpasterz zwrócił dziś uwagę na istotny element ludzkiej pracy - jako Bożego daru i składnika wpływającego na ludzką tożsamość.
Jako pewnego rodzaju ideowa przeciwwaga dla dzisiejszych obchodów 15. rocznicy Polski w UE, ulicami Warszawy idzie bardzo liczny Marsz Suwerenności, którego celem ma być zwrócenie uwagi na potrzebę podkreślenia suwerenności państw członkowskich w Unii Europejskiej.
W dzień obchodów 15. rocznicy wstąpienia Polski w struktury Unii Europejskiej Prezydent RP przypomniał słowa św. Jana Pawła II.
1 maja obchodzimy Święto Pracy, dziś ten dzień ten kojarzy się nam głównie z okresem PRL-u, jednak w latach międzywojennych i przed pierwszą wojną światową to było ważne święto dla wielu patriotów o lewicowych (nie mylić z lewackimi) poglądach. O roli pracy zbiorowej usłyszeć możemy na jednym z dwóch nagrań audio, na których zachował się głos Józefa Piłsudskiego. Posłuchajmy więc.
Na Zamku Królewskim rozpoczął się dziś szczyt krajów, które - podobnie jak Polska - obchodzą dziś 15. rocznicę wstąpienia do Unii Europejskiej.
W Glasgow w Szkocji dokonano profanacji w kościele pw. św. Szymona, w którym odbywały się Msze św. dla Polaków i z udziałem polskich księży. Zniszczono m.in. kopię obrazu MB Częstochowskiej.
Do ostrej wymiany zdań na Twitterze doszło między Krystyną Pawłowicz a Radosławem Sikorskim. „Bujaj się, wariatko” – napisał Sikorski do poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Europosłanka Platformy Obywatelskiej na 15-lecie Polski w Unii Europejskiej.
Donald Tusk 3 maja wygłosi na Uniwersytecie Warszawskim wykład "Nadzieja i odpowiedzialność. O Konstytucji, Europie i wolnych wyborach". Były premier już od połowy kwietnia podgrzewa nastroje przed tym wydarzeniem przekazując dziennikarzom informacje, że „tego dnia będzie miał coś ciekawego i ważnego do powiedzenia". – Uchodzę za tuskologa, tudzież nemesis Tuska z racji minionej konfrontacji. Jak będzie? Nie wiem. Wiem natomiast, jak powinno być – w programie „Koniec Systemu” Doroty Kania powiedział europoseł Jacek Saryusz-Wolski.
Polonistka Monika Niedźwiedzka opowiedziała o tym, jak przyszła do kościoła i wetknęła flagi LGBT w Grób Pański.
Dziennikarz "Krytyki politycznej" zareagował na kondolencje min. Glińskiego względem zmarłego prof. Karola Modzelewskiego inaczej niż wielu komentujących. Otóż Jakub Majmurek marzy o czasach, kiedy określenie "komunista" będzie po prostu definicją poglądów politycznych. Zgadza się Tomasz Walczak z SE. Na sprawę zareagował m.in. prof. Romuald Szeremietiew.
Porównując poparcie dla partii politycznych w wyborach parlamentarnych oraz preferencje wyborcze z okresu kwietnia 2019 roku, socjolog Marcin Palade zaprezentował ciekawy wykres zmian tendencji wyborczych.
Wydaje się, że jednak nie musimy obawiać się częstych ostrzeżeń środowisk związanych z opozycją, które ostrzegają przed spadkiem inwestycji w Polsce jako czynnikiem spowalniającym rozwój gospodarczy.
- Szanowni, 3 maja Donald Tusk wystąpi w Audytorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego z – jak twierdzi – "ważnym przemówieniem". Kluby „Gazety Polskiej” zamierzają przywitać „króla Europy” pikietą, która będzie się odbywać pod hasłem: "Nie chcemy Niemca, nie chcemy Ruska, ani powrotu Tuska!" - zaprasza działacz niepodległościowy w okresie PRL, członek Solidarności i Solidarności Walczącej, szef warszawskiego Klubu Gazety Polskiej Adam Borowski