Nowa animacja Barbary Pieli pod tytułem "Wizyta Sztukmistrza" poświęcona jest przewodniczącemu Rady Europejskiej, który dziś w Uniwersytecie Warszawskim ma ogłosić ważne przemówienie.
Andrzej Przyłębski, ambasador RP w Niemczech udzielił wywiadu dla portalu tvp.info, w którym odniósł się do dzisiejszej rocznicy przyjęcia Konstytucji 3 maja. Wypowiedział się także na temat rozwoju Polski na przestrzeni ostatnich lat, jak również o sytuacji politycznej w UE.
- Manipulacja moim wywiadem dla Nizinkiewicza z Rzeczpospolitej wbrew zasad profesji dziennikarskiej. Było 12 pisemnych pytań i odpowiedzi. Zamiast: 1/3 wywiadu, dot.4 oryginalnych pytań > teraz 7 pytań 1,2,4,5 zmienione,\n6,7 dodane, co zmienia sens wypowiedz - napisał europoseł Jacek Saryusz-Wolski. Odpowiedział mu dziennikarz Rzeczpospolitej.
Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe RP. Jest nadawane za pierwszorzędne zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej.
Edward Mosberg brał udział w czwartkowym Marszu Żywych na terenie niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau.
W miejscowości Balatonkeresztur zostanie odsłonięty pomnik Maryi upamiętniający wypadek polskiego autokaru z 1 lipca 2002 r.
Sondaż wykonano przez SW Research dla serwisu rp.pl
Bułgarski premier Bojko Borisow obawia się, że przebywająca obecnie w Turcji duża grupa migrantów może udać się w podróż przez Bułgarię do Europy Zachodniej.
- [Konstytucja 3 maja – przyp. red.] obowiązywała 16 miesięcy. Tyle ile Solidarność (…) Solidarność jak długo potem, przemieniła naród (…) Świdaomieśmy ją podejmowali, bośmy jej chcieli. Tak było również z tą Konstytucją - mówił historyk dr Krzysztof Jabłonka
Szczególne związanie kultu Maryi, Królowej Korony Polskiej, z Jasną Górą nastąpiło 8 września 1717 r., kiedy dokonano koronacji jasnogórskiego obrazu, co uznano za koronację Maryi na Królową Polski.
- Piszę do Pana w Wigilię Niedzieli Wielkanocnej, dnia, który jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim. Zwracam się do Pana Profesora jako Polak, jako katolik, jako nauczyciel akademicki z blisko czterdziestoletnim stażem, a także jako bloger Salonu24 oraz Naszych Blogów Niezależnej.pl, - w sprawie wypowiedzianych przez Pana w programie "Tłit" w Wirtualnej Polsce, wierzę, że nieumyślnie w czasie poprzedzającym Dzień Wielkiej Nocy, - następujących słów:\n\n„Nie mogę znieść retoryki ratowania Żydów przez Polaków (…) chodzi o to, żeby nie robić z siebie narodu wyjątkowego, wyjątkowo miłosiernego, dobrego". – Nie mogę znieść retoryki ratowania Żydów przez Polaków. To retoryka, która staje się elementem propagandy. Owszem, mówi się o tym, jest to fakt historyczny. Działała w Polsce Żegota. Było dużo sióstr zakonnych, które ratowały Żydów. Natomiast używanie tego doświadczenia po to, by udowodnić całemu światu i sobie samym, że Polacy są narodem wyjątkowym, bo ratowali Żydów, zapominając o szmalcownikach, jest mówieniem nieprawdy. Ja chcę, by propagandę zastąpił prawdziwy obraz rzeczywistości…” - pisze dr Krzysztof Pasierbiewicz do prof. Pawła Śpiewaka
Jutro, według zapowiedzi, Donald Tusk ma na Uniwersytecie Warszawskim wygłosić "ważne przemówienie" i tym samym "powrócić do polskiej polityki. Miał też powołać "Ruch 4 czerwca", ale pomysł z jednej strony został wyśmiany, jako kojarzący się z Nocą Zmianą, a z drugiej, zdaje się, że podebrał mu go już Grzegorz Schetyna jednocząc opozycję w ramach Koalicji Europejskiej. A co o "powrocie Tuska" sądzą Polacy?
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński udaje się 3 maja z wizytą do Paryża, gdzie weźmie udział w spotkaniu europejskich ministrów kultury i spraw europejskich. Spotkanie odbywa się inicjatywy prezydenta Francji, Emmanuela Macrona i ma na celu kontynuację dyskursu rozpoczętego podczas prezydencji rumuńskiej w sprawie ochrony europejskiego dziedzictwa.
Sonda inSight zarejestrowała na Marsie coś, co najprawdopodobniej jest trzęsieniem ziemi.
Jutro na Uniwersytecie Warszawskim Donald Tusk ma wygłosić wykład. Na sali swoją obecność zapowiedzieli Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer i Władysław Kosiniak-Kamysz. W rozmowie z portalem wPolityce.pl wydarzenie skomentował prof. Karol Karski, europoseł PiS.
- "Dzień dobry. W pierwszych słowach „listu” odważnie się przedstawiam. Od niedawna mam nowy przydomek – nazwano mnie: „Łamistrajk”. Nazywają mnie teraz jeszcze inaczej, np. świnia, idiota, bydlę bez zasad. „Łamistrajk” jednak najbardziej mi odpowiada, gdyż jestem polonistą i na podstawie tego słowa mogę w przyszłości tłumaczyć uczniom, jak funkcjonują w języku ojczystym wyrazy pochodne zwane złożeniami. - zaczyna swój list opublikowany na GazetaLubuska.pl nauczyciel, który pomagał przeprowadzić egzaminy gimnazjalne
Dziś na stadionie PGE Narodowym w Warszawie rozegrano finał Puchar Polski w piłce nożnej. Lechia Gdańsk pokonała Jagiellonię Białystok po bramce Artura Sobiecha w doliczonym czasie gry. To drugi Puchar Polski wywalczony w historii przez Lechię, poprzednie trofeum trafiło do Gdańska w 1983 r.
Tomasz Rzymkowski [Kukiz'15] jest w Stanach Zjednoczonych gdzie zaprezentował ustawę mającą stawić odpór nieuprawnionym żądaniom roszczeniowych organizacji żydowskich domagających się odszkodowań za tzw. mienie bezspadkowe, w całym cywilizowanym świecie przechodzącym na rzecz skarbu państwa lub budżetu samorządów
Drodzy Państwo! Nawiązując do wieloletnich starań i odpowiadając na prośby ostatnich żyjących polskich więźniów KL Auschwitz zapraszam z całego serca do aktywności i podpisywania petycji - rozpowszechniania jej. Jeżeli nic nie zrobimy, z KL. Auschwitz w ciągu kilku lat znikną kolejne ślady po Polakach.... to już się dzieje... sprawa jest bardzo poważna. Zawalczmy w słusznej Sprawie! - czytamy w petycji skierowanej do najwyższych władz RP
Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez PwC, średnie wynagrodzenie netto, które otrzymuje Polak, stanowi tylko nieco ponad 70 proc. średniej w Unii Europejskiej.